Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Dobór oświetlenia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam, zrobiłem właśnie pokrywę do swojego zbiornika i zastanawiam się jakie zastosować świetlówki. Zbiornik o wymiarach 109,5x34,5x50h czyli rzeczywista ilość wody to około 150l. Wyczytałem, że na 1 litr wody powinno przypadać co najmniej 0,5W czyli myślałem o zastosowaniu 2 x 39W (T5 85cm). Co Wy na to?? Czy takie oświetlenie wystarczy?? Jeśli tak to jaką konfigurację świetlówek zastosować?? No i jaką firmę polecacie z własnego doświadczenia.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc
0,5 W/l, o których pisałeś to taka umowna minimalna wartość dla akwariów roślinnych. Przy zbiornikach z rybami (pielęgnicami) to raczej wartość maksymalna.
Nikt ci przy takich zerowych info o planowanym akwarium za dużo nie powie. Inne powinieneś mieć widma i moc świetlówek do Malawi, inne do BW, a do tego jeszcze dochodzą wymagania ewentualnych roślin i ich biomasa. No i filtracja, przy słabszej filtracji biologicznej (lub/i przerybieniu) wzrosną ci azotany i fosforany a to przy zbyt dużym świetle najlepsza droga do plagi glonów.
Tak więc kolego najpierw napisz coś więcej.
Trochę info w pigułce masz poniżej:
http://strony.aster.pl/faolan/light03.htm
a tu porównanie różnego rodzaju świetlówek/HQI
http://saurama.aqua-web.org/index.htm
Bardzo dziękuję koledze za zainteresowanie. Już staram się podać więcej informacji. Filtracja to Tetra ex 400 (wiem trochę mały jak na ten zbiornik ale pozostanie mi po małym zbiorniku, który mam aktualnie) wkład ceramiczny + keramzyt i Aquael fan 2. Co do obsady to do końca jeszcze nie jestem zdecydowany ale będzie to najprawdopodobniej Thorichthys ellioti 1+1 i Xiphophorus helleri 1+3 lub Cleithracara maronii. Wystrój to głównie będą korzenie i kamienie no i kilka roślin z rodziny Cryptocoryne, Echinodorus. Zastanawiałem się również nad opcją tylko korzenie i kamienie także gdybyście mogli podpowiedzieć moc oświetlenia jaka byłaby odpowiednia dla wersji z roślinami i bez.
Baniak bez roślin - LEDy. Coś z roślinami to - http://www.zoolamp.pl/pl/p/Swietlowka-OS...-30W865/88.
Odpiszę tutaj Wink
Czemu piszesz głównie o świetlówkach T5? Masz taką pokrywę, czy coś? Bo jak nie to wspomniana przez Rafała T8 30W będzie wystarczająca. Co do oświetlenia dla roślin to nie doradzę, bo się nie znam. Ale pod tą 30stką jakieś nurzańce na pewno dadzą radę.
Pokrywę sam robiłem więc mogę zastosować dowolne oświetlenie a "ktoś" mi powiedział, że teraz "każdy" przechodzi na T5 bo niby są "lepsze" Wink A czy moglibyście zaproponować coś konkretnego w wersji bez roślin?? Obojętnie w jakiej technologi: ledy, t8, t5 Smile
Do wersji bez roślin to co podał Solti, czyli T8 30W, ewentualnie T5 39W. Nie przywiązuj zbytniej uwagi do oświetlenia, szkoda na to czasu. To tylko ryby, i to w dodatku słodkowodne, a nie iwagumi czy rafa Wink Led nie powiem Ci ile dokładnie, bo nie mam z nimi jeszcze na tyle doświadczenia.
Wielkie dzięki za pomoc Smile
Świetlówki T8 nie są gorsze od T5. W tych drugich musisz zastosować elektroniczny układ zapłonowy (droższy) i świetlówki też są droższe. Z powodzeniem stosowałem T8 przy akwa roślinnym. Teraz nadal używam przy pielęgnicach + roślinach.
Junak, dlaczego piszesz, że T8 nie są gorsze od T5?
1. Przy tej samej długości masz wieksze moce.
2. Są wydajniejsze, tzn. rzadziej trzeba je wymieniać bo dłużej zachowują parametry
3. Ten zapłonowy układ elektroniczny jest dużo wydajniejszy. Przy T8 pond dwukrotnie więcej mocy zużywa układ zapłpnowy niż sama świetlówka.

No, ale jak napisał PiotrK, jeżeli celem tylko światło dla ryb słodkowodnych, którego nie ma być dużo, to nie ma to praktycznie żadnego znaczenia.
Stron: 1 2 3 4