• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: przygotowanie wody do podmianek

#1
Witam
Zaczynając ten temat chcę zaznaczyć iż moja wiedza akwarystyczna jest dość skromna więc mam nadzieję że i temat nie okaże się głupawy.
Czytając forum stwierdzam że niektóre tematy są dla mnie za ciężkie do zrozumienia a jak czytam te co w miarę rozumiem to baranieję jeszcze bardziej (chyba coś ze mną nie tak Undecided)
Przechodząc do sedna....podmiana wody. Chodzi mi głównie o Ramirezki (Microgeophagus ramirezi) i tak na stronie apisto są dla nich następujące parametry:
T: 25-30 C, pH 4.5-6.5, TWO 2dH, przewodność 50 µS

Ja do tej pory do podmianek stosowałem wodę RO częściowo przepuszczonej przez przesącz torfowy "Killifish:<jeśli ktoś nie wie jak ten znaczek pisać, to wyjaśniam - wciskamy Alt i z klawiatury numerycznej wpisujemy cyferki 0 1 5 3 Big Grin >"- coś mi to nie wychodzi Sad
Zgłupiałem jak przeczytałem wątek o konduktometrze a raczej posty z pewnego linku w nim zawarte:
http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=111%29.
I tutaj zrodziło mi się pytanie...czyli tak jak robię jest źle? Undecided
Jest tutaj na forum również wątek użytkownika mei gdzie troszkę można było podpatrzeć jeżeli chodzi o wyliczanie części wody i to co chce się uzyskać (myślę że linka nie trzeba wklejać).
Wujek Killi pisze: "Ja zawsze zbijam pod GH bo KH jest w niej zawarte i zawsze wychodzi woda jaką chce".
Ja niestety jak do tej pory jedynie to co się dzieje w baniaku opierałem o testy paskowe :/
Na testy GH jeszcze wyskrobię coś kasy (zawsze znajdą się inne powody do wydania pieniędzy niż akwarystyka) i mam nadzieję że jak zajdzie taka potrzeba to się troszkę nimi pobawię.
I teraz próbując cokolwiek zrozumieć z tamtego tematu i licząc to dla siebie wychodzi mi że ok 3 litry kranówki mógłbym podać w trakcie podmiany.
Twardość z kranówki GH 16 z tego co mi podały wodociągi (póki nie kupię testów to daję wiarę).
Założyłem że w baniaku chciałbym mieć 2 GH.
Na innym forum wyczytałem że GH no nic innego jak TWO (nie wiem czy słusznie) stąd ta 2.
Kolejne pyt. czy to o co pytam ma sens czy lepiej zostawić tak jak jest?
No i wreszcie to o czym wspomniałem wcześniej...konduktometer?
W poście o nim Ruki napisał:"Urządzenie jest o tyle fajne, że dzięki niemu nie potrzebujemy testów na twardość wody."
A ja cholera nie mogę załapać jak to działa Sad
Rozumiem jedynie że odczytując z niego wartości podane w µS (bo zrozumiałem że w takich podaje) można wyczytać czy woda jest twarda czy miękka...
Ale jak sprawdzić jak twarda bądź jak miękka?
I tutaj znowu google:
raz znalazłem że:
30µS=1TWO
drugi raz czytam że:
wynik podany przez konduktometr dzielę przez 2,5 i wychodzi mi TWO
Jeszcze raz przepraszam jeżeli temat jest beznadziejny i zaśmiecam tylko forum Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jeśli chcesz wodę o TWO=GH=2dH to lepiej ( i taniej) zainwestować w konduktometr.
Nie przekłamuje (jak proste testy na kH w przypadku wody z dodatkiem garbników (torfu)) i jest dokładniejszy i b.łatwy w obsłudze.
Ja zakupiłem taki za ok.120zł z korekcja temperaturową-polecam.
Jak 2dH to lałbym czyste RO, w awa z podłożem i roślinami i tak wzrośnie trochę GH, zresztą czyste RO ma ok.10uS u mnie.
Tak całkiem profesjonalnie - to do czystego RO można dodawać minerały np Preis Diskus Mineralien (nie powodują wzrostu twardości węglanowej) do osiągnięcia 50uS.
Proste?
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wciskamy lewy Alt (i trzymamy) oraz kombinację cyferek a wcześniej sprawdzamy czy jest wciśnięty Num Lock Wink
Big Grin
Jak już się bawimy w polskie odmiany nazw, to Ramirezki Wink

Właściwie to co ty chcesz osiągnąć?
Jakie parametry dają podstawowe testy paskowe?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
novi- proste Wink



Parametry jakie dają mi testy paskowe to:
GH<3d
KH- 0d
pH-troszkę mniej niż 6,4 (kolor trochę jaśniejszy niż wzornik 6,4)

Co chcę osiągnąć....po prostu zastanawiam się czy nie podnieść troszeczkę twardości poprzez dolewanie małej ilości kranówki w trakcie podmian.
Na razie leję tylko RO częściowo przepuszczone przez armatę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Przy tych parametrach testy paskowe jak i kropelkowe twardości są mało miarodajne /woda zabarwiona przez torf a odczyt zmiany barwy? jak i często w takich wodach testy takie pokazują KH>GH.

W uproszczeniu:
Wszelkie subst.rozpuszczalne (nie zawiesiny) w wodzie tworzą jony. Całkowitą sumę tych jonów pokazuje konduktometr /cos jak ogniwo prądowe/.
TWO -tward.wody ogólna (podana w stopniach niem. to GH) niby winna pokazywać też sumę jonów, ale nie do końca ten chemicz. odczynnik reaguje ze wszystkimi jonami a w skrajnych pozycjach jest nie wiarygodny.
TWW -tward.wody weglanowa - niby winien pokazywać ilość jonów węglanowych ale z tym jest jeszcze gorzej niż z GH, zwłaszcza w wodach z torfem.

Ja też preparuję wodę do podmiany /duża cz.z RO i trochę kranówki/-tak aby przewodność była ok.200uS co daje KH w ok.3. Wolę jak woda jest trochę zbuforowana (ma kilka KH) i nie taki czysty rozpuszczalnik, ponieważ wg mnie taki "czysty biotop" wymaga starannej i stałej opieki i jest o wiele b.podatny na wahania co skutkuje stresem u ryb.
Angel
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Odczynniki akwarystyczne w testach na TwO reagują tylko z solami wapnia i magnezu, dlatego nie da się nimi wykonać pomiaru zawartości wszystkich jonów w wodzie.
A z testami na TwW są jeszcze większe jaja, gdyż testy akwarystyczne mierzą tak na prawdę zasadowość, a nie twardość węglanową. Dlatego możliwe są kuriozalne pomiary kiedy to "TwW" jest większe od TwO.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Koala, nie szukaj problemu gdzie go nie ma Wink
Masz stabilny baniak i nie ma co mieszać.

Testy w wodzie czarnej wykonuje się bez żadnych problemów droga kropelkową i nie przeszkadza w tym kolor skali.

Problem twardości pozornej występuje w wodach twardych w wodach miękkich takiego problemu nie ma.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Killi ja nie szukam problemu.....chcę jedynie sprawdzić czy to co robiłem do tej pory jest dobre dla moich rybek czy może jednak powinienem coś zmienić a to chyba nic złego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nic złego, zatem jest wszystko w należytym porządku. Trzymasz i tak te ryby źle, bo mają stabilne warunki zbliżone parametrami do naturalnych a powinna być to woda kranowa, gdyż wiadomo, że jest to pokolenie "FXXX" Wink
Ciesz się akwarysyką.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(18-03-2013, 03:10 AM)Killifish napisał(a): ...Trzymasz i tak te ryby źle...
Ciesz się akwarysyką.
Sad
I jak się tutaj z niej cieszyć Shy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości