• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [500 l] chyba coś nie tak z filtracją

#1
Siemacie.
Przestudiowałem wszystkie wątki o filtrach w akwa i zacząłem się zastanawiać...
U mnie NIGDY nie było kryształowej wody i często "czyjeś" akwarium wydawało się lepsze, czystsze, a przez to ładniejsze.
Mam pięćsetkę 200x50x50 a w niej zarybienie jakie niektórzy zakwalifikowali by jako przerybienie oraz całkiem pokaźną baterię filtracyjną.
ZA/PRZErybienie to głównie młode ziemiojady oraz 5 dorosłych, razem 26 sztuk wielkości od 4 do 17 cm. Obsada stale ewoluuje, na dniach się rozluźni bo dochodzi kolejne akwarium.
Teraz filterki..
JBL CP 500 zasypany ceramiką i biobalami, na wlocie prefiltr.
Tetra EX 1200 wypełniony gąbkami o różnej gradacji - mechanik, czyszczony dość często jak na kubeł.
Wspomagająco kaskada FZN 3, również z gąbkami, czyszczona co tydzień przy podmianie. Podmiana co tydzień, jakieś 120 litrów.
Do dywanu z glonów się przyzwyczaiłem. Po myciu kaskady oraz prefiltra na biologu wylewam błoto.
Wszystkie ryby są zdrowe, nie chorują, rosną w całkiem niezłym tempie, mają apetyt, pary chętnie podchodzą do tarła. Glony rosną nie bacząc na nic.
Jedyną niepokojąca rzeczą jest to, ze ryby PO PODMIANIE ocierają się o podłoże.
W czym jest problem ??

Dla porównania obok stoi słoik 160 litrów filtrowany przez turbinę aquaszuta i kubełek AquaNova 600 przeznaczony rzekomo do max 150 litrów i wyposażony w standardowe wkłady. Dostałem go więc niech działa Wink
W tym akwarium nie ma żadnych problemów. Glony w ilości znikomej, z rybami nic się nie dzieje ani przed ani po podmianach wody - równiez co tydzień i również ok 25%.

Poproszę o refleksje i podpowiedzi
Zanim odpowiesz zastanów się, czy zrozumiałes pytanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Miałem podobnie, po zastosowaniu przed kubłem filtra narurowego problem zniknął.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
oldmobil, nie wiem, czy ocieranie sie ryb o podloze nie jest zwiazane z poziomem azotanow... Tylko zastanawia fakt, ze dzieje sie to juz po podmianie, gdy azotany musza spasc... Co lejesz do banki - kranowe, torfianke, czy ro, ew. jaka mieszanke?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(14-03-2013, 07:40 AM)Martinezio napisał(a): oldmobil, nie wiem, czy ocieranie sie ryb o podloze nie jest zwiazane z poziomem azotanow... Tylko zastanawia fakt, ze dzieje sie to juz po podmianie, gdy azotany musza spasc... Co lejesz do banki - kranowe, torfianke, czy ro, ew. jaka mieszanke?

Wlewam kranówę, z własnego ujęcia. Mam gdzies wyniki analizy laboratoryjnej wody, nie pamiętam teraz ale kojarzę że wszystko było ok.
Wracając do ocierania się ryb...
Takie zachowanie zauważyłem kiedyś dawno temu u pyszczaków, kiedy nie wystarczyło mi cierpliwości na czkanie aż akwarium dojrzeje i wpuściłem spore stado do 240 litrów. Wtedy jednak było to zrozumiałe, bo zbiornik był za młody.
Tertaz natomiast jest tak, że jeśli przetrzymam ryby z podmianą np nie tydzień a dwa tygodnie, to nic się nie dzieje. Natomiast zawsze po podmianie śledzie szorują brzuchami po dnie.

WTF ??
Zanim odpowiesz zastanów się, czy zrozumiałes pytanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Hmm... A może amoniak Ci się pojawił w kraniczance? Dlatego dopóki bakterie sobie z nim nie poradzą rybcie się trą, bo je skóra swędzi... Zbadaj poziom NH3/NH4.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
W czasie podmiany też odmulaj-pewnie masz żwirek. W czasie podmiany zwiększasz znacząco poziom tlenu w wodzie i to powoduje skok azotynów. / ps. zbadaj poziom azotynów (test na NO2) po podmianie wody. Spora warstwa mułu w żwirku takie efekty powoduje.

Oczywiście "administratorzy" tego forum mnie zbanują zaraz - bo lepiej mieć ryby chore i ..kupować leki i nowe ryby..niż faktycznie dobrze prowadzić akwarium
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
novi: nikt nikogo nie zbanuje za popieranie działań prewencyjnych Wink póki co sprawa jest nie do końca jasna - konieczne jest przebadanie wody, zarówno tej w akwa, jak i kranówy, aby stwierdzić, czego jest za dużo.

PS: podniesienie poziomu natlenienia wody raczej przyczyni się do powstania azotanów Wink azotyny w dojrzałym zbiorniku powstają w wyniku niedoboru tlenu w procesie nitryfikacji. Azotany mają końcówkę NO3, a azotyny - NO2. Chemia na poziomie gimnazjalnym Wink

Ja nadal obstawiam związki amonowe, zwłaszcza że kraniczanka jest z własnego źródła. Być może do wody przedostają się nawozy z okolicznych pól.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zara będę banował po kolei Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(14-03-2013, 17:25 PM)Martinezio napisał(a): novi: nikt nikogo nie zbanuje za popieranie działań prewencyjnych Wink póki co sprawa jest nie do końca jasna - konieczne jest przebadanie wody, zarówno tej w akwa, jak i kranówy, aby stwierdzić, czego jest za dużo.

PS: podniesienie poziomu natlenienia wody raczej przyczyni się do powstania azotanów Wink uazotyny w dojrzałym zbiorniku powstają w wyniku niedoboru tlen w procesie nitryfikacji. Azotany mają końcówkę NO3, a azotyny - NO2. Chemia na poziomie gimnazjalnym Wink

Ja nadal obstawiam związki amonowe, zwłaszcza że kraniczanka jest z własnego źródła. Być może do wody przedostają się nawozy z okolicznych pól.

sorki, ale bzdurki piszesz..
"azotyny w dojrzałym zbiorniku powstają w wyniku niedoboru tlenu"
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ekhmmm....

1. Jakie masz oświetlenie?
2. Jak często i czy odmulasz dno?
3. Czy wloty i wyloty z tych filtrów są jakoś sensownie pogrupowane? Wloty daj na jakies 10cm od dna, wyloty po drugiej stronie baniaka - w jednym kierunku. Zrób coś w rodzaju jednego wlotu i wylotu z filtrów.

4. Daj prefiltra jak masz coś pod ręką na kaskade.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości