• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pokrywa z płyty meblowej

#1
Lightbulb 
Na prośbę użytkowników zainteresowanych tym rozwiązaniem przedstawiam moją wersję tego rozwiązania i zachęcam do podzielenia się w tym wątku swoimi wykonaniami pokrywy z takiej płyty.

Lecimy Smile

Płyta meblowa wykonana ... w sumie nie będę tego pisał http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_wi%C3%B3rowa ma swoje plusy oraz minusy w zastosowaniu jako pokrywa akwarium. Do pozytywów możemy zaliczyć jej różnorodność pod względem okleiny, praktycznie każdy dopasuje sobie kolorystycznie płytę do swoich mebli lub wystroju wnętrza, Kolejnym plusem jest jej dostępność, chyba wszędzie znajdzie się punkt usługowy w którym przytną nam formatki na wymiar i okleją ranty okleiną. Właśnie, oklejanie rantów to bardzo ważna sprawa, trzeba tutaj wyróżnić dwa rodzaje okleiny - pierwsza taka cieniutka, podobna do papieru zaimpregnowanego z nadrukiem, takiej nie stosujemy, występuje zazwyczaj w tanich zestawach mebli i praktycznie pierwszy kontakt z wodą kończy się porażką. Drugi rodzaj okleiny to okleina z tworzywa, występuje w kilku grubościach i najlepiej jak jest przyklejona przez specjalne do tego celu maszyny, zakłady stolarskie zazwyczaj posiadają takie urządzenia. Dobrze oklejona płyta meblowa jest zaskakująco odporna na wilgoć, oczywiście trzeba sobie powiedzieć, że jest to uwarunkowane kilkoma zasadami - woda nie może się lać nieustannie po takiej krawędzi, wilgoć również nie może występować przez długi czas. Ja swoje pokrywy stosuję jedynie przy akwariach z szybami przykrywającymi lustro wody, niejednokrotnie jednak przy odpowiednich zabiegach nie szkodziła im skroplona woda w nocy kiedy oświetlenie nie generuje ciepła. Minusem może być dla niektórych jej waga, płyta meblowa jest dosyć ciężkim materiałem i w moim przypadku przy długości niemal 2 metrów wykonałem nową wersję pokrywy z zawiasami - dosyć miałem dźwigania pokrywy przy każdych zabiegach w akwarium. W zasadzie to chyba wszystko z ogólnych wiadomości, przejdźmy teraz do konkretów.

Swoją ostatnią pokrywę wykonałem na bazie poprzednich pomysłów zmieniając jedynie niektóre szczegóły czyniące całość bardziej praktyczną. Jeżeli chodzi o wysokość pokrywy to według mnie optymalną wysokośćią jest 9cm co przy grubości płyty 18mm daje nam dobre 7 cm wolnej przestrzeni na zamontowanie świetlówek a jednocześnie pokrywa nie wygląda jak jakiś kloc na akwarium Smile

Teraz przedstawię Wam mój schemat na podstawie którego możemy wyliczyć wymiary płyt potrzebnych do wykonania pokrywy, oczywiście to moje potrzeby doprowadziły do takich konkretnie rozwiązań, można to zmieniać pod kątem własnych zachcianek.
Na czerwono zaznaczyłem krawędzie oklejone okleiną PCV a na czarno krawędzie surowe, nieoklejone

   

Mając już gotowe płyty, potrzebujemy jeszcze resztę części, tego nie będę rozpisywał, ponieważ każdy ma swoje potrzeby i inne wyposażenie składające się na lampę.
W moim przypadku zastosowałem dwa odrębne obwody, czyli dwa stateczniki obsługujące po dwie świetlówki T8. Całość zapalam jedynie do fotografowania ryb, na co dzień włączony jest jedynie jeden statecznik z dwoma świetlówkami.

Konstrukcja pokrywy to zwyczajna ramka z elementów 1 i 2, następnie na zawiasach takich jak w szafkach kuchennych zamontowana została pokrywa, uchylana do góry, pozwala to na prace wewnątrz akwarium bez zdejmowania całej pokrywy.

   
   

Elementy 1, 2 i 3 stanowią nierozłączną całość natomiast elementy nr. 4 są luźne i zdejmowane lub uchylane jedynie podczas karmienia ryb. Te dwie "przykrywki" spoczywają na kątowniku (A) przykręconym do boku pokrywy (2) i na płaskowniku (B) przykręconym do dużej uchylanej pokrywy (3). Katowniki i płaskownik dostępne są w Castoramie lub OBI, są wykonane jako profile aluminiowe o bardzo małych wymiarach i grubości ścianki. Przycinamy je z metra na szerokość jaką potrzebujemy.

   

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem są korytka elektryczne w których można ukryć kable i zawsze można w szybki sposób dostać się do nich.

   
   

To by było w tej chwili na tyle Smile mam nadzieję, że komuś się przydadzą moje wypociny, w kolejnym poście pokażę co jeszcze zrobić aby nasza pokrywa stała się doskonała Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Delyszys... ruszam ze swoją jutro, pojutrze. Dzięki!!! Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jedna uwaga, firma w której kupowałem powycinane na wymiar formatki płyty pobierała ode mnie wymiary płyt bez okleiny, stąd mój schemat, przed zamówieniem formatek najlepiej dowiedzieć się jakiej grubości dokładnie będzie okleina (1 czy 2mm) i czy podawać wymiary uwzględniając okleinę czy nie - to ważne !
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(16-02-2013, 21:48 PM)filas napisał(a): Jedna uwaga, firma w której kupowałem powycinane na wymiar formatki płyty pobierała ode mnie wymiary płyt bez okleiny, stąd mój schemat, przed zamówieniem formatek najlepiej dowiedzieć się jakiej grubości dokładnie będzie okleina (1 czy 2mm) i czy podawać wymiary uwzględniając okleinę czy nie - to ważne !

To fakt. To baaardzo istotne. Ja swoją zamawiałem w necie i też trzeba przy zamówieniu dokładnie wszystko zaznaczyć.
Moja będzie budzić trochę kontrowersji Smile

ps. Fajnie że pamiętałeś popełnić ten wątek Wink
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czekam na relację z "budowy" Smile

Jako uzupełnienie dodam, że wewnętrzne narożniki styku płyt tworzących ramkę dobrze jest delikatnie po skręceniu zabezpieczyć silikonem. Dodatkowo swoją pokrywę wykleiłem folią samoprzylepną lustrzaną jako odbłyśnik.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pokrywa świetna, mnie urzekły przede wszystkim te uporządkowane kabelki w korytkach Big Grin U mnie to wygląda dużo gorzej.. Ale zauważyłam na fotce kabelki połączone kostką przyłączeniową bez żadnej izolacji. Nie robią się jakieś spięcia? Ja zawsze takie kostki dodatkowo oklejałam taśmą izolacyjną ale teraz taśma mi się skończyła i mam bez. Zastanawiam się więc nad tym, czy mi to nie zrobi zwarcia ;/
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(18-02-2013, 02:23 AM)mei napisał(a): Pokrywa świetna, mnie urzekły przede wszystkim te uporządkowane kabelki w korytkach Big Grin U mnie to wygląda dużo gorzej.. Ale zauważyłam na fotce kabelki połączone kostką przyłączeniową bez żadnej izolacji. Nie robią się jakieś spięcia? Ja zawsze takie kostki dodatkowo oklejałam taśmą izolacyjną ale teraz taśma mi się skończyła i mam bez. Zastanawiam się więc nad tym, czy mi to nie zrobi zwarcia ;/

Spokojnie mei, zwarcia nie będzie, musiałabys ostro chlapać. U mnie jest o wiele gorzej, a mówi to elektryk, ale no cóż szewc w dziurawych butach chodzi...Wink
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Kostka, jak kostka. Zwarcie pojdzie, jak poplynie po tym woda. Wilgoc nic nie zrobi. Ja sie zastanawiam nad zywotnoscia trafo bardziej, bo chyba nie jest IP65...
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Z tą kostką to trafna uwaga, niestety moja pokrywa jest jeszcze w nieustającym procesie rozbudowy i ulepszania, planowałem kostkę obudować odpowiednim "pudełeczkiem" lub czymś podobnym ale póki co jest na wierzchu ponieważ nie zamontowałem jeszcze wyłącznika drugiego obwodu dodatkowych świetlówek, obecnie włączam je w prymitywny sposób podłączając kabelek do kostki Tongue
Ale to się zmieni, jeżeli chodzi o wilgoć, bo zapewne tego się obawiacie to tak jak wspominałem mam akwarium niemal całe dobrze przykryte szybami, jest jedynie jeden nie zasłaniany otwór do karmienia ryb

   

To jest widok na ten otwór i na szyby zaraz po zapaleniu się światła w akwarium, jak widać na wewnętrznej stronie pokrywy nie ma nawet śladu wilgoci Smile. Zarówno kostka jak i trafo są suche, wierzcie miBig Grin

Jak już pisałem wcześniej pokrywa z płyty meblowej ma swoje plusy jak i minusy, minusem na pewno jest to, że całe akwarium musi być przykryte szybami. Zwolennicy odkrytego akwarium muszą wybrać inny materiał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
ŁADNIE I ESTETYCZNIE ZROBIONE.
Jako uwagę, dodałbym, że przy świetlówkach T5 można (przy gr.sklejki wodoodprnej 12mm i takich gumowych oprawkach bryzgoszcz.T5 ) można dać wys. ca pokrywy tylko 6,5cm. Mam pytanie jak masz zaklinowaną całą pokrywę na akwa, tak aby nie poruszyła się przy podnoszeniu nr3? i czy te boczne trzeba też zdejmować aby nr 3 unieść?
Odnośnie wietrzenia takiej (bo szyby to kolejne pokrywy do unoszenia aby się do akwa dostać) pokrywy - to albo ciche wentyle komp. albo otwory went.w rogach i na dł.wierzchniej płyty.
Jednak u siebie obecnie (przy większych zbiornikach zdaje się lepszym rozwiązaniem będzie) otwarty zbiornik.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości