• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: S.pappaterra - czy ma pasożyta?

#1
Witam, chciałbym przedstawic zdjęcia mojej samicy S.pappaterra która niestety okresowo przechodzi dziwną "chorobę" - ale może konkrety (stan obecny):
1)Akwarium: 300 L (100x60x50wys.)
2) Obsada: 2xS.pappaterra + 1x S.acuticeps + 1xS.mapiritensis
3) Parametry wody: pH=4.7-5 , Przewodność=100us, TwO<1, TwW,<1
4) Filtracja: Sump 30L (biobale + gąbka)
5)Podmiany : ostatnio trochę rzadziej - 30L/miesiąc
6) Historia choroby: Ryby mam od połowy 2010 r. Dostałem je jako małe szkraby z hodowli akwariowej. Od początku z tą jedną szt. działo się coś dziwnego - co ok. 6 lub więcej miesięcy zaczynała zachowywać się dziwnie: Chowała się pod korzeniami, płetwy robiły się matowe i dodatkowo na płetwach brzusznych pojawiały się "narośla". I za każdym razem kończyło się tym, że z jej brzucha (pomiędzy płetwami brzusznymi) wychodziło lub zaczynało wystawać białe coś..."słupek" dł.2-3 mm a grubości 1mm. Po jakimś czasie (kilka dni) to "coś" znikało i ryba wracała do dobrej kondycji.
To "cykliczne zjawisko" ustało jakieś 1.5 roku temu aż do świąt 2012 - wówczas zaobserwowałem to samo zachowanie, ale tym razem to coś wychodzące z brzucha było o wiele większe ..zdjęcia ( Uwaga drastyczne...Sad ) Dodam jeszcze że występuje to tylko u tego osobnika i u wszystkich współmieszkańców nie zaobserwowałem niczego podobnego(jak ryby były młode mieszkały wspólnie z całą moją obecną obsadą)

Moje sugestie (z pomocą Arsika..Smile): Pasożyt który nie może zakończyć swojego cyklu życiowego i co pewien czas wydalany jest z organizmu przejsciowego żywiciela (ostatecznym jest....nie wiem - Ptak?? ) Ale dlaczego tak długa przerwa..?

Czy macie jakieś sugestie??? - powtórzę - ryba jest z hodowli akwariowej ...

   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To nie jest przypadkiem pokładełko ?
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Witam, chciałbym ....Wink ale nie . Pokładełko widoczne jest w krótkim okresie poprzedzającym tarło ( do którego w tym przypadku jest baaardzo daleko) i wysuwa się z otworu odbytowego a nie z brzucha..Sad
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A czy zrobiłeś zdjęcie tego co ryba wydala? Przecież wtedy łatwo w miarę będzie można to zdiagnozować.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Witam,

Wygląda jak przywra. Poszukam w mergusie ATLAS WELS. Wiem, ze coś takiego lub coś podobnego tam widziałem. Szkoda, że nie możesz zrobić fotki bliżej obcego ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(15-01-2013, 10:02 AM)arsik napisał(a): Witam,

Wygląda jak przywra. Poszukam w mergusie ATLAS WELS. Wiem, ze coś takiego lub coś podobnego tam widziałem. Szkoda, że nie możesz zrobić fotki bliżej obcego ;-)

W książce Antychowicza czytałem, że największe z przywr mają do 1,5 mm. Tutaj to "coś" wydaje się dużo większe.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości