• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Duże akwarium w bloku

#1
Chcę założyć nowe, duże akwarium. Chciał bym jednocześnie, z litrażu wycisnąć max, aby w przyszłości nie kombinować z zamianą na większe. Problem w tym, że będzie ono w bloku. Zastanawiam się, jak i gdzie sprawdzić wytrzymałość płyty, aby nie uszkodzić bloku Angel

Śmiem twierdzić, że taki litraż odpada Heart
http://www.allegromat.pl/aukcja126014
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
nie uszkodzisz stawiaj przy nosnej -ja mam 900L. plus waga szkla, stelaza ...ok 1300kg i stoi kolo sciany tkz. oslonowej
[Obrazek: logo_podpis.gif]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(12-12-2012, 08:22 AM)woytek napisał(a): nie uszkodzisz stawiaj przy nosnej -ja mam 900L. plus waga szkla, stelaza ...ok 1300kg i stoi kolo sciany tkz. oslonowej

Wszystko zalezy od pojemności akwarium, końcowej jego masie. Ogólnie nie powinno być problemow nawet po środku mieszkania, gdzie wiadomo i tak sie nie stawia nic. Pamiętajmy że płyty stropowe najdłuższe mają bodajże 6-7m i są podparte na ścianach nośnych (to te przeważnie o grubości 20cm wzwyż). Dodatkowo każda ściana działowa to też punkt podparcia. Na budowach stawia sie na stropy palety z cegłami i nic się nie dzieje Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja bym z tym beztroskim stawianiem dużego baniaka dobrze się zastanowił. Prawie każdy blok jest inny (technologie, projekt, rzetelność wykonania, wiek budynku, itp.), więc doświadczeń z jednego konkretnego mieszkania nie polecam do beztroskiego stosowania w każdym innym. Pewnie pod tobą też ktoś mieszka, więc chyba nie warto ryzykować czyjegoś życia dla własnej pasji, bo zalanie to akurat najmniejszy problem wtym przypadku.
Powiem Ci za to jak było w moim przypadku. Jak zakładałem swoje 450 l na trzecim piętrze, napisałem do społdzielni i okazało się, że wg norm (jakiśtam bliżej nieokreślonych) dopuszczalny nacisk na strop to tylko 1,5 kN/m2 (w przybliżeniu ok 150 kg/m2), czyli po przeliczeniu ok. 1,5 kg na powierzchnię 10x10 cm!Dla mnie to był szok - przecież większy nacisk jednostkowy wywiera stopa dziecka. z drugiej jednak strony, jest to nacisk jednostkowy, jakim bezpiecznie można obciążyć (równomiernie) całą powierzchnię stropu, czyli w przypadku np. pokoju 4x5 m, tj. 20m2 - 20x150kg=3 000 kg (rozłożone równomiernie). Natomiast jak będzie w przypadku obciążenia skupionego (pod akwa), przy oczywiście mniejszym obciążeniu innych części stropu, bez szczegółowych obliczeń nie umiał mi powiedzieć nawet projektant tego bloku (?). Zależy to, oprócz zastosowanych materiałów, od miejsca postawienia akwarium, jego (a raczej szafki pod nim) wymiarów i układu/położenia płyt stropowych. Najbezpieczniej będzie oczywiście postawić akwarium przy ścianie nośnej, na łączeniu dwóch płyt stropowych (dwie płyty przenoszą ciężar). Nie stawiaj przy ścianie działowej, bo ona nie przenosi obciążeń (a sama jest znacznym obciążeniem), zwłaszcza gdyby np. sąsiad pod tobą wybił swoją ścianę działową, a ty jeszcze postawisz baniak, będziesz mieć w skrócie efekt jakbyś postawił ten baniak na środku pokoju (przesadzając płyta stropowa wygnie się w łuk).
Projektant wyjaśnił mi za to, że to obciążenie 1,5 kN/m2 uwzględnia dodatkowo m.in. wytrzymałość posadzki, a sam strop wytrzymuje więcej. Oczywiście do wyliczeń maksymalnej nośności zawsze stosuje się współczynniki bezpieczeństwa, w skrócie oznacza to, że faktyczna wytrzymałość jest jeszcze większa, ale za uszkodzenia przy stosowaniu większych obciążeń niż 1,5kN (w moim przypadku), projektant już nie odpowiada. Z tego względu zrezygnowałem z planowanej 720 na 450l, mimo że teraz obciążenie pod akwarium to ok. 700-800 kg na 1,5m2, czyli i tak znacznie przekroczone te 1,5kN (ale zbiornik jest przy ścianie nośnej, właśnie na łączeniu dwóch płyt). Ewentualnym sposobem na zmniejszenie nacisku pod zbiornikiem może być zastosowanie większej szafki (większa powierzchnia nacisku) lub podłożenie pod szafkę np. profili stalowych dłuższych od szafki.
Najlepiej zapytaj w spółdzielni/wspólnocie/itp od razu na namiary na projektanta, bo w spółdz. to akurat z mojego doświadczenia same głąby siedzą.
P.S. układ płyt stropowych w mieszkaniu można poznać, np. po śladach pękających tynków na suficie...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tu masz jeszcze temat:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1319
Ja osobiście mam pod jedną ścianą nośną ponad 600l wody + sprzęty. Na moje oko jest OK.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A czy mogę wyjść z założenia, że najlepiej było by znaleźć mieszkanie na parterze, bez podpiwniczenia? ( jestem przed kupnem lokalu)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Musisz być nieźle nagrzany na to duże akwarium, skoro uzależniasz zakup mieszkania od wielkości baniaka. Odpowiadając na twoje pytanie: tak.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(12-12-2012, 13:02 PM)junak-rider napisał(a): Musisz być nieźle nagrzany na to duże akwarium, skoro uzależniasz zakup mieszkania od wielkości baniaka. Odpowiadając na twoje pytanie: tak.

Modlę się żeby żona przypadkiem tu nie zajrzała Cool
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
No tak, nasze męskie tajemnice, hehe...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wink 
(12-12-2012, 13:38 PM)junak-rider napisał(a): No tak, nasze męskie tajemnice, hehe...

Moja luba jest przekonana ze skoro bede stawial 450l w salonie to obecna 160ka trafi do piwnicy... Nie mam sumienia jej powiedziec ze trafi owszem, ale do sypialni Angel
Ahh te tajemnice Cool
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości