• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Duże akwarium w bloku

#31
(13-12-2012, 17:17 PM)Ruki napisał(a): Swoją drogą, to co napisałeś to się kupy nie trzyma. 200 kg piachu przy takiej powierzchni dna to jest nic, nawet nie 7-8 cm warstwa podłoża.

Obliczyłem to dla 8 cm. Więcej niż 10 cm. nie planowałem.

(13-12-2012, 17:17 PM)Ruki napisał(a): Korzenie 200 kg- ja teraz w 250l mam z 30 kilka kg korzeni, w tym jeden 10 kg. A ryby 10 kg? Wystarczy 6 cichla+ kilka towarzyszących. Wink Karpie zostaw na wigilię. Wink

Szczerze mówiąc to strzelałem. Nie mam zielonego pojęcia ile mogą ważyć korzenie, ale coś mi się wydaje, że dużo więcej.

(13-12-2012, 17:17 PM)Ruki napisał(a): A ryby 10 kg? Wystarczy 6 cichla+ kilka towarzyszących. Wink Karpie zostaw na wigilię. Wink

Obliczanie masy ryb chyba nie ma sensu. Zwłaszcza, że planuję obsadą złożoną z mniejszych gatunków.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Nie będę zgadywał ile ważą ryby a ile korzenie bo w tym momencie to bardziej przypomina typowanie numerów lotka, mogę jedynie podpowiedzieć ile będzie ważyło akwarium:

1. waga szkła to 2,5 kg na 1m2 szyby grubości 1mm, czyli 1m2 szyby 12mm to 30kg - prawdopodobnie Twój zbiornik który podałeś będzie posklejany z takich szyb
2. zbiornik 250x70x60 plus wzmocnienia to szybko licząc około 6m2 szkła - zakładając szyby grubości 12mm to wychodzi 180kg

Jak widać można szacować z dużym zaokrągleniem, że całość będzie miała około 1,5 tony - i tyle Smile

Moim zdaniem nie masz się nawet co zastanawiać nad jakimkolwiek ryzykiem jeżeli zbiornik stanie przy ścianie nośnej Big Grin - możesz nawet pod akwarium wstawić sumpa i mniejsze akwarium na kotnik lub kwarantannę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Chyba zaczynacie wchodzić w dyskusję akademicką. Gdybanie o ciężarze ryb i korzeni nie ma przecież najmniejszego sensu; ryby w przybliżeniu mają ciężar (a raczej gęstość równą gęstości wody), a korzenie co prawda większą ale niedużo (po prostu wejdzie ci mniej wody). Poza tym przy powierzchni dna 250x70 jeden centymetr (w wysokości) wody mniej, to ok 17 kg mniej masy całkowitej zbiornika.
Przychylam się do uwag filasa, że należałoby przyjąć ok. 1,5 t. (900kg wody, 180kg szkła, 200kg piachu, 100kg szafka wzmocniona stalowym stelarzem-na swoim przykładzie, + filtr i inne "pierdoły" w szafce). Lepiej maskotus, jak chcesz być precyzyjny, policz sobie mniej więcej ile będzie ważyć stelarz/szafka pod akwarium i co będziesz w niej trzymał (sump czy może kołdrę), a z wagą ryb, roślin, termometrów, itp daj sobie spokój.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Junak, masz rację, nie ma się co rozdrabniać. Dziękuję Wam wszystkim za pomoc. Postaram się odwdzięczyć jakimiś fajnymi fotami i opisem z zakładania zbiornika Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Staram się powoli jakoś to wszystko rozplanować pod kontem sprzętu. Chcę aby to akwarium było na maxa energooszczędne. Zastanawiam się nad filtracją. Nie ukrywam, że wolał bym uniknąć rozwiązania typu SUMP, ponieważ nie mam zdolności majsterkowicza i cała ta instalacja trochę mnie odstrasza. Czy dwa filtry EHEIM PROFESSIONEL 3 2080 będą ok? Zapewnią cyrkulację w całym zbiorniku o wymiarach 250x70x60?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Filtrację buduje się raczej nie pod objętość, a pod obsadę. Czy zdecydowałeś się ostatecznie, co będzie pływało w Twoim baseniku?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
(27-12-2012, 17:37 PM)Szymon. napisał(a): Filtrację buduje się raczej nie pod objętość, a pod obsadę. Czy zdecydowałeś się ostatecznie, co będzie pływało w Twoim baseniku?

Oczywiście masz rację. Myślę o następującej obsadzie:
2 gatunki satanoperece - deamony i jeszcze jakiś spokojny gatunek. Po 4 - 6 sztuki z gatunku.
6-8 guianacara geayi
6 kiryśników czarnoplamych
6-8 niewielkich zbrojników (do 20cm)
Para lub dwie Altumów

Oraz 2 -3 stadka tzw. towarzyszących - Pterophyllum scalare, jakieś bystrzyki - po 20 sztuk na stado.

Nie wiem czy to mało czy dużo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Ciekawy temat Big Grin
Może powiem jak to wyglądało u mnie. Wcześniej gdy mieszkałem jeszcze z rodzicami miałem akwarium 400L przy ścianie nośnej w bloku z dużej płyty na 4 piętrze, po kilku latach obok starego akwa na tej samej ścianie postawiłem 164L. Wszystko stało i nie było problemów, temat zainteresował mnie gdy po pewnym czasie zauważyłem ruchy wody i drgania w akwarium gdy np sąsiad trzasnął drzwiami na klatce schodowej lub jak upuściłem coś cięższego na podłogę w mieszkaniu. Rozmawiałem w tej sprawie z członkiem spółdzielni mieszkaniowej i stwierdził, że betonowe płyty zbrojone używane w tamtych czasach do budowania bloków (blok 1981r) mają tendencję do drgań i non stop pracują, po za tym całe to osiedle stoi na bagnie a blok z każdym rokiem zapada się o jakaś tam setną milimetra. Więc drgania będą i tego nie uniknę ale zapewnił mnie że przy ścianie nośnej nie ma się czym martwić, co nie zmienia faktu, że w momencie drgań stojąc przed akwarium przechodził mnie dreszcz. Później przeprowadziliśmy się na większe mieszkanie w nieco nowszym bloku tzn z 95 roku wykonanego z cegły(ściany) tam sytuacja wyglądała już lepiej akwaria stały w moim pokoju na przeciwko siebie jedno przy nośnej, drugie przy działowej, zero jakichkolwiek drgań, ruchów. Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie ale sytuacja wyglądała lepiej ponoć ze względu na ściany z cegły ,które nie przenoszą drgań na cały budynek.
Obecnie mieszkam z narzeczoną w domu podzielonym na 3 mieszkania, budynek powstał jakoś w okresie dwudziestolecia miedzywojennego. W miedzy czasie kilka krotnie powiększany, z czego jest zrobiony do końca nigdy się nie dowiem użyto tu chyba wszelkich dostępnych w tamtych czasach materiałów. Wiercąc dziurę w ścianie raz trafiam na pustak raz na cegłę innym razem na beton. Ściany są grube jak w bunkrze. Problem jednak polegał na tym, że my wprowadziliśmy się na poddasze. Czyli jedna cześć mieszkania z normalnymi regularnymi kwadratowymi pomieszczaniami a część mieszkania to skosy pochodzące ze strychu sąsiadującego z naszym mieszkaniem, którego spory fragment zaadoptowaliśmy jako mieszkanie. Pojawił się problem stropu dowiedziałem się, że cześć stropu jest z wylewki betonowej a reszta po prostu drewniane belki. Poruszając się po mieszkaniu nie sposób zorientować się gdzie jest betonowy strop a gdzie już drewniany. Miałem w planie postawić akwarium pod ścianą nośną w miejscu gdzie na 100% jest betonowy strop, moja narzeczona jednak miała całkiem inna wizję salonu, więc jak zazwyczaj w takiej sytuacji wygląda uległem.akwrium (400L) postawiłem przy skosie czyli prawdopodobnie na drewnianym stropie. Zapewniano mnie, że nie ma szans zeby się cokolwiek stało, że belki są wielkie a kontrukcja budynku z lat 30-40 przetrwa wszystko. Akwarium stało przy skosie dwie doby, całe akwa pracowało, strop trzeszczał, poruszając się po salonie widziałem jak woda w akwarium się rusza. Straszny widok, w tym momencie argumenty już miałem dla kobity i akwa przeniosłem na drugą stone gdzie stoi jak wmurowane. Po pewnym czasie miałem okazję zobaczyć belki użyte przy budowaniu mojej podłogi i jestem pewien, że nic by się nie stało. Były wielkie jak noga słonia okute jakimiś prentami, dosłownie jak bunkier. Jednak dźwięk pracującego pod akwarium stropu nie pozwalał mi spać, non stop kręciłem się obok baniaka z myślą kiedy coś się stanie.

Rzecz jasna moje akwaria przy problemach przedmówców to tylko sadzawki ale litraż swoje jednak waży.

Obecnie planuje postawić 3 inny baniak w sypialni, kobita trochę mamrze ale już ją przekonałem Wink będzie stało na komodach z ikei, wybrałem najbardziej solidne z całej gamy tekturowych komód, zrobię zdjęcie i może mi podpowiecie na jakie akwa mogę sobie ewentualnie pozwolić.

pozdrawiam
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Kolejne pytanko mam: Jakie proporcje długości dna są lepsze dla ziemiojadów? 300x60 czy 250x70?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Zdecydowanie lepszy szerszy. Może kiedyś coś się odmieni i zechcesz trzymać płaszczki, cichle etc.

Zdecydowanie lepszy szerszy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości