• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Przygotowanie korzenia

#1
cześć
Jako, że od dłuższego czasu noszę się z zamiarem wstawienia do moich zbiorników korzeni mam pytanie do Was odnośnie przygotowania. Nigdy korzeni nie miałem więc moje pytanie jest proste - czy korzenie oferowane w sklepach wymagają jeszcze dodatkowych przygotowań czy można je umieścić bezpośrednio w akwarium.
Przyznam szczerze, że dążę do aranżacji zblizonych do aarseta.

Pozdr
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Korzenie znajdujące się na półkach sklepowych nie wymagają specjalnej obróbki .
Wystarczy je wyparzyć w wodzie z solą oraz moczyć tak długo aż będą tonąć - chyba że chcesz wrzucić od razu do akwa
to wkładasz i dociskasz np. kamieniem żeby nie wypływały.

Zależy też jaki efekt chcesz osiągnąć dodając korzenie do akwa.
Nie każdy korzeń się nadaje do biotopu skalistego (np. Malawi czy Tangi) .
Niektóre barwią wodę oraz znacznie zmieniają jej parametry - np. pH (obniżają !).
Należy z tym uważać.
Ja nie radzę wkładać badyli do akwa z pielęgnicami Afryki.
[Obrazek: kpfabaner.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja swoje korzenie przez kilka dni moczyłem w solance a później przez trzy miesiące w wodzie po RO. Bardzo długo nie chciały tonąć i barwiły wodę, a w moim przypadku było to raczej niepożądane. Obecnie nie wpływają na parametry wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kwestia obniżania pH wody przez korzenie ma miejsce tylko w przypadku miękkiej wody, w biotopie T/M/W nie ma na to szans. ;-)
Odradzam mopani, mahoń, dąb oraz buk, bo barwią miesiącami.

Ja przykładowo używam tylko swoich korzeni. Sposób preparacji niestety powoduje, że prawie w ogóle nie barwią wody(dla mnie niestety). Gotuję je w parniku gospodarczym. ;-) Po 2-3 godzinach każdy korzeń już tonie. ;-) Gotuję dłużej, gdyż są to korzenie z rzeki.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
OK dzięki Panowie
Czyli kilkugodzinne (4-5h) gotowanie w roztworze soli załatwi temat?

Zdecydowałem się na badyle w Wiktorii - myślę, że nie jest to zły pomysł ale czas pokaże.


Tu widać że korzenie w Wiktorii też mają swój urok. Najważniejsze to nie przesadzić z ich ilością.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Odpuść sobie sól, gotuj w zwykłej wodzie. Po gotowaniu w solance korzenie musisz wymoczyć w czystej wodzie by puściły sól.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
OK dzięki. Łukasz pisałeś że korzenie wyciągasz z cieków? Czy takie drewno o ile jest martwe od razu gotujesz i wstawiasz do akwarium?

Pozdr
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Po wygotowaniu daję od razu do akwarium. Chyba, że jestem na wakacjach to sobie po prostu leżakują w wodzie.
Korzenie zbieram nad rzeką.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Odradzam również korzenie grabu, ponieważ zawierają bardzo dużo humusu i długo barwią wodę.U mnie w akwa już będą około roku i ciągle mam bursztynową wodę.Chciałbym aby ten proces się już zakończył,ale mimo czystej RO do podmian ciągle lekki bursztynHuh
Pozdrawiam, Krzysiek

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No to teraz pytanie - Jak rozpoznać gatunek drzewa jeżeli korzeń kupujemy w zoologu? Mam pod ręką hurtownię i pewnie tam pojadę ale jak wybadać z jakim gatunkiem drzewa mamy do czynienia?
pozdr
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości