• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium proszę o poradę:)

#1
No więc postanowione, na przełomie stycznie a lutego, odświeżanie pokoju i........ tak sobie pomyślałam że skoro baniaczek i tak ma zmienić swoje miejsce, a żeby go przenieść to i tak będę musiała rybki odłowić, wodę spuścić itd Smile to wymyśliłam że może rybciom nowy dom sprezentować Smile)). Wymierzyłam szafkę i wyszło mi że 80cm na długość, 35 na szerokość i teraz zaczyna się dylemat, czy 40,45, a może 50 na wysokość.
Wiem że najważniejsza jest powierzchnia dna więc nie wiem czy opłaca się kupować 50cm?? Co o tym myślicie ??
Proszę też o porady odnośnie całej przeprowadzki, woda ze starego baniaczka + uzupełnienie, stary filtr [turbo 500 (czy wystarczy ?? bo niestety na kubełek miejsca brak, więc ewentualnie 2 wewnętrzny mogłabym umieścić, albo wymienić ten na turbo 750]). Piasek ze starego baniaczka przejdzie do nowego, i najwyżej jeszcze dosypię troszkę świeżego, roślinki też ze starego + coś nowego na pewno dojdzie.
Czy po takich zabiegach będę mogła rybcie przenieść od razu ??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Filtracja i wysokość akwa to zależy od mieszkańców. Ale myślę, że jeśli akwa będzie w kierunku takim jak poprzednio, czyli pielęgniczkowym, to wysokość 40-45cm w zupełności wystarczy. Co do filtra to przy małej obsadzie wystarczy, jeśli nie, to jakiś potem możesz dokupić lub wymienić na mocniejszy, jeśli zauważysz, że filtracja nie daje rady.
Jeśli będzie stare podłoże, filtr i część starej (dojrzałej) wody, to ryby można wpuścić praktycznie od razu.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
O to cudownie Smile)), już się doczekać nie mogę Smile).
Akwarium oczywiście będzie szło w takim samym kierunku co teraz, tylko więcej roślinek Big Grin.
To ma być prezent dla moich M. ramirezi Big GrinD i dla reszty obsady, dodam ewentualnie jeszcze z 5 kawalerów gupika, bo to stadna rybka a moje sprezentowane 5 to nie stado (albo jak już to b. małe) Big Grin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Przy 80 cm długości zbiornika dałbym wysokość 50cm - tak wychodzi wg złotego podziału. Moim zdaniem wizualny efekt jest istotny, zwłaszcza gdy akwarium stanowi hobby i dla spokojności ducha postawione, a nie jako kolejny zbiornik hodowlany ...
Równowaga winna być zachowana też w kształtach.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
"Złoty podział" ?
A co to?
Podpisuje się pod słowami Qby
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(16-10-2012, 14:28 PM)novi napisał(a): Przy 80 cm długości zbiornika dałbym wysokość 50cm - tak wychodzi wg złotego podziału. Moim zdaniem wizualny efekt jest istotny, zwłaszcza gdy akwarium stanowi hobby i dla spokojności ducha postawione, a nie jako kolejny zbiornik hodowlany ...
Równowaga winna być zachowana też w kształtach.

Dla mnie efekt wizualny jest również istotny i ja wolę akwaria długie, a nie stosowanie jakieś złotego strzału, czy podziału. Jeśli ryby hodowane nie wymagają większej przestrzeni nad sobą, co tyczy się tu pielęgniczek, zawsze wolę akwaria niższe. Jak dla mnie, jamniki są zdecydowanie atrakcyjniejsze wizualnie. A według tego podziału złotego, jaką masz wysokość w swoim 2-metrowym akwarium i dlaczego tak mało?
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Myślę, że przy takich wymiarach dna akwarium wysokość 50 cm może być, ale właściwie tylko w celu minimalnego zwiększenia litrażu, a tym samym stabilności biologicznej, ewentualnie dla stworzenia jakiejś nietypowej aranżacji. Większych ryb (np. skalarów) i tak nie wpuścimy do takiego akwarium.
Względy wizualne zostawiam z boku - tu każdy ma inne zdanie (według mnie ładnie może być i przy 40 i przy 50 cm).
Argumentem przemawiającym za mniejszą wysokością (40 cm) jest to, że wówczas akwarium będzie klasyczną 112-tką (tzw. wymiar standardowy), a więc jego cena będzie nieco niższa.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Jeśli nie ma miejsca na kubełek można rozważyć kaskadę.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tzn powiem tak jeżeli chodzi o filtr to jestem zadowolona z wewnętrznego więc raczej zostanę przy takim, kiedyś na pewno zainwestuję w kubełek, ale to jak już będę na swoim.
Tak przemyślałam tą kwestię akwarium i zagadałam z rodzicami Big Grin i wyszło na to ze zamieniam się z nimi na szafki i będę kombinowała coś o długości 90cm Smile.
Ogólnie odświeżanie pokoju planuję na styczeń więc mam jeszcze troszkę czasu do namysłu, i na odłożenie kasy.
Pewnie koncepcja zmieni się jeszcze z 10 razy ale znając siebie to raczej w stronę zwiększaniaBig Grin, jak pisałam marzy mi się 240L ale na to mam niestety za mały pokój.
Jeżeli chodzi o obsadę to puki co zakochana jestem w M.ramirezi i przy nich zostaję, więc tutaj wchodzi w grę tylko zwiększenie im mieszkanka, czy dodanie jeszcze jednej parki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(16-10-2012, 14:40 PM)qbsztyk napisał(a): A według tego podziału złotego, jaką masz wysokość w swoim 2-metrowym akwarium i dlaczego tak mało?

Przy większych długościach akwa nie ogarniemy wzrokiem całego zbiornika zachowując detale (rybki) dość ostro widoczne. Patrząc na większe akwa, widząc jeszcze dość ostro rybki, widzimy część - u mnie jest podział jakby na dwa wg podziału 2x(64x105).

Wracając do tematu, jeśli będą tylko rybki strefy dennej nic nie szkodzi dać niższą wys. i podzielić zbiornik na na dwa wg "złotego podziału". Wychodzi wtedy dla 90cm zbiornika wys.=28cm. Jeśli chcemy dodać też rybki strefy górnej to wg mnie wys. w ok.55 cm.

Tak na boku: dlaczego pewne akwa nam się podobają (aranżacja )? Poszukajmy tam punktów centralnych (skupiających uwagę) i zobaczmy w jakich proporcjach są one od krawędzi zbiornika i od innych punktów ważnych w danym akwarium. Pomierzyć wystarczy i sprawdzić. Można to stosować "z wyrachowania" lub mieć to już "we krwi", taki dar do aranżacji w zgodzie z "podziałem".

"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości