• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Liście w AC

#1
Wiadomo, że nie tylko w AP liście masowo spadają do wody, w rzekach AC również dużo tego zalega i chcąc odwzorować te warunki trzeba coś w końcu do tego akwarium wrzucić.

Pytanie do praktyków w zakresie wrzucania liści do akwarium - jakie będą najlepsze liście do biotopu AC, nie powinny zbytnio wpływać na parametry wody a przede wszystkim naturalnie wyglądać i nie barwić wody Tongue

Po drugie, jak najlepiej przygotować takie liście przed wrzuceniem?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jeśli woda do CA jest odpowiedniej dużej twardości to znacząco liście wpływać na jej parametry nie będą. Druga kwestia, to pokaz mi rzekę w której są liście i ta woda jest kryształ. Ona na zdjęciach, filmach jest krystaliczna, ale tak już w szklance wygląda lekko słomkowo.
Najlepiej znaczyć jakie to tam drzewa występują, szczerze przyznam, że nie wiem, coś czytałem o tym, przy okazji krewetek i raczków z tego rejonu świata - liście wpływają na wodę w warstwie wody przy dnie, ale jakie to liście - z racji wieku, zapomniałem Smile
Z tych ogólnie dostępnych to liście klonu fajnie wyglądają i nawet długo dają radę. Muszą być zebrane suche. Co do przygotowania, to różne szkoły są, ja daje suche i się moczą w akwarium aż opadną, inni parzą, sikają na nie i bogowie wiedzą co jeszcze Wink Ogólnie testy własne na liściach, nie wiem jakie się podobają. Brać pod uwagę trzeba też dużo większe ryby niż pielegniczki z SA.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Mi się też wydaje, że żeby za bardzo nie wpływały na parametry i zabarwienie to dobrze by było je wcześniej przegotować.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja bym się zastanowił, czy wrzucać liście do CA. Przy dużych, kopiących rybach możesz mieć niezły syfek w akwarium. Z drugiej strony, jeśli Ci się tak podoba - czemu nie spróbować? Wink

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Fajnie by wyglądał taki rzeczny klimat - sporo kamieni, żwiru i gdzie trochę liści i patyków między nimi. Moim zdaniem warto spróbować, bo może wyjść bardzo ciekawy efekt. Trzeba się wtedy przygotować na mocniejszą filtrację (głównie mechaniczną), ale przy reofilnych gatunkach wydajna filtracja to i tak podstawa.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kilka lisci, ktore po pewnym czasie i tak sie rozpadna na, sam wiesz na jakie kawaleczki Smile, powinno dac ciekawy efekt, choc ja osobiscie do AC lisci bym nie dal( kwestia wizualna), proponuje isc za rada qbsztyka, przegotowac, a jaki rodzaj? Ja zawsze dawalem Dab, no ale on specyficznie wyglada, moze i wymieniony Klon? Grubej warstwy jakos nie widze w akwarium z tym biotopem, z drugiej strony wiem tez jakie masz ryby Smile i co one beda tam robily z taka wartswa lisci Smile
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Mi się wydaje, że mogłyby pasować liście magnolii, z tych które znam są chyba najmardziej podobne do tych z filmu Heijns'a Wink
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Niedawno mi to pytanie zadał na gg Piotrek. Wink Przy wygotowaniu w wodzie z solą przez około godzinę wszystkie liście tracą swoje właściwości. Jak się komuś nie chce gotować to bym celował w liście, które mają najmniej garbników- brzoza, grab, klon, osika.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(11-09-2012, 09:34 AM)bernard napisał(a): Ja bym się zastanowił, czy wrzucać liście do CA...

Ja też się nad tym ciągle, jedynie zastanawiam, ale jak ktoś w końcu nie spróbuje to nie będziemy wiedzieli co z tego wyjdzie.

(11-09-2012, 10:18 AM)Topielec napisał(a): Fajnie by wyglądał taki rzeczny klimat - sporo kamieni, żwiru i gdzie trochę liści i patyków między nimi. Moim zdaniem warto spróbować...

Dokładnie coś takiego siedzi mi w głowie, póki co ryby siedzą można powiedzieć w przechowalni ale kolejne akwarium chcę mieć w końcu takie jak sobie wymarzyłem - bardzo biotopowe Smile

(11-09-2012, 12:27 PM)Ruki napisał(a): Niedawno mi to pytanie zadał na gg Piotrek. Wink

No pewnie, na gg - żeby inni nie wiedzieli WinkTongue

(11-09-2012, 12:27 PM)Ruki napisał(a): Przy wygotowaniu w wodzie z solą przez około godzinę wszystkie liście tracą swoje właściwości

W okolicy mam mnóstwo drzew olchowych, rozumiem, że ich liście po przegotowaniu też można wsypać.


A tutaj fragment takiej rzeki, niewielki co prawda ale bardzo realistyczny
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Przy dużych i silnych pielęgnicach liście nie mają sensu, podobnie w przypadku np. dużych ziemiojadów. Liście zostałyby zaorane z piaskiem, a ich drobne części latały po akwarium przy jednym machnięciu tymi ich łopatami. Chyba, żeby zastosować liście z plastiku.

Natomiast przy mniejszych gatunkach, zwłaszcza tych o stosunkowo małych pyszczkach (np. Cryptoheros) które potrafią kopać, ale kraterów nie robią, to może się sprawdzić. Popieram to też tym, że u mnie swego czasu C. cutteri uparcie obgryzały kamienie z glonów, nie zjadając przy tym tej zieleniny. W konsekwencji w jednym miejscu zebrało się sporo syfku, a ryby przejawiały tam aktywność, ba rozmnażały się - usuwały nadmiar detrytusu delikatnie, poza miejsce, gdzie znajdowała się ikra/larwy, a woda w akwarium była czysta.

Ciekawe jak to się skończyło u tego gościa z Meekami (ostatni film) bo niby Thorichthys do ziemiojadów nie należą, ale pyski mają dość sprawne w tej materii ;-)
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości