• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmniejszenie NO3

#1
Hej mam problem bo u mnie w akwarium zauważyłem za duże stężenie NO3, potrzebuje pomocy czy to dziadostwo można zmniejszyć? Już podmienilem 70% wody i wymylem filtry. Czy są jakieś wklady do filtra kubelkowego , ja mam filtr fluval 405 .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Z tego co mi wiadomo na azotany i azotyny dobrym wkładem będzie zeolit.

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie będzie dobrym wkładem.
Masz dużo NO3 czyli azotanów (azotanów V). Możesz podać ile ich masz. Oraz co to za akwarium, aranż, biotop.

Co zrobić aby się ich pozbyć?
1. Postarać się o więcej roślin, jeśli jest to możliwe, szczególnie pływające świetnie do tego celu się nadają. Jak widomo rośliny pochłaniają azot w formie mineralnej.
2. Podmiany wody. Tu ważne, aby sprawdzić, czy woda do podmian nie ma dużo NO3, bo tak często jest.
3. Zastosowanie denitryfikatora, przy pomocy którego pozbywamy się NO3. Są też inne metody opierające się na tzw. strefach beztlenowych.
4. Zastosowanie odpowiednich wkładów filtracyjnych: firmowe wkłady różnych firm.

5. Ważne co jest przyczyną tak wysokiego NO3. Czy zbyt duża obsada, czy zbytnie przekarmianie ryb i zaleganie pokarmu. To już jest zależne jaki to zbiornik.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Na prawie 400 litrowe akwarium fluval 405 jest za małym filtrem.Miałem i 404 i mam 405 (obecnie do sprzedania prawie nowy-tanio) i nie wyrabiał w 300 litrach.Będąc jedynym filtrem robił za filtrację mechaniczną i biologiczną jak u Ciebie.W związku z tym przy dużych rybach jakie masz i być może intensywnym karmieniu filtr szybko się zapycha.W dodatku sądząc po pytaniu o wkłady nie masz odpowiednich w filtrze lub masz ich za mało.Dokup drugi filtr(np.ode mnieWinkewent.postaw sumpa lub zrób hydroponikę,zmniejsz karmienie,rób częściej mniejsze podmiany,wypełnij filtry odpowiednimi wkładami-w 405 tce masz 4 koszyczki więc do każdego wsyp inny.Bioceramikę,glinkę,zeolit,jakieś biobale itd.Kombinacji jest dużo,przejrzyj allegro,kup i po kłopocie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ot co:
Po pierwsze, to do sprzedaży służy dział "Sprzedam/Kupię/Oddam/Zamienię".
Po drugie, to filtrację biologiczną raczej dobiera się pod konkretną obsadę, a nie wielkości zbiornika.
Po trzecie, skoro kolega ma duży poziom azotanów (o azotynach/amoniaku nic nie pisze), to znaczy, że filtracja biologiczna daje radę.
Fakt, przydałoby się znać poziom NO3 zarówno w zbiorniku, jak i w wodzie do podmian.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Odnoszę wrażenie, że to nie odpowiedź a ogłoszenie. Po za tym, jest to bardzo nieczytelnie napisane - warto używać spacji.

Poczekam na odpowiedzi autora tematu, jak przedstawia się całe akwarium - jego technika i obsada i wtedy znajdziemy rozwiązanie.
Na pewno błędem była równocześna tak duża podmiana i czyszczenie wkładów (też pytanie w jaki sposób i jakie masz).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Z wkładów obniżających NO3 to chyba najlepiej wybrać Purigen. Drogi, ale z tego co czytałem najskuteczniejszy(no i obniża poziom wszystkich związków azotowych).
Tylko musisz uważać by nie przegiąć w drugą stronę i nie mieć zbyt mało NO3 względem fosforanów. Bo wtedy sinice murowane. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
W akwarium mam dwa filtryn a jednym z nich jest kubelk. No3 wynosi 80-90. Akwarium mam 375l gdzie pływa para festae i jej maluszki. Plus młode panaque. W akwarium mam dużego anubiusa kryptokoryne. Jak chcecie zobaczyć jak wyglada moje akwarium to jest filmik na tym forum Ameryka południową excichlasoma festae.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ozim, dorzuć jakiś roślin przypowierzchniowych, co rosną szybko- rogatek, paprotnice. To żywe wyżeraczki NO3, ale na wyraźny spadek będziesz musiał poczekać z 2-3 tygodnie.
Ile tych panaque masz?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Z własnego doświadczenia wiem, że Purigen nie obniża NO3, tylko powoduje utrzymanie jego stałego poziomu między podmianami. Jeżeli do podmian używamy wody o zerowym NO3, to poziom azotanów spada, właśnie dlatego, że Purigen redukuje NO2 oraz NH3/NH4 (a to już zależy od pH wody).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości