• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiana z Afryki na Amerykę

#1
Wink 
Na początek dzień dobry wszystkim miłośnikom moczenia łapek w akwariach  [Obrazek: haha.gif] 
Jestem zalogowanym użytkownikiem na tym forum od przeszło 10 lat jednak dopiero teraz dojrzałem do Amerykańskiej wody i to w zasadzi po namowach i chwilowej zajawki syna do " coca coli " .  
Po wstępnych ustaleniach  zgodziłem się na zmianę biotopu " jak młody ma chęci to mu nieba uchylę " jednak nie oddam 51% udziałów   [Obrazek: rotfl.gif], nie zgodzę się na jak to jak to jest nazywane  na czarną wodę ani na białą , ma być czysta może i lekko zabarwiona na whisky ale delikatnie ( do tej pory przez 20 lat walczyłem z garbnikami , taninami , humusami ) świetnie sprawdzają się w tym celu żywice jonowymienne.  Ale nie o tym .  Decyzja zapadła jednak nie tak szybko , jak wiadomo pośpiech w akwarystyce występuje to tylko jeżeli woda jest na podłodze . Na chwilę obecną w moim szkle mam Malawi w typowym zbiorniku 720L  200x60x60 z filtracją narurową ze stałą podmianką  , ale ze względu na zmianę postanowiłem przy okazji zmienić wymiary szkła na 200x91x60 gdzie 91 to szerokość  ,co da mi netto jakieś 1000L wody i w planie będzie zmiana na filtracje kasetową  gdyż w takim baniaku mój narurowiec mógłby się już nie spisać ( zostanie jako back up ) . Plan jest na aranż z korzeniami na których będzie zwisał mech i może jakieś anubiasy czy kryptokoryny.  I tu pytanie pierwsze , Jaka moc lampy led dla trochę roślinnego i może jakiś projekt barwowy który się sprawdza , mam obecnie belkę na ledach które to mogę dowolnie zmieniać  w sumie 5 osobno sterowanych obwodów.   Jako że mam czas na zrobienie lamy chciałbym od niej zacząć  . No może zaczęte zostało od korzeni ;-) .  Wczoraj przypadkowo znalazłem na polu po zrywce sporo badyli ze śliwy i jabłoni wszystko martwe , wyczyszczone karcherem i juz się moczą w studni. Za jakiś czas będą się gotowały w beczce nad ogniskiem ;-) bo takich garnków w domu to ja nie posiadam ;-). Kilka zdjęć z wczorajszego znaleziska oraz moje obecne szkło do likwidacji .

[Obrazek: 369393e7-fea6-4e77-8780-691d8d20d91b.jpg]

[Obrazek: 37a231df-5242-42d5-8923-6b9495569453.jpg]

[Obrazek: 5b54f7ed-6172-4ac9-b5d9-ff60bb18e0e2.jpg]

[Obrazek: 8cba36e1-f496-46b1-b1d0-18628b221cd9.jpg]

[Obrazek: malawi.jpg]

Pewnie w trakcie nowego projektu będę miał sporo pytań , będę też zdawał relację postępów prac.
Co do obsady to nie mam bladego pojęcia no może poza Akarą pomarańczowopłetwą i niebieskołuską


Pozdrawiam

Damian


Załączone pliki Miniatury
                   
[-] Post Damian780425 otrzymał 1 polubień od:
  • darianus
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witaj. Ładne akwarium. 
Z tym gotowaniem korzeni to ty tak poważnie? 

Polecam już zastanowić się nad obsadą i do niej dostosować wygląd zbiornika, parametry wody oraz rośliny lub ich brak.
[-] Post Arlekin otrzymał 1 polubień od:
  • Damian780425
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: Damian780425
#3
(25-02-2024, 11:33 AM)Arlekin napisał(a): Polecam już zastanowić się nad obsadą i do niej dostosować wygląd zbiornika, parametry wody oraz rośliny lub ich brak.

Dokładnie jak Arlekin napisał, ważne jest by mieć już zarys obsady. Od siebie dodam, że kolor takiej lekkiej herbaty to nie tylko Ameryka. W Afryce zachodniej też znajdziesz takie wody i obsadę można fajną dobrać, a i w tedy anubiasy bardziej by pasowały.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dzięki za uwagę .
Jak doskonale wiecie nie jest to takie proste dla żółtodzioba aby dobrać sobie obsadę bez jej znajomości gatunków . Sprawa ma się zupełnie inaczej gdy znamy gatunki , nazwy i zwyczaje .  Po prawie 20 latach zabawy z Malawi jestem zupełnie niezorientowany w temacie innych ryb , no może jakieś tam przebłyski ;-) .   Fakt mam sporo czasu na rozmyślania ale to coś na wzór mowy po mandaryńsku jak się zna tylko węgierski  [Obrazek: haha.gif] .

Co do korzeni i ich gotowania  to kiedyś tak się robiło  , 1 kg soli  na 10 L wody i jazda , jeżeli coś się zmieniło w tej materii proszę o oświecenie.

Poczęte kolejne kroki , zamówione nowe światełka do składania lampy .  Mix  6500K Epistar 5630 30W  , 8500K Epistar 8520 30W  , i Grow light 6500K z Deep Red (660nm) i Royal Blue (450 nm)  80W . Całość lampy max pobór prądu samych pasków  140W , całość sterowana od świtu do zmierzchu  na sterowniku Led dimmer pro v4 Na jakieś niewymagające roślinki styknie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A jakie ryby planujesz? Baniak zacny, daje mega możliwości.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(27-02-2024, 00:43 AM)Ruki napisał(a): A jakie ryby planujesz? Baniak zacny, daje mega możliwości.

No tu jest niemały problem , nie znam nazw łacińskich a i wielu gatunków nawet po nazwach handlowych z zoologów. Nawet nie znam miejsc ( hodowli ) gdzie się zapatrujecie w  rybcie .  
Na wstępie upatrzyłem sobie znane mi z krótkiej przygodny z młodzieńczych lat takie jak :
Akara pomarańczowopłetwa , Akara błękitna , Niebieskołuska , Severum rotkiel , Aurum , Duch amazoński i jakieś ciekawe zbrojniki . Tu się kończy moja początkowa wiedza ,  po tylu latach bez roślin teraz chciałbym aby jednak były choć te mało wymagające .  Czyli zadanie dość trudne ale pewnie możliwe , kawałek dna będzie może się uda ;-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Piszecie aby wcześniej  zaplanować obsadę , ale jak wcześniej pisałem nie znam środowiska hodowców . Podeśle ktoś polecane miejsca  gdzie się zamawia rybcie  , zazwyczaj  jest to kilka targetów .  Coś będę sobie już układał w głowie .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No Panowie  nikt nic nie poleci z hodowców czy importerów ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Masz sporo wątków o importerach i hodowcach na forum. Ryby o których piszesz nie są jakieś mega trudno dostępne, raczej są nawet dostępne w zoologicznych.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości