• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie 6500K

#1
Niedawno wystartowałem akwarium słodkowodne 200l (100x40x50).
W akwarium posadziłem żabienice. Pływają: Kiryski Panda, Bystrzyki Ozdobne, Pstrążenice i Platynki.
Oświetlam je jedną świetlówką LED Aquastel Plant 24W.

Chciałbym dołożyć drugą świetlówkę o innej barwie. Zastanawiam się nad 4000K lub 6500K.
Wiem, że 4000K jest neutralna a 6500 zimna.
Jakie zalety i wady mają obie barwy w akwarystyce?
Jakie barwy światła stosujecie u siebie?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pytanie brzmi- jaki cel chcesz osiągnąć? Bo jeśli pod rośliny to inne widmo światło, jeśli pod wybarwienie ryb to jeszcze inne.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dodam jeszcze, że o ile nie idzie się w jakieś super akwarium holenderskie to rośliny, szczególnie te mniej wybredne w pierwszej kolejności "wolą" więcej lumenów, dopiero jak brak miejsca na kolejne oprawki jest sens kombinować z barwą

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(15-02-2024, 18:38 PM)Ruki napisał(a): Pytanie brzmi- jaki cel chcesz osiągnąć? Bo jeśli pod rośliny to inne widmo światło, jeśli pod wybarwienie ryb to jeszcze inne.

Wybarwienie ryb. Pod rośliny (żabienice) mam PLANT. Poszła by na tył, bo tam są rośliny.
To jest akwarium z niewymagającą roślinnością, korzeniem i liśćmi na dnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
To musisz celować w oświetlenie z większym widmem czerwonym i niebieskim.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja używam głównie 6500K. Ładnie oddaje naturalne  kolory ryb. Bardzo łądnie wyciąga barwe niebieską, ale bez przesady. Daje efekt jasnej przezroczystej wody. Jeśli ma być dużo lumenów to celowałbym w 5000 żeby  było mniej rażące. W warunkach akwariowych poniżej 5000  wyraźne idzie już w żółte
wujek Macioch- wujek wszystkich polskich czerwieniaków
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Każdy biały LED ma mnóstwo niebieskiego, gorzej z czerwonym, którego jest bardzo mało. Plant ma w widmie czerwony i niebieski. Połączenie z 6500K jest dla mnie i mojego oka ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dziękuję za pomoc. Będzie 6500K.
Z innej beczki. Jak dojdą Cleithracara maronii i podrosną rośliny, to wrzucę do prezentacji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że z nieznanych mi przyczyn w akwarystyce bardzo pomijany jest współczynnik CRI, czyli wartość oddawania barw. Wszyscy skupiają swoją uwagę wokół temperatury, natężenia czy wariantów RGB, kiedy to CRI ta naprawdę mówi o jakości tego czym świecimy.

Jeśli ktoś chciałby w tym temacie coś poczytać, to sugeruję zacząć od branży, dla której mocny wzrost roślinek w dyskretnych, domowych szafach jest kluczowy do zebrania wielkich plonów... [Obrazek: rotfl.gif]

Dobre ledy mają CRI na poziomie 98, akwarystyczne oscylują w okolicach 60-70 zwykle.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
To nie te czasy na cale szczęście zeby był problem dostać lepsze ledy w ludzkiej cenie. Do zbiorników które mają jak najbardziej cieszyć oko polecam celować w światło WRB na dobrych ledach, ale do hodowlanych albo bardziej energooszczędnych idzie już nawet trafić GU10 z RA 90 (te dają radę, zamówiłem ostatnio na testy- Kanlux Żarówka LED IQ-LED GU10 4,9W Biała Zimna (35258) • Cena, Opinie • Źródła światła 14202506594 • Allegro )
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości