• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Duże akwarium narożne vs średnie regularne

#1
Cześć,
szykuje końcówkę remontu a co za tym idzie miejsce pod docelowy duży baniak. Mam na to wygospodarowany "kącik" oraz dylemat co w niego wcisnąć:

a) narożne ~140x140x60-70h (850-1000l) - kusi litrażem.
b) regularne 140x60x60-70h (500-588l) - dwa niestety nie wchodzą w gre  Wink

Naczytałem się trochę negatywnych opinii w kwestii narożnych:
- Przede wszystkim o ograniczoną przestrzeń do pływania oraz trudność podziału na terytoria,
- trudność z doświetleniem (opinie rośliniarzy),
- trudnodostępne narożniki przyprostokątnej do czyszczenia - może faktycznie lepiej rozwinięcie geometrii na baniak typu delta?

Zakładam,że gdyby rozważać jednakowy litraż sprawa byłaby jasna - regular, ale co myślicie o takim przypadku?
Czy ktoś ma w ogóle doświadczenie z narożnikami w tym gabarycie? Jakie jeszcze wady widzicie?
Jak uważacie, który wariant w punktu widzenia trzymania pielęgnic będzie korzystniejszy? Na pewno zacznę tam z Tanganiką - ale proszę o perspektywiczne opinie - na przestrzeni lat biotop może ulec zmianie.
Dzięki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Na tanganickie ryby żyjące przy skałach narożne jest super

"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • Xiao Lohan
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
A kwadrat 140x140 nie wchodzi w grę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(24-01-2024, 11:25 AM)mimo12 napisał(a): A kwadrat 140x140 nie wchodzi w grę?

Nie- wtedy punktem centralnym pokoju będzie ta krawędź... O braku ergonomiczności nie wspominając.
Rozważam "delte" ale to już są znacznie większe koszty - pytanie czy warto.

.jpg   Przechwytywanie.JPG (Rozmiar: 38.63 KB / Pobrań: 138)
[-] Post Xiao Lohan otrzymał 1 polubień od:
  • sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wydaje mi się, że przy tym rozmiarze akwarium, a co za tym idzie i grubości szkła, zniekształcenia frontowej szyby akwarium narożnego może być znaczne i przeszkadzać. Chyba że jest obecnie technologia, która to niweluje, nie wiem.
Delta z tych propozycji wydaje się jak dla mnie najlepsza z punktu widzenia obserwacji ryb. Kształt akwa może też mieć znaczenie optyczne w pomieszczeniu i jego stylu, delta albo zakrzywiona szyba w zależności od sytuacji mogą zaburzać wrażenie estetyczne.
Natomiast co do wygody ryb. Kwestia zaaranżowania tak, żeby miały miejsce na pływanie i na terytoria, w narożnym też da się to zrobić.
I to, co pisze Papja - tanganickie gruzowisko schodzące od naroża może wyglądać pięknie w tym kształcie baniaka. Ewentualne muszlowce mogą mieć teren z samego frontu, więc też wygodnie do obserwacji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(24-01-2024, 12:58 PM)mimo12 napisał(a): delta albo zakrzywiona szyba w zależności od sytuacji mogą zaburzać wrażenie estetyczne.

Zakrzywione szyby tj jakieś nieporozumienie. Tylko proste... Smile

Dzięki za przekonanie mnie, że to jednak spoko pomysł pod tange. Jak ktoś ma jeszcze jakiś ciekawe opinie co do użytkowania narożniaka/delciaka to chętnie poczytam.
[-] Post Xiao Lohan otrzymał 1 polubień od:
  • sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Gdybym robił coś takiego, to raczej na planie trójkąta. Wiadomo, te narożniki przy przedniej szybie będą dla ryb bezużyteczne, ale też kiedyś o czymś takim myślałem, i zmniejszenie, czy też przełamywanie powierzchni/długości przedniej szyby nie ma dla mnie sensu. Jak widać na filmie, szyba jest prosta i wygląda to super, zwłaszcza przy takiej głębokości
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Osobiście nie jestem fanem zbiorników w tak dziwnych kształtach, ale jeśli bym takie miał, to w mojej opini tanganika by tam najlepiej pasowała Wink
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Delta-akwarium na pewno będzie droższe. Trudniej będzie się o nie dbało. Wyobraź sobiie źe masz coś zrobić w tylnym rogu. Przy wysokości 70cm bez wchodzenia do środka się nie obejdzie Wink
140/60/70 to całkiem fajny wymiar. Sam mam 130/70/70 Big Grin
Wiadomo, że każdy pielęgnicomaniak wolałby baniak 2 lub 3 metrowy.
Postawisz takiego grzmota w kącie i będziesz się wqrwi@ł.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(24-01-2024, 19:49 PM)dzikakuna napisał(a): Delta-akwarium na pewno będzie droższe. Trudniej będzie się o nie dbało. Wyobraź sobiie źe masz coś zrobić w tylnym rogu. Przy wysokości 70cm bez wchodzenia do środka się nie obejdzie Wink
140/60/70 to całkiem fajny wymiar. Sam mam 130/70/70 Big Grin
Wiadomo, że każdy pielęgnicomaniak wolałby baniak 2 lub 3 metrowy.
Postawisz takiego grzmota w kącie i będziesz się wqrwi@ł.

.png   obraz_2024-01-24_190553394.png (Rozmiar: 8.03 KB / Pobrań: 74)
Może nie być lekko. [Obrazek: rotfl.gif] Dobrze, że coś tam freediveinguje.
Choć w samym tylnym rogu pewnie poszedłby komin na graty, a przy aranżacji gruzowiska- w sumie co tam grzebać?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości