• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie ledowe w akwarium / 2024

#1
Lightbulb 
Cześć [Obrazek: papa2.gif]

Przez ostatnie dwa dni czytałem wszystkie tematy na forum związane z techniką oświetleniową w akwarium Blush

Większość z tematów miało już dwucyfrowy wiek… Przez te lata trochę się pozmieniało zarówno jeśli chodzi o komponenty jak i podejście do tematu, co wiele osób podkreślało w swoich postach.

Prosiłbym Was o pomoc w projekcie/produkcji oświetlenia do zbiornika 120x40x60. Całe oświetlenie będzie schowane w szklanej (lacobel), zamkniętej pokrywie. W środku będzie do dyspozycji miejsce do oparcia się konstrukcji/profilu, reszta już zależy ode mnie.

Akwarium to zdecydowane black water z whiskey, korzeniami i jasnym piaskiem. Jedyne rośliny to salvinia i limnobium pływające na powierzchni.

Obecnie w starej 112l mam dwie oldschoolowe świetlówki z ciepłą barwą co mi osobiście odpowiada. W tym stylu chciałbym kontynuować temat w nowym zbiorniku jeśli chodzi o barwę światła.
Myślałem o gotowych świetlówkach ledowych retrofit, które produkuje przykładowo aquael ale niestety nie znalazłem producenta, który robi je w ciepłej temperaturze, wszystko tylko 6500K i w górę.
Nie mam zdolności do lutowania etc. więc łatwiej by mi było skorzystać z takiego gotowego produktu, gdzie jedyną robotą byłoby przytwierdzenie tych świetlówek do jakiegoś aluminiowego profilu z castoramy. W innym wypadku zlecę to komuś - najważniejszy jest efekt finalny.

Czy możecie mi doradzić jak przy takim zbiorniku się za to najlepiej zabrać ?
Paski, czy jakieś świetlówkowe, czy punktowe ? Gotowce czy robione samodzielnie ?

Nie ukrywam, że fajnie by mieć regulację natężenia światła, lub możliwość przykładowo dwóch setupów oświetleniowych (równe/punktowe).

Wszelkie rady i sugestie mile widziane. Wszystko rozważę i chętnie przeanalizuję [Obrazek: hejka.gif]
Jestem z Górnego Śląska, jeśli ktoś zdecydował się pomóc mi w tworzeniu to również zapraszam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zrób sobie lampy na zamówienie, np.w Aquadreems w Bydgoszczy. Dostaniesz to co chcesz ze sterownikiem kolorów/czasu pracy itp.
Lecz belka da Tobie światło na całej jej szerokości i nie wiem czy punktowe oświetlenie nie jest lepsze?
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hej, generalnie mógłbyś sam zrobić sobie takie lampki. Mam dość dobrze opracowane rozwiązanie i naprawdę potrzebne umiejętności manualne oceniam na 2 w skali 10.

Potrzebne materiały:
1. Rura plexi/pleksi/PMMA 40/36 - 2m Rura plexi/pleksi/PMMA 40/36 - Erson - rury plexi/ tuby PMMA/rury poliwęglan/rury mleczne/rury satynowe/pręty i wałki plexi (rury-plexi.pl)
2. Szyna montażowa 35x7x2000 (lub 1 metr w Twoim przypadku) Szyna montażowa 35x7x2000mm stal perforowana SZP35H7/2 613120 (613120) • Cena, Opinie 15041456855 • Allegro.pl
3. Zaślepka do rury Zaślepka zewnętrzna fi 40mm - Erson - rury plexi/ tuby PMMA/rury poliwęglan/rury mleczne/rury satynowe/pręty i wałki plexi (rury-plexi.pl)
4. Taśma led - przy Twojej długości baniaka kupiłbym sobie metrowe gotowe taśmy już zakończone kabelkami, nie będziesz musiał lutować np
Taśma 60LED SMD5050 1m 14W 1080lm PREMIUM | CIEPŁA (T12-1-5050-17) • Cena, Opinie • Taśmy LED 7795975912 • Allegro
5. Dławik kablowy m10 albo pg7, obojętne
6. 2 złączki WAGO lub inne

Potrzebne narzędzia:
1. Wkretarka z wiertłem pod kupiony dławik
2. Szlifierka kątowa żeby dociąć szynę (lub nie jeśli zdecydujesz się na szynę 1 metr)
3. Nożyk monterski, tapeciak

Wykonanie:
Docinasz rurę (zwykłym nożykiem monterskim kilka razy do okoła i można złamać rurkę) na powiedzmy 116 cm
Docinasz szynę na 116 cm (lub nie jeśli używasz 1m, po prostu dasz ją na środek i lekko będziesz miał zaciemnione boki, możesz też dać ja bardziej w lewo lub w prawo, możesz też nakleić dwie taśmy przesunięte względem siebie, możliwości jest sporo)
Naklejasz taśmę na szynę (lub 2-3 taśmy, idealnie się mieszczą jedna obok drugiej w zależności ile chcesz światła)
Wkładasz szynę do rury, pasuje idealnie
W jednym korku montujesz dławik i wypuszczasz kabelki, drugi korek zakładasz na drugi koniec.

Zrobione

Sterowanie trzeba by dobrać pod taśmy ale to żaden problem, jest masa tanich gotowych rozwiązań. Ważne że źródło w tym rozwiązaniu możesz dobrać jak tylko chcesz i ile tylko chcesz (1-3 taśmy o szerokości 10 mm)

Parę zdjęć:
             
[-] Post Knowhow otrzymał 5 Lubię to od:
  • kojot99, mimo12, Ruki, schmeichel, tomicher
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez: tomicher , tomicher
#4
A jak Ci się sprawdza taka belka oparta o taśmy LED? Pamiętam jak 10 lat temu miałem taśmy nad swoimi akwariami, i niestety miałem problemy ze wzrostem wielu(nawet mało wymagających) roślin.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A jaką temperaturę barwową planujesz?
wujek Macioch- wujek wszystkich polskich czerwieniaków
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(17-01-2024, 23:56 PM)Ruki napisał(a): A jak Ci się sprawdza taka belka oparta o taśmy LED? Pamiętam jak 10 lat temu miałem taśmy nad swoimi akwariami, i niestety miałem problemy ze wzrostem wielu(nawet mało wymagających) roślin.

Mam 1 szt tasmy we wszystkich lampach, wole raczej polmrok. W akwariach mam nurzance i rogatka plywajacego po powierzchni. Jedno i drugie rosnie bez wiekszych problemow.

Uzycie szyny pozwala w zasadzie na zabawe z innymi zrodlami niz tasmy, szyna jest dobrym radiatorem a tuba z zaslepkami i dlawikiem sprawia ze calosc jest praktycznie hermetyczna.
[-] Post Knowhow otrzymał 2 Lubię to od:
  • Ruki, tomicher
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(17-01-2024, 20:07 PM)Knowhow napisał(a): Hej, generalnie mógłbyś sam zrobić sobie takie lampki. Mam dość dobrze opracowane rozwiązanie
Widzę, że twój nick na forum nie jest przypadkowy [Obrazek: haha.gif] [Obrazek: haha.gif] [Obrazek: haha.gif]

Twoje rozwiązanie wygląda bardzo przemyślanie. Czy mógłbyś pokazać efekty twojej pracy w postaci oświetlonego zbiornika ?
Myślę, że nie tylko ja jestem ciekawy jak świeci taka konstrukcja : )

 
(18-01-2024, 01:09 AM)macioch napisał(a): A jaką temperaturę barwową planujesz?
Tak jak wspomniałem, obecnie mam ciepło w akwarium i raczej nie chciałbym tego zmieniać.
Interesowałoby mnie okolice 3500K.



A jak wyglądała by kwestia oświetlenia punktowego ? Zauważyłem, że ludzie korzystają z diód Led Cree CXB 1707 (mają barwę 3000 lub 4000K) - czy to nadałoby się do oświetlenia o jakim wspominałem ?
Czy ktoś może ma coś takiego wykorzystanego w akwarium o wysokości 60cm ? Może ktoś przedstawić efekty ?

Jak się ma sprawa z tym, że miałbym to zamknięte pod pokrywą ? Jak rozumiem całość musiała by być mniej lub bardziej wodoszczelna tak ? Trudno jest wykonać takie szczelne punktowe oświetlenie ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Tu https://cichlidae.pl/thread-11827.html masz moje baniaki oswietlone lampami z jedna tasma. Wysokosc max. jaka mam to 55 cm. Mozesz zamiast tasmy na szyne nakleic diody, reszta bez zmian.
[-] Post Knowhow otrzymał 1 polubień od:
  • tomicher
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości