• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Mały fishroom

#1
Hej, postanowiłem podzielić się zmaganiami z urządzaniem swojego kącika akwarystycznego. Jako że do stałych obowiązków właśnie doszło koszenie trawy liczę, że wraz z opisywaniem postępu prac zyskam trochę motywacji  w pchaniu tematu do przodu. 

Póki co mam dwa regały z czego jeden już chwilę pracował ale zmiany jakie nadejdą z remontem spowodowały, że musiałem przeprowadzić się do pokoju obok. Z plusów zyskałem kanalizację, z minusów zdejmowanie żyjących akwariów.

Regał nr 1, na dwa akwaria 160x60x50
   
Po przenoszeniu ostatnich trzech akwariów, które pozwoliły mi przenieść drugi stelaż. 
   
Regał nr 2, na trzy akwaria 135x60x35 - takie zamówiłem i liczę, że za parę dni będzie do odbioru
   

Czekam z niecierpliwością na rury do wykonania brakujących opraw i wspomniane akwarium. Chcę zobaczyć jak z jakością i wtedy dopiero zamówię kolejne. W weekend chciałbym skończyć sprawy związane z elektryką i pozbyć się tymczasowych listew Blush
[-] Post Knowhow otrzymał 7 Lubię to od:
  • Darek, kszyszek, LukaszW85, mimo12, Ruki, sensej, Stan
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Brawo! Duże jest to pomieszczenie ?
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Nie wiem czy kaloryfer nie będzie za bardzo przegrzewał zbiorników.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(12-05-2022, 08:06 AM)kojot99 napisał(a): Nie wiem czy kaloryfer nie będzie za bardzo przegrzewał zbiorników.

Zawsze można zakręcić ?
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Fishroomik ze sporym potencjałem Smile Zdradzisz jakie jeszcze akwaria planujesz, no i przede wszystkim jakie obsady?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(12-05-2022, 07:35 AM)sensej napisał(a): Brawo! Duże jest to pomieszczenie ?

Małe nie jest ale kształt, skos pod schodami na przeciwko regału nr 2 oraz to, że muszę zmieścić się z hydroforem, centralką, kotłem itd powoduje, że nie będzie to oceanarium.

   

Staram się też nie popełnić błędu z poprzedniego pomieszczenia i zostawiać sobie odpowiednie rezerwy tak, żeby bez większych przeszkód móc dostać się do zbiornika z każdej strony. Rozmiar szczególnie regału nr 2 to także wynik jakiegoś kompromisu finansowego, dodanie zaledwie 40 cm tak aby wstawić dwa baniaki dwumetrowe niestety w ogólnym rozrachunku podnosiło koszt całości prawie dwukrotnie.
 
(12-05-2022, 08:06 AM)kojot99 napisał(a): Nie wiem czy kaloryfer nie będzie za bardzo przegrzewał zbiorników.

Nie zamierzam go używać.
 
(12-05-2022, 16:26 PM)piotrK napisał(a): Fishroomik ze sporym potencjałem Smile Zdradzisz jakie jeszcze akwaria planujesz, no i przede wszystkim jakie obsady?

Póki co do zrealizowania jest 3x 135x60x35 i 2x 160x60x50 oraz rozlokowanie drobnicy, którą teraz mam rozrzuconą po całym domu, w tym te trzy, które stoją na regale nr 1. Aktualnie mam 6 gatunków muszlowców w kilku odmianach i to jest główny obszar mojego zainteresowania, co dalej zobaczymy ale na pewno Tanganika. Tak przez parametry wody jak i zamiłowanie do tego jeziora.
[-] Post Knowhow otrzymał 2 Lubię to od:
  • Papja, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Szybki raport z placu boju.

Odebrałem pierwsze akwarium i jako, że wszystko wyszło OK zamówiłem dwa kolejne. W tym czasie dorobiłem brakujące oprawy, ułożyłem kawałek instalacji i odpaliłem pierwszy zbiornik. Niestety jakoś nie mogę przyzwyczaić się do widocznego sprzętu w środku szkła więc w kolejnych dwóch wkleiłem profile i czekam na gąbki, żeby ukryć wszystko wewnątrz "hamburga". W piątek jak nic nie wypadnie wszystkie trzy będą zalane  Blush

   

Obsada górnego akwarium to ryby przeniesione z mniejszego zbiornika (70x60x35)  - Neolamprologus multifasciatus i Altolamprologus sp. compressiceps shell oraz od paru dni świetne ryby Telmatochromis vittatus

   

W ich byłym szkiełku zamieszkała mam jeszcze ciągle nadzieję, że potencjalna parka Lamprologus ocellatus Chilatu

   
[-] Post Knowhow otrzymał 3 Lubię to od:
  • hubar, LukaszW85, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Powiedziałem A to wypada powiedzieć jeszcze Z - minął prawie rok, większość planów się zmaterializowała. Niestety nie obyło się bez dużych i małych problemów z których mam nadzieję powoli wychodzę. Zdjęcia najlepsze jakie udało mi się zrobić, wszystko się odbija od siebie a miejscami jest dość wąsko. 

Widok od wejścia, kiedyś mam nadzieję zrobić zabudowę pieca.
   

Regał nr 1.
   
Moje piaskownice z muszlowcami 3x 135x60x35 - od góry
- n x N. multifaciatus Mpulungu , chyba 17 x Altolamprologus compressiceps "shell" Chimba i niestety tylko 5 szt Lophiobagrus sp. brevispinnis shell - ciągle z nadzieją wypatruje młodych ale mam chyba same samice;
- n x N. similis Karilani w trzech gniazdach, para L. speciosus Kizike i ciągle jeszcze Paracyprichromis brieni Kitumba. Tak fajnie funkcjonuje ta obsada, że ciężko mi je rozdzielać ale w końcu brieni dostaną wyższy zbiornik. Póki co wszystkie trzy gatunki wypuszczają i odchowują młode;
- niecka L. callipterus Sibwesa 1+3, 2+2 N. Multifasciatus Mpulungu i 5 młodych N. calliurus Kasanga


Regał nr 2.

   

Gruzowiska - od góry 

- 140x60x40 - ok. 25 młodych Cyprichromis leptosoma Utinta, 3 szt z nadzieją na 1+2 L. meleagris Kitumba i 9 Synodontis polli white
   
- 140x60x55 - dorosłe stado Cyprichromis sp. zebra Cape Mpimbwe, raczej niestety dwa samce N. tretocephalus Uvira i 2 Synodontis granulosus Kipwa, dodatkowo pływają już nieźle wyrośnięte brevisy, dobrze się chowały gdy je wpuszczałem za młodu. To jedno z dwóch akwariów gdzie filtracja jest inna niż głowice za gąbkami - dwie aquael turbo są w modułach BTN. W akwarium z tropheusami mam fx6.
   

Regał nr 3.

   

Od góry

160x60x45 - stado 20 młodych Cyprichromis microlepidotus Karilani, 9 szt Altolamprologus compressiceps Mandarin, para L. speciosus Kitumba i stado kilkunastu Synodontis petricola
160x60x55 - Tropheus duboisi Maswa, Tropheus sp. 'red' Katete łącznie 43 szt, do rozdzielenia gdy podrosną. Towarzyszy im para L. brevis Cape Tembwe.

Regalik nr 4.

   

Od góry

70x60x35 do zagospodarowania, póki co mieszka tu pare ryb bez stałego lokum
60x30x30 z parami L. meleagris Moba i L. ocellatus Chillatu

Zaplecze techniczne, nie wyobrażam sobie już życia bez kanalizacji i wody w zasięgu paru metrów węża. W wąż wrzuciłem pompkę aquael uni pump co pozwala mi zaciągać wodę z akwariów poniżej umywalki. Okazuje się też że przy tylu akwariach i rybach mały pojemnik pokarmu jednak nie starcza na lata  Dodgy  

         
[-] Post Knowhow otrzymał 16 Lubię to od:
  • -KUBA-, Bernard, dzikakuna, Goran, Grzechu97, kojot99, Krolik83, LukaszW85, matheo, mimo12, piotrK, Ruki, takro, tazat, wet-aqua, Zimna Zośka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Gratuluję ukończenia prac. Ryby nie moja bajka ale bardzo fajnie wszystko wyszło. Jest porządek i zbiorniki prezentują się świetnie.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Kotłownia jak marzenie akwarysty. Smile @piotrK musi się do Ciebie na szkolenie wybrać. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości