• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 140l roślinne obsada

#1
Witam wszystkich,zastanawiam się nad obsadą ryb do mojego roślinnego akwarium o wymiarach 80x35x50h. Baniak wystartował 04.01.2024 aktualnie są w nim rośliny: nurzance, żabienice, ludwigia, kryptokoryna, lotos czerwony. Oświetlenie jest o mocy 0,5w/l, filtracja JBL e902. Woda niestety jest twarda pH 7,8 (dozuje węgiel w płynie więc powoli może chociaż zejdzie do 7,5).

Moja koncepcja jest taka ,że chciałbym 2-3max gatunki ryb (w małych ilościach) z jednego kontynentu, które nie kopią w podłożu tak aby wykopać rośliny.

Myślałem nad akara paskowana (tylko nie wiem czy one intensywnie kopią w podłożu) + molinezje. Kolejna propozycja to głowaczyk barwny +( tęczanka neonowa? Chyba tutaj będzie za małe akwarium). Przedostatnim moim wyborem jest prętnik trójbarwny+ ( żółtaczek indyjski z tego co wyczytałem to kopie w podłożu czy to prawda? A może bocja?). Ostatnia propozycja to proporczykowiec z Kap Lopez + (??)

Co myślicie o tym, czekam na wasze propozycje?
Z góry dziękuję za pomoc Wink
Ps. Rybki wpuszczę dopiero za miesiąc jak skończy się cykl azotowy Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dozując węgiel w płynie nie zmniejszysz pH. Wink Przy tak wysokim pH wody możesz mieć problemy z roślinami i ogólnie z parametrami wody(wzrasta szkodliwość amoniaku). Rozważ mieszanie kranówki z wodą RO/demineralizowaną.

Z podanych przez Ciebie ryb na starcie odpadają:
- molinezje, masz zbyt mały zbiornik
- bocje, jak wyżej
- tęczanki, jak wyżej
- żółtaczki, zbyt mały zbiornik, wymagają zupełnie innego biotopu

Akarki, prętniki oraz proporczykowce wymagają znacznie kwaśniejszej i bardziej miękkiej wody. Chyba najbliżej będzie głowaczykom, ale one przy zbyt jasnym zbiorniku będą bardzo płochliwe.

Rozważ inne propozycje obsady, do takiego akwarium dobrze się sprawdzą Pseudomugile.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Melanotaenia praecox trochę nudna ryba, ale jedyna, która da radę z tego wszystkiego co wymieniłeś. Bo albo parametry wody masz nieodpowiednie, albo wielkość akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(10-01-2024, 15:34 PM)Arlekin napisał(a): Melanotaenia praecox trochę nudna ryba, ale jedyna, która da radę z tego wszystkiego co wymieniłeś. Bo albo parametry wody masz nieodpowiednie, albo wielkość akwarium

T. neonowe to aktywne oraz stosunkowo spore ryby i te 80 cm długości może być zbyt mało. Ja bym ich do krótszego niż 100 cm baniaka nie polecał.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Podejrzewam, że z punktu ekonomicznego będę musiał zainwestować w filtr RO chyba ,że są jakieś tańsze sposoby? .
A co polecasz na dno do Pseudomugil?

Myślałem również nad Melanotaenia praecox (tylko co do nich aby za dużo narybku się nie zrobiło?) Oraz o
Betta splendens w ilości 1+2 (tutaj ciężko będzie znaleźć 2 gatunek).

Czekam również na inne propozycje obsady
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mam u siebie tęczanka neonowa i szczerze powiedziawszy nie widzę tych ryb w 80cm. U mnie dorosłe około 5letnie ryby mają ponad 10cm długości a nawet bym powiedział że 12+ muszę kiedyś z ciekawości złapać jedną i zmierzyć.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(10-01-2024, 16:16 PM)Bialy10 napisał(a): Podejrzewam, że z punktu ekonomicznego będę musiał zainwestować w filtr RO chyba ,że są jakieś tańsze sposoby? .
A co polecasz na dno do Pseudomugil?

Myślałem również nad Melanotaenia praecox (tylko co do nich aby za dużo narybku się nie zrobiło?) Oraz o
Betta splendens w ilości 1+2 (tutaj ciężko będzie znaleźć 2 gatunek).

Czekam również na inne propozycje obsady

Jeśli masz możliwość to łapanie deszczówki jest całkiem w porządku, tylko trzeba ją puścić przez wkład węglowy. Inaczej to tylko RO się opłaca.

Jeżeli zostawisz twardszą wodę i wybierzesz Pseudomugile to azjatyckie babeczki są spoko wyborem- Stiphodony chyba są najłatwiej dostępne.

Dla bojowników musiałbyś też zakwasić i zmiękczyć wodę, dla nich dobrym towarzystwem są razbory czy małe brzanki.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(11-01-2024, 18:32 PM)-KUBA- napisał(a): Mam u siebie tęczanka neonowa i szczerze powiedziawszy nie widzę tych ryb w 80cm. U mnie dorosłe około 5letnie ryby mają ponad 10cm długości a nawet bym powiedział że 12+ muszę kiedyś z ciekawości złapać jedną i zmierzyć.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka

zrób zdjęcie z linijką bo aż ciekawy jestem- 4-5cm często podawane w sieci to bzdura, ale większych niż 8cm nie widzialem
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
U kumpla kiedyś wyrosły do +-10 cm, karmił je tak dobrze że kształtem wyglądały jak karasie. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
@Papja ciężko mi zrobić zdjęcie na już ale z miarką przy szybie mniejsza i mniej płochliwa sztuka ma około 9cm, fakt że obok trojpregiej i bosmana wygląda na maleństwo ale bosmany są tak grube że w końcu pękną Wink postaram się przy najbliższej podmianie je zmierzyć

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka
[-] Post -KUBA- otrzymał 1 polubień od:
  • Papja
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości