Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
140l roślinne obsada - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: 140l roślinne obsada (/thread-12372.html)

Strony: 1 2


140l roślinne obsada - Bialy10 - 10-01-2024

Witam wszystkich,zastanawiam się nad obsadą ryb do mojego roślinnego akwarium o wymiarach 80x35x50h. Baniak wystartował 04.01.2024 aktualnie są w nim rośliny: nurzance, żabienice, ludwigia, kryptokoryna, lotos czerwony. Oświetlenie jest o mocy 0,5w/l, filtracja JBL e902. Woda niestety jest twarda pH 7,8 (dozuje węgiel w płynie więc powoli może chociaż zejdzie do 7,5).

Moja koncepcja jest taka ,że chciałbym 2-3max gatunki ryb (w małych ilościach) z jednego kontynentu, które nie kopią w podłożu tak aby wykopać rośliny.

Myślałem nad akara paskowana (tylko nie wiem czy one intensywnie kopią w podłożu) + molinezje. Kolejna propozycja to głowaczyk barwny +( tęczanka neonowa? Chyba tutaj będzie za małe akwarium). Przedostatnim moim wyborem jest prętnik trójbarwny+ ( żółtaczek indyjski z tego co wyczytałem to kopie w podłożu czy to prawda? A może bocja?). Ostatnia propozycja to proporczykowiec z Kap Lopez + (??)

Co myślicie o tym, czekam na wasze propozycje?
Z góry dziękuję za pomoc Wink
Ps. Rybki wpuszczę dopiero za miesiąc jak skończy się cykl azotowy Smile


RE: 140l roślinne obsada - Ruki - 10-01-2024

Dozując węgiel w płynie nie zmniejszysz pH. Wink Przy tak wysokim pH wody możesz mieć problemy z roślinami i ogólnie z parametrami wody(wzrasta szkodliwość amoniaku). Rozważ mieszanie kranówki z wodą RO/demineralizowaną.

Z podanych przez Ciebie ryb na starcie odpadają:
- molinezje, masz zbyt mały zbiornik
- bocje, jak wyżej
- tęczanki, jak wyżej
- żółtaczki, zbyt mały zbiornik, wymagają zupełnie innego biotopu

Akarki, prętniki oraz proporczykowce wymagają znacznie kwaśniejszej i bardziej miękkiej wody. Chyba najbliżej będzie głowaczykom, ale one przy zbyt jasnym zbiorniku będą bardzo płochliwe.

Rozważ inne propozycje obsady, do takiego akwarium dobrze się sprawdzą Pseudomugile.


RE: 140l roślinne obsada - Arlekin - 10-01-2024

Melanotaenia praecox trochę nudna ryba, ale jedyna, która da radę z tego wszystkiego co wymieniłeś. Bo albo parametry wody masz nieodpowiednie, albo wielkość akwarium


RE: 140l roślinne obsada - Ruki - 10-01-2024

(10-01-2024, 15:34 PM)Arlekin napisał(a): Melanotaenia praecox trochę nudna ryba, ale jedyna, która da radę z tego wszystkiego co wymieniłeś. Bo albo parametry wody masz nieodpowiednie, albo wielkość akwarium

T. neonowe to aktywne oraz stosunkowo spore ryby i te 80 cm długości może być zbyt mało. Ja bym ich do krótszego niż 100 cm baniaka nie polecał.


RE: 140l roślinne obsada - Bialy10 - 10-01-2024

Podejrzewam, że z punktu ekonomicznego będę musiał zainwestować w filtr RO chyba ,że są jakieś tańsze sposoby? .
A co polecasz na dno do Pseudomugil?

Myślałem również nad Melanotaenia praecox (tylko co do nich aby za dużo narybku się nie zrobiło?) Oraz o
Betta splendens w ilości 1+2 (tutaj ciężko będzie znaleźć 2 gatunek).

Czekam również na inne propozycje obsady


140l roślinne obsada - -KUBA- - 11-01-2024

Mam u siebie tęczanka neonowa i szczerze powiedziawszy nie widzę tych ryb w 80cm. U mnie dorosłe około 5letnie ryby mają ponad 10cm długości a nawet bym powiedział że 12+ muszę kiedyś z ciekawości złapać jedną i zmierzyć.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka


RE: 140l roślinne obsada - Ruki - 11-01-2024

(10-01-2024, 16:16 PM)Bialy10 napisał(a): Podejrzewam, że z punktu ekonomicznego będę musiał zainwestować w filtr RO chyba ,że są jakieś tańsze sposoby? .
A co polecasz na dno do Pseudomugil?

Myślałem również nad Melanotaenia praecox (tylko co do nich aby za dużo narybku się nie zrobiło?) Oraz o
Betta splendens w ilości 1+2 (tutaj ciężko będzie znaleźć 2 gatunek).

Czekam również na inne propozycje obsady

Jeśli masz możliwość to łapanie deszczówki jest całkiem w porządku, tylko trzeba ją puścić przez wkład węglowy. Inaczej to tylko RO się opłaca.

Jeżeli zostawisz twardszą wodę i wybierzesz Pseudomugile to azjatyckie babeczki są spoko wyborem- Stiphodony chyba są najłatwiej dostępne.

Dla bojowników musiałbyś też zakwasić i zmiękczyć wodę, dla nich dobrym towarzystwem są razbory czy małe brzanki.


RE: 140l roślinne obsada - Papja - 11-01-2024

(11-01-2024, 18:32 PM)-KUBA- napisał(a): Mam u siebie tęczanka neonowa i szczerze powiedziawszy nie widzę tych ryb w 80cm. U mnie dorosłe około 5letnie ryby mają ponad 10cm długości a nawet bym powiedział że 12+ muszę kiedyś z ciekawości złapać jedną i zmierzyć.

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka

zrób zdjęcie z linijką bo aż ciekawy jestem- 4-5cm często podawane w sieci to bzdura, ale większych niż 8cm nie widzialem


RE: 140l roślinne obsada - Ruki - 11-01-2024

U kumpla kiedyś wyrosły do +-10 cm, karmił je tak dobrze że kształtem wyglądały jak karasie. Big Grin


140l roślinne obsada - -KUBA- - 11-01-2024

@Papja ciężko mi zrobić zdjęcie na już ale z miarką przy szybie mniejsza i mniej płochliwa sztuka ma około 9cm, fakt że obok trojpregiej i bosmana wygląda na maleństwo ale bosmany są tak grube że w końcu pękną Wink postaram się przy najbliższej podmianie je zmierzyć

Wysłane z mojego moto g(60) przy użyciu Tapatalka