• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stelaż na podłogówce

#1
Cześć Wam

Mam prośbę o ocenę ponieważ interesuję się czy można postawić 3 akwaria w stelażu na podłodze, gdzie jest ogrzewanie podłogowe.

Założenia:
- stelaż 3 poziomowy, bez nóżek płasko przylegający do podłogi na profilu 60hx40 mm, z dodatkowymi profilami poprzecznymi w podłodze 60hx40 mm, jak na rysunku.
- awaria o pojemności kolejno od góry 960 L + 912 L + 912 L
- Waga całości akwariów 2800 kg, do tego stelaż (nie wiem ile waży) oraz podłoża, głównie piasek 5-7 cm.
- dom jednorodzinny, niepodpiwniczony.
- w podłodze jest podłogowe ogrzewanie i płytki gresowe super twarde 1 cm.

   

stawiać czy nie stawiać, oto jest pytanie [Obrazek: mysl.gif]
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(16-11-2023, 13:06 PM)Sloma napisał(a): Cześć Wam

Mam prośbę o ocenę ponieważ interesuję się czy można postawić 3 akwaria w stelażu na podłodze, gdzie jest ogrzewanie podłogowe.

Założenia:
- stelaż 3 poziomowy, bez nóżek płasko przylegający do podłogi na profilu 60hx40 mm, z dodatkowymi profilami poprzecznymi w podłodze 60hx40 mm, jak na rysunku.
- awaria o pojemności kolejno od góry 960 L + 912 L + 912 L
- Waga całości akwariów 2800 kg, do tego stelaż (nie wiem ile waży) oraz podłoża, głównie piasek 5-7 cm.
- dom jednorodzinny, niepodpiwniczony.
- w podłodze jest podłogowe ogrzewanie i płytki gresowe super twarde 1 cm.



stawiać czy nie stawiać, oto jest pytanie [Obrazek: mysl.gif]

Stawiać! ;P

Jak chcesz go wypoziomować? Nawet najbardziej idealna podłoga nie jest idealna. Punktowe naciski na nierówności mogą spowodować pęknięcie lub ukruszenie gresu. Profil 60/40/? jaka gruba ścianka? Nie napisałeś, na rysunku też nie ma, jaki ten stelaż będzie długi. Jeśli to będzie z +4m z podparciem profilu tylko na końcach to taki profil może ugiąć się pod swoim ciężarem. Z resztą spytaj Łojca. Cisnęli mnie z Filasem jak napisałem że się ugnie bez podpórki na środku. Łojciec zrobił regały i się ugięło. Akwaria popękały (może były źle sklejone, a może dlatego że profil bez podparcia na środku się odkształcił)
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja bym się zastanowił, czy podłoga ma odpowiednią wytrzymałość. To będzie ponad 3t nacisku, co może spowodować osiadanie podłogi (albo nawet popękanie wylewki - mocno będzie to uzależnione od powierzchni regału). Jeśli płyta podłogowa jest złożona z części (a zwykle się tak wykonuje podłogi o większej powierzchni), to osiadanie jednej przez degradację styropianu pod spodem może spowodować pościnanie rurek od podłogówki, które przechodzą pomiędzy częściami. Pod wylewką masz styropian podłogowy, czy styrodur? Znasz jego parametry na ściskanie?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
[-] Post Martinezio otrzymał 1 polubień od:
  • sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dzięki za spostrzeżenia.
Regał o wymiarach dna 200x80 cm. Wysokość 174 cm.
Akwaria na nich to 200x80x60 najwyżej, niżej i na samym dole 90x80x60 cm

Mi nie chodzi o to czy profile się ugną pod akwariami bo tu polegam na firmie, która miałaby to wykonać. Mi chodzi głównie tylko o nacisk na podłogę tego stelaża mając na uwadze że ta kratownica będzie w podłodze stelaża i że jest podłogówka.
Niby całość ma obciążenie 4kg na cm kwadrat i majster który budował mi dom powiedział że to nie jest dużo ale nacisk nie może być na 4 nogach tylko bardziej rozłożony.
Chodzi mi o to czy nie zarwę podłogi.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mam 3 tony, ale na 3m2 (Tanganika, sporo kamieni w jednym zbiorniki, pełne szafki pod akwariami).
U Ciebie będzie jak nic 4 tony na 1,6m2.
Samo szkło jedno będzie ważyć między 200-250kg (12-15mm).
Piachu w każdym zbiorniku po 150kg jak nic.
Stelaż zapewne przynajmniej 200kg, myślę że więcej.
Woda 2000kg
Już mamy 3300kg, a nie są wliczone blaty, kamienie itd.

U mnie jest podłogówka, dałem twardy styropian, żeby nic się nie zapadało, gres kładłem z pietyzmem, żeby nie było ani 1mm różnicy na 3m (udało się).
Pod stelażami, pod profilami jest guma SBR 10mm.
Działa to już 3 lata bezproblemowo, nic się nie zapada, nic nie pęka.

U Ciebie jednak to 2x grubszy kaliber.
Im więcej masz styropianu w podłodze, tym bardziej będzie się zapadał z czasem pod wpływem tak dużego, stałego obciążenia.
Myślę, że w tym miejscu powinieneś przede wszystkim położyć jak najtwardszy styropian, dobrze zastanowiłbym się, czy położyć w tym miejscu podłogówkę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Upss. To mnie zmartwiłeś.

Mam też zbiornik w tym pomieszczeniu 3200 litrów na stelażu 320x100 cm na 10 stopach i pod każdą stopą jest blacha nierdzewna 5 mm o wymiarach 12x12 cm i też stoi To na gresie 1 cm. Nic się nie dzieje, ale tam miałem specjalna wylewkę robioną oraz nie ma tam podłogówki i jest styrodur.
Za to jest na reszcie powierzchni jest eps100, i jest to z jednej części.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jeśli przyjąć, że ciężar zestawu to 4t, a pole powierzchni regału ma 1,6m2, to wychodzi nacisk 24,5kPa. To raczej na pewno może mieć wpływ na osiadanie (poprzez kompresję warstwy termoizolacyjnej). Kwestia z jakiego materiału jest ona wykonana. Standardowo stosuje się EPS80 lub EPS100. Rzadko kiedy idzie EPS150 lub XPS.
Styropian EPS 100 wytrzymuje nacisk do 3 ton, a EPS 80- do 2,4 tony na m2. Więc rząd 4t/1,6m to już na granicy odkształcalności jest Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
[-] Post Martinezio otrzymał 1 polubień od:
  • Sloma
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dziękuję. Skonsultowałem to też z fachowcem który mi budował dom i rzeczywiście tu jest zgodność.
No nic, trzeba zweryfikować plany i teraz wiem co robić. Dziękuję
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Sloma, to co, na wiosnę kujemy podłogę u Ciebie? Wink Zrobisz grilla i gitara... [Obrazek: rotfl.gif]
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
[-] Post Ruki otrzymał 1 polubień od:
  • Sloma
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja bym jeszcze przemyślał nieco inne rozwiązanie... Trochę nieszablonowe. Zakotwienie regału do ściany, albo nawet sufitu Wink To częściowo zdejmie ładunek z podłogi. Tyle, że konstrukcja będzie musiała być w zasadzie już ekspozycją stałą, bo nigdzie tego nie ruszysz. No właściwie zaprojektowana, aby stelaż pracował nie tylko na ściskanie Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
[-] Post Martinezio otrzymał 1 polubień od:
  • Sloma
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości