• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Stelaż na podłogówce

#11
(16-11-2023, 18:10 PM)Sloma napisał(a): Dziękuję. Skonsultowałem to też z fachowcem który mi budował dom i rzeczywiście tu jest zgodność.
No nic, trzeba zweryfikować plany i teraz wiem co robić. Dziękuję

Dokladnie to mialem napisac , dokumentacja techniczna domu ktora nawet po dlugich latach istnieje . Przy takich ekstremach niestety trzeba dokladnie policzyc wszystko przez fachowca . 3 tony wody na podlodze to armagedon . Jeden z naszych kolegow po 800 litrach suszyl 3 tygodnie dom .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Jak stawiałem dom to wiedziałęm gdzie będzie akwa.
2000 + 540 sump więc łącznie pod 3t podciągało.
Pod stelaż jedynie dałem sklejki na liniach styku żeby profile nie pokruszyły mi terakoty.
Posadzka typu mixokret była z włóknem. Czy to co ś dało? Nie wiem. Ale było to wspominam o tym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(16-11-2023, 17:51 PM)Martinezio napisał(a): Jeśli przyjąć, że ciężar zestawu to 4t, a pole powierzchni regału ma 1,6m2, to wychodzi nacisk 24,5kPa. To raczej na pewno może mieć wpływ na osiadanie (poprzez kompresję warstwy termoizolacyjnej). Kwestia z jakiego materiału jest ona wykonana. Standardowo stosuje się EPS80 lub EPS100. Rzadko kiedy idzie EPS150 lub XPS.
Styropian EPS 100 wytrzymuje nacisk do 3 ton, a EPS 80- do 2,4 tony na m2. Więc rząd 4t/1,6m to już na granicy odkształcalności jest Wink

Dziękuję za info. Chciałbym zastosować inżynierię odwrotną ?. Czy mógłbyś się wypowiedzieć jaką wagę całości mógłbym planować mając w podlodze EPS100 a wymiar podłogi stelaża byłby np. 200x60 lub 200x50 cm?
Myśle że znając tą wartość mógłbym zaplanować wysokość zbiorników, ilość wody w każdym i pod to obsadę.
Chciałbym mieć np. Jeden zbiornik zalany w całości np. Pod ziemiojady ale pozostałe mogłyby być zalane w części np. Pod labirynty. Już widzę zbiornik dla Betta antuta o wymiarach 200x60 cm lub 200x50.
Dziękuję z góry
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
No musisz dobrać rozmiar tak, aby nie przekroczyć wytrzymałości na ściskanie dla EPS100 (czyli przeliczając Pa na kg wychodzi 3000kg/m2). Możesz też rozłożyć ciężar na większą powierzchnię stosując jakieś płyty, albo planując odpowiedni rozstaw nóżek. Ten ciężar i tak się trochę rozplynie po podłodze za sprawą posadzki, ale dla bezpieczeństwa warto trzymać się wyznaczonych granic.
U mnie np. w kotłowni, gdzie miałem kocioł na ekogroszek wraz z zasobnikiem na 300kg oraz zbiornikiem cwu 300l, podłoga osiadła o kilka mm, chociaż dawałem eps100 . Niby nic wielkiego, ale spoiny silikonowe na styku posadzka-sciany pozrywalo i trzeba było uzupełniać.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości