• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Biotop przez duze B, czyli NIE dla slowianskiej wersji BW

#1
Lightbulb 
11.11.11 r. narodzil sie pomysl BW z SAm, ale jako indianskie BW a nie slowianskie, z torfem, liscmi buku/deby, szyszkami olchy. Miala byc oryginalna ziemia bielicowa i oryginalne liscie, galazki, drewno wszelakie, trawy, owoce itd., woda ro i deszczowka, choc i szansa na oryginal jest Wink
Zdobycie podloza to bylo proste - znajomy geolog, ja tez ziemny kret Big Grin Ale rosliny, to bylo wyzwanie - kwiciarnie, palmiarnie, wujek stolarz, sklepy z nasionami w kilku krajach, glownie Czechy.

Trwalo to troche, bo musialem zebrac odpowiednia ilosc materialu, sadzenie, pikowanie, cos wypadlo, testy roslin i podloza itd.

Na ta chwile mam troche materialu aby odpalic zbiornik testowy, powiedzmy 25 l.
Wole cierpliwie uzbierac dostateczna ilosc i odpalic docelowy baniak ale testowac rozpad juz moge i mysle, ze w weekend zobaczycie juz to cudo. Bedzie bardzo owocowo/trawiaste bo lisci mam nadal malo a chce sprawdzic inne czesci roslin zdobyte w palmiarniach albo z wlasnej plantacji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Świetny pomysł. Lubię takie wyzwania. Zdradzisz co udało Ci się zgromadzić? Chyba mnie zainspirowałeśSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Oczywiscie zdradze, tylko wroce z dzialki dzis, bo dzikie te nazwy Wink
Zainspirowalem Marto? Oryginal Tanganika? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Z Tanganiką to tak - mam już Potamogeton z jeziora (oryginał) czekam na następne gatunki, ale myślę nad Amazonką i taki pomysł dla dysków mi się klarujeSmile

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Killi, a nie lepiej zamiast ziemi bielicowej oryginalny piasek? :>
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Lukasz, ta ziemia wyglada jak piasek, opisywalem to na apisto Wink Zobaczycie.

Marto, powiem, ze na baniak z dyskami, bedziesz potrzebowac duzo, duzo czesci roslin... Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(04-05-2012, 11:55 AM)Killifish napisał(a): Marto, powiem, ze na baniak z dyskami, bedziesz potrzebowac duzo, duzo czesci roslin... Wink

Tak wiem, ale chyba spróbuję. Top fajny pomysłSmile


Marta

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Troche wynikow bo do nich dostep mam:

Test podloza: zalane RO po 2 dobach pokazywalo pH 5,7, a zalane kranowitem 6,2. Fakt do testu dalem sporo piasku vel ziemi bielicowej, ale zakwaszanie potwierdzone, tego akurat bylem pewien. Ziemia ma kolor zolto-szary-przeblyski rudego ( Rusty Wink ). Na fotach wkrotce zobaczycie.

Testy na lisciach:
Chcialem tylko sprawdzic czy zakwaszaja wode RO.

Wierzba z gat. Salix - 5,4 pH
Musa sp. - 6,4 pH
Ananas comosus - 5,9 pH
Bertholletia excelsa - 4,2 pH (cudem zdobyte dwa liscie, ktore troche polamaly sie w transporcie bo... byly ogromne - prawie (60x15cm).

Udalo mi sie od wuja stolarza zdobyc drewno B. excelsa - mocno czerwone. Moczylem je i tez wrzuce skrawki do baniaka - deski srednio by wygladaly Big Grin

Reszte podam jak bede w domu i zbiore sily na ten baniak testowy.

Szukam nadal jakiejs ksiazki z flora Amazonii, albo najlepiej o roslinach wystepujacych w typowym lesie igapo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Choćby to opracowanie

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Marto, dziekuje serdecznie.

Jestem w domu, powoli dzis zabieram sie za baniak testowy. Przygotuje cala dokumentacje foto-techniczna i oczywiscie umieszcze na forumos, w tym dzialos i w tym tematos. Jednak teraz sniadanos Big Grin


Edit:

Przygotowalem suche czesci roslin i dopiero opadlo podniecenie... Suche nie tonie Big Grin
Zatem mocze to w docelowym akwa, opadnie to pokaze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości