• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: zbiorniczek 100/40 i co do niego?

#1
Chciałbym odpalić mały zbiorniczek - dno 100/40 (wysokość 40 lub 45 cm). Mam akurat taką szafkę i szkoda, aby nie była właściwie wykorzystana Smile
Początkowo miała być kolejna Tanganika (muszlowce), ale ponieważ mam trochę roślin do zagospodarowania wymyśliłem sobie mało ambitne akwa, w którym mają żyć jakieś małe pielęgnice. I tu zaczyna się kłopot, ponieważ od bardzo długiego czasu "działam" niemal wyłącznie wśród większych ryb.
Napisałem mało ambitne, co oznacza, że nie szukam rzadkich ryb (choć ich nie wykluczam), ale takich, które ucieszą oko swoimi kolorami (zwłaszcza pozostałych członków rodziny). Najprostszy wybór spośród najbardziej dostępnych to P. pulcher, Cryptoheros hondurani r.p. albo A. cacadtuoides (może razem z A. borelli). Jako "dodatek" może jakieś proporce?

Jeśli mielibyście jakieś sugestie - zapraszam do podzielenia się nimi. Ryby mają być ładne i niezbyt agresywne. Póki co nie przewiduję osmozy (to się może zmienić za czas jakiś), więc ryby powinny być się dobrze czuć w wodzie o pH 6,5-7,5 i niezbyt miękkiej. W akwarium nie będzie też tak lubianego przez niektórych syfku na dnie Wink
a woda ma być klarowna i "biała".

Druga sprawa to oświetlenie - rozważam zakup pokrywy z T5 (lepszy efekt wizualny niż T8). Jest jednak pewien problem. W standardzie jest belka 2x39 W i nie ma możliwości, aby świeciła jedna tylko świetlówka. Myślę, że w moim przypadku 78 W byłoby niepotrzebne (rośliny to mało wymagające microsorium), więc zastanawiam się, czy nie kupić takiej belki z jedną tylko świetlówką 39 W.
A może zamiast pokrywy dać szybę i jakieś oświetlenie mocowane na krawędziach zbiornika?

Jeśli ktoś z Was miałby takie akwarium w dobrym stanie na sprzedaż - proszę o PW.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wujek Killi oczywiscie pod prad i zaproponuje "pielegnicowate" Wink

1. Badis badis - piaseczek, rosliny, korzonki/galezie i troche DIY kamiennych grot. Parametry wody masz idealne.
Co do tego? Ferajna Inlecypris auropurpureus/ Sawbwa resplendens/ Barilius barna. A na gore haremiki Colisa labiosa. I birmanskie jezioro Inle masz w domu Smile

2. Tateurndina ocellicauda w sporej liczbie, na dnie piasek i groty, rosliny.
Co do tego? Teczanki wszelakie - ryby troche zapomniane u nas, a cudowne i masz biotop Irian/Papua-Nowa Gwinea i jak kolorowo Smile

Mysle, ze obsade z pielegniczkami z SA lub WA, ktos zaproponuje ale w WA widze takze Pseudepiplatys annulatus.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki Killi za ciekawe propozycje - większości z tych ryb zupełnie nie znam, ale to akurat zaleta koncepcji Wink

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mój typ, to dobrana para Hemichromis lifalili. Podkreślam - dobrana, co oznacza zero agresji w zbiorniku, a wręcz mega spokój i sielankę. Pięknie wypigmentowana, świecąca z dalekaWink.
Inna opcja - jakieś barwniaki. W tym przypadku koniecznie WF (odsyłam do Daniela).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
1+2 Apistogramma baenschi "Inka" - cudowne pielęgniczki. Dorodny samiec i wściekłe samice prowadzające młode do jeden z najpiękniejszych widoków, jakie mogą sprezentować opiekunowi pielęgniczki. Do tego kąsacze wedle uznania. Taki standardzik, ale... opcja nr 1. wg wujka Killi jest równie dobra.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Propozycja 1.- parka taeniatusów(któraś z dzikich odmian) i do tego stadko 15 sztuk Procatopus lub 10 świecików kongijskich lub 3-4 pary jakiś proporców
Propozycja 2.- 1+3 A. cacatuoides(bez A. borelli- to jest zabójcze dla borelli połączenie) i do tego stadko jakiś ładnych drobnoustków, np. beckforda
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki wszystkim za dotychczasowe sugestie.
Tak się zastanawiam, czy barwniaki WF to dobry pomysł biorąc pod uwagę, że woda raczej nie będzie szczególnie miękka.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Bernard, są plastyczne co do parametrów i sobie poradzą. Smile A RO i tak kupisz. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
witamSmile

Ja podobnie jak bernard mam szkło podobnych rozmiarów 90x40x40,
ma w nim być oczywiście Tanganika, ale... no właśnie, kusi cos innego. PH wody podobnie jak u Bernarda myślę ze 6,5- 7 udało by sie uzyskać za pomocą odpowiedniego podłoża oraz wkładów filtracyjnych.

co do filtracji, jaką proponujecie? Kaskada + wewn jako mechniak, czy lepiej kubełek ?z jakim wypelnieniem ?

Nie będę wybrzydzał, ale proszę o kilka ciekawych propozycji, jak co z jakim towarzystwem, jeśli juz zdecydowal bym sie na inny biotop niż tanganika, to fajnie jakby było w miare kolorowo i dużo, lubie drobnice Big Grin
oczywiście propozycje do zrealizowania, w sensie dostępności ryb w PL, najlepiej okolice Krakowa.
Pozdrawiam Kuba
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Hej leju19, mam podobny problem i sie grubo nad nim zastanawiam. Smile W takim ph, to wybor obsady masz olbrzymi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości