• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Grys dolomitowy jako medium

#11
Grys to grys, słabe medium filtracyjne jeśli chodzi o biologię, jedynie nadaje się do zatwardzenia wody.

Lepiej wrzucić keramzyt, ceramikę czy nawet pocięte rurki od napojów. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Tylko jak trafić na dobry keramzyt?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Rurki do napojów obecnie są biodegradowalne, uważałabym, żeby pod wpływem wody nie zaczęły się rozkładać w sumpie.

Generalnie do CA to nie ma większego znaczenia, jaki dokładnie keramzyt, ale warto zainwestować kilka złotych więcej w taki do uprawy hydroponicznej. Uwaga - niektóre keramzyty pływają. Trzeba je włożyć do worka i obciążyć kamieniem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
(22-10-2020, 12:28 PM)darkdivinity napisał(a): Tylko jak trafić na dobry keramzyt?

https://sklep.hydroponika.pl/Granulaty_i...amzyt.html
Tu masz
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Witam,
a w jakim celu chcesz uzupełnić wkłady w sumpie? bo masz miejsce czy zwiększyć filtrację biologiczną, mechaniczną czy chemiczną co coś dzieje się z parametrami i nie są stabilne?
W temacie wkładów "uniwersalnych" ze wskazaniem na biologiczny to proponuję poszukać typowych mediów do filtrów kubełkowych czyli takich gdzie złoże jest w 100% zalane wodą. Bio kule moim zdaniem lepiej sprawdzają się w filtrach typu "wet-dry" czyli przesiąkających/tackowych. Według mnie jest to jedna z najlepszych = wydajniejszych typów filtracji. Ten typ filtracji w połączeniu z innym jest spotykany w zbiornikach z jeziora Tanganika lub w morszczyźnie. W takim filtrze woda spokojnie ścieka sobie po bio kulach (może być inne złoże o dużej powierzchni "roboczej" dla bakterii) w otoczeniu tlenu. Co z tego wynika? następuje maksymalne natlenienie wody, a raczej pojedyńczych kropli przy okazji szybkiego usuwania azotanów. Im dłuższa droga kropli jaką pokona tym lepiej czyli im wyższa kolumna filtra to efekt filtracji będzie lepszy. Minusem tej filtracji jest to, że musimy mieć miejsce nad akwarium na kolumnę (lub w Twoim przypadku można go włączyć jako dodatkowy element do sumpa). Czasami może być głośny, ale idzie go wyciszyć.
Jeżeli szukasz złoża pewnego do filtra w pełni zanurzonego czyli min. sump to ja proponowałbym takie media: gąbki o dwóch rozmiarach gradacji, ceramikę do filtracji mechanicznej lub np. Eheim MechPro (są to małe karbowane rureczki które pływają i to jest ich zaleta bo są cały czas w ruchu i nie powstają martwe strefy w filtrze gdzie jest największe zabrudzenie), ceramikę do filtracji biologicznej (tu jest różnie: kulki ceramiczne, różnego rodzaju kamyki (sprawdzonych firm produkujących wkłady do filtrów, w tym do akwarystyki morskiej). Bio kule też się używa np. w sumpach ale przy zanurzeniu moim zdaniem złoża wcześniej przeze mnie wymienione będą bardziej efektynw. Pamiętaj, że na złoże biologiczne woda powinna wpływać już wstępnie oczyszczona przez pre filtr.
Kruszec dolomitowy (podobnie jak wapienny) czasami używa się nie do korygowania parametrów wody a jako bufora. Jeżeli myślimy o dolomicie jako wkładzie biologicznym to wydaje mi się, że są lepsze= wydajniejsze media. Powierzchnia do osiedlania się kultur bakterii nie jest zbyt duża ponieważ dolomit to twarda skała i jej powierzchnie są gładkie. Ja mam dolomity w akwarium jako dekoracje. 
Co do keramzytów, law wulkanicznych i innych "pumexów" nie wiadomo skąd ja się zraziłem i odpuściłem sobie ten temat. Dla mnie to była loteria. Miałem więcej problemów niż to było warte. Fakt, tanio jest ale to nie znaczy, że będzie lepiej i bezpieczniej dla ryb i w niektórych przypadkach dla sprzętu akwarystycznego w tym pomp.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Parametry mam stabilne, filtracja wygląda tak: komora 1, gąbki 30-20-10ppi plus owata. Potem 10 l siporaxu plus litr jakiejś tam ceramiki aquaela, 2 x purigenu 250 ml, 1 l węgla aktywowanego (z aquaforest więc pozbawiony substancji szkodliwych) który w zasadzie robi teraz za kolejne miejsce na bakterie bo jego wydajność absorbcyjna raczej już nie istnieje. Gąbka 30 PPI (było za dużo w komorze 1 to wrzucilem do 3)
Pojawił mi się zakwit bakteryjny dlatego pomyślałem że może mam za mało mediów jak na 1300-1400 l wody w obiegu. Niemniej jednak widzę że powoli już go bakterie przerabiają...
Wszystko przez to że vieje się wzięły na gody i cały syf z dna dosłownie przez 3-4 dni "fruwał" w zbiorniku...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Hmm, w jakim celu dałeś Purigen? moim zdaniem jest on zbędny jeżeli zbiornik prawidłowo funkcjonuje. Rozumiem, że wiesz jak te wkłady się używa i że są do wymiany co jakiś czas. Czy masz wiedzę jak Purigen zachowa się jakbyś musiał, czego Ci nie życzę, leczył ryby? Trzeba pamiętać, że jest to absorbent. Druga sprawa to węgiel aktywowany. Jaką rolę ma spełniać? Węgiel trzeba wymieniać i to dość często. Również jest absorbentem. Niektórzy używają go jako wkład biologiczny, ale co to za wkład biologiczny jak jest używany do czyszczenia wody z chemii/leków po leczeniu ryb. A skąd wiesz że jego zdolność absorbcyjna nie istnieje? Skoro nie istnieje to według mnie trzeba go wymienić. Ja mam AF Carbon firmy Aquaforest i tam jest napisane jak go używać i kiedy.
Gąbka o PPI 30 to dość drobna gąbka i to może zapycha dość szybko filtr. Jeżeli na dnie masz dużo materii organicznej to ja raczej zastosowałbym dość luźniejsze media które powinny się stopniowo zapychać. U Ciebie jak widzę jest drobna gąbka, wata. Jak to się szybko zapcha to pompa musi dość mocno tłoczyć wodę żeby ona przepłynęła przez takie złoże. Według mnie w Twoim akwarium jest słaba filtracja biologiczna bo nie ma takich wkładów. Nie wie jakie masz akwarium i jaki jest sump, ale w np. w Tanganice zleca się żeby sump, a dokładniej objętość masy filtrujące miała ok. 7 do 10 % objętości zbiornika przy rybach niezbyt brudzących i bez przerybienia. Wtedy sump pod względem filtracji jest stabilny co gwarantuje stabilne parametry i brak ingerencji w filtr przez dłużysz okres czasu.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Rufus, wszystko jest przemyślane. Purigen jest obecnie wsadzony w celu likwidacji garbników których był naddatek, w tym samym celu stosowałem węgiel, nie spełnił swojej roli, póki co robi jako dodatkowa biologia.
1 litr siporaxu wg deklaracji producenta zapewnia 200 l biologicznie czystej wody, mam 10 litrów.
Akwarium jest dojrzałe, ma rok.
Wg mnie węgiel już dawno został zapchany przez garbniki.
W momencie zapchania się gąbek woda ucieka przez górna przegrodę w sumpie, niemniej jednak kontroluje i do tego nie dopuszczam.
Akwarium ma 300x80x60 sump 150x45x50
S
Podsumowując kupię jeszcze jakiejś ceramiki że 2-4 litry i powinno być?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Skoro węgiel aktywny został, jak napisałeś, dawno zapchany to on już nie spełnia swojej roli. Zarówno jako absorbent i jako np. wkład biologiczny ponieważ jest zanieczyszczony. Z czasem będzie szkodzić niż pomagać. Złoże biologiczne nie może mieć żadnych zanieczyszczeń bo bakterie padają i wówczas z biologa robi się chwilowy mechanik.

Co do Siporaxu to są różne opinie. Producent informuje też, że jest to dobry wkład do małych filtrów. Ale ok., skoro parametry fizyko-chemiczne w tym związki azotu są na odpowiednich poziomach to nie wnikam dalej.
Skoro miałeś zakwit bakteryjny (oznaką był jak rozumiem spadek klarowności wody) to oznacza, że coś z bakteriami w akwarium/filtrze jest nie tak. Takie zakwity dotyczą głównie świeżo założonych zbiorników a Twój jak napisałeś jest dojrzały i ma rok.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Dokładnie tak jak piszesz. Ok węgiel przy najbliższej podmianie usunę. Wg mnie zakwit powstał na skutek kopania ryb w podłożu. Z racji na wielkość akwarium nawet nie bawię się w odmulanie dna. Może być też wina mixu i agaru - Ruki w którymś tam wątku pisał że agar to cukry i nadmiar może doprowadzić właśnie do zakwitu.
W ogóle miło że odpisałeś - posiadam Twoją książkę o tandze, jest świetna Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości