• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rzadkości z CA w naszych akwariach

#1
Video 
Witam serdecznie miłośników CA,

Z góry przepraszam, że w jednym temacie wrzucę kilka filmów (i co jakiś czas będę coś tutaj dorzucał). Z jednej strony, brakuje mi trochę czasu na szczegółową prezentację każdego gatunku z osobna, z drugiej - przy każdej sposobności warto promować bogactwo ichtiofauny Ameryki Centralnej.

Wszystkie przedstawione ryby, to F0 i F1 z wiodących hodowli holenderskich i niemieckich.

Proszę nie sugerować się podłożem - tam, gdzie jest żwir lada dzień będzie piach. Rodzaj Astatheros, to tzw. ziemiojady z CA - w trakcie żerowania przesiewają substrat, w związku z czym, tak grubaśny żwir nie nadaje się dla tych ryb (na płukanie wiślaka do tej pory było za chłodno). Jeszcze jedna informacja, Astatheros lubią cieplejszą wodę - 28-30 st. C.

Bohaterami filmików będą kolejno:
- para Astatheros macracanthus (towarzyszą im: Astatheros margaritiferum, Tomocichla tubo);
- para Tomocichla sieboldii;
- para Amphilophus chancho (towarzyszy im para Paratheraps bifasciatus "Rio Notutun");
- para Parachromis friedrichsthalii;
- para Parachromis loisellei (kiepski filmik, ale to ryby z banera Cichlidae.pl, więc wrzucam je na przekór wszystkiemuWink).











Jednocześnie zachęcam leniwych, a mających w swoich baniakach mniej popularne pielęgnice z CA, do wrzucania tutaj swoich filmików.

Mam nadzieję, że Administracja kolejny raz przymknie oko na moją twórczą beztroskęWink.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Administracja i grono redaktorskie prosi o więcej. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Rewelacja. Miałem powiedzieć, że mam swojego faworyta, ale wygląda na to, że się nie uda; wszystkie mi się podobają. Hmmm... dziś przełowiłem młode cutteri, a to w czasach Apisto oznaczało, że zmieniam obsadę, hmmm.... Cool

Tak zupełnie nawiasem...... Jak zwykle wyjdę na smerfa ważniaka, ale ryby na 2im filmie niestety nie wyglądają mi na T. sieboldii. Jak dla mnie to przepiękne P. breidohri. Moje ulubione Paratheraps Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Cytat:
(23-03-2012, 15:36 PM)piotrK napisał(a): Jak zwykle wyjdę na smerfa ważniaka, ale ryby na 2im filmie niestety nie wyglądają mi na T. sieboldii. Jak dla mnie to przepiękne P. breidohri. Moje ulubione Paratheraps Smile

Smerfie-ważniaku, podrzucam materiał porównawczyBig Grin:





Te Tomocichla i Paratheraps zmieniają ubarwienie z minuty na minutę (powyższe dwa filmy - zrealizowane w tym samym czasie, przedstawiają je w warunkach, w których nie są zaaklimatyzowane oraz nie są akceptowane przez współmieszkańców; zresztą, breidhori wkrótce zostały unicestwione przez reganiConfused). Także, co oczywiste, wraz ze wzrostem bardzo zmienia się ich ubarwienie.
Przy tej samej wielkości, breidhori mają bogatsze ubarwienie, zwłaszcza samica ma więcej zieleni i pomarańczu. Ale faktycznie, kształtem są bardzo do siebie zbliżone. Dopiero dorosłe breidhori "idą w górę". A sieboldii, jak przystało na ryby reofilne, mają ciała jak torpedy.
W tym i pierwszym poście jest ta sama para T.s.. Zwróć uwagę na różnicę w ubarwieniu - w jednym ujęciu są "bez domu", w drugim "mają swój dom" (są tuż przed tarłem).
Jeszcze jedna uwaga, prezentowane dwie pary ryb, to bardzo młode i nieduże, jak na wielkość docelową, sztuki (czasami zastanawiam się, jak Niemcy to robią - szczególnie w przypadku T.s., gdzie największym i faktycznie poważnym problemem hodowlanym jest dobór pary; chociaż nie wszystkie pary, które do mnie dotarły były zgodne).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Darku, piękne ryby, jak zwykle dotarło do mnie, jaki ja robię bezsensowny ruch wykańczając garaż dla... samochodu, ale niestety tak musi być żeby nie wywołać wojny domowej Smile - za to poddasze jest moje i nie oddam!

Dla jasności proponował bym jedynie temat zatytułować "Rzadkości z CA w naszych akwariach" - tak na wszelki wypadek aby nie dublować tematu "Warte obejrzenia CA" gdzie wrzucamy również filmy znalezione w sieci.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jeśli autor wątku pozwoli, to zmienimy Smile Albo i on sam to zrobi.

Darek, Twoja kolekcja ryb robi ogromne wrażenie, szacun Smile Nie krępuj się - wklejaj zdjęcia, filmy i pisz do woli Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja bym ten temat raczej określił nazwą "znęcanie się nad kolegami z cichlidae.pl" Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(23-03-2012, 16:46 PM)dator napisał(a): Smerfie-ważniaku, podrzucam materiał porównawczyBig Grin:
Phew, no to jesteśmy w domu: Twoje "P. breidohri" to T. sieboldii, a "T. sieboldii" to P. breidohri.Smile Żebym nie był gołosłowny, to wrzucam zdjęcia ryb o podobnem ubarwieniu do Twoich:
P. breidohri:
http://mephistocichlids.6f.sk/upload/BREEDING/2.jpg
T. sieboldii:
http://www.cichlids.com/uploads/tx_userc...bab567.jpg

U breidohri w ubarwieniu godowym ciemny obszar jest przesunięty nieco do tyłu, a ich głowa jest piękna srebrzysto-niebiesko-biała (jeśli możesz potwierdź to), podczas gdy u sieboldii czarno-szary obszar zaczyna się tuż za głową, poza tym ryby mają swego rodzaju "okulary" (podwójny pas międzyoczodołowy). Poza tym kształt głowy u młodych ryb jest z goła inny - np. Twoje b. mają okrągłe czoło, natomiast u s. lepiej wpisuje się w trójkąt. Już nie będę spamował, po prostu lubię zabawę w idenyfikację, nic na to nie poradzęBig Grin
bernard napisał(a):Ja bym ten temat raczej określił nazwą "znęcanie się nad kolegami z cichlidae.pl" Wink
^this
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Piotrek,
Ja tak głęboko nie wchodzę w systematykę. Ty liczysz łuski, zęby, ja wierzę Tillmannowi na słowoWink. Biorąc pod uwagę jedynie kolorystykę ryb, póki co, obstaję przy swoimTongue.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(24-03-2012, 12:37 PM)dator napisał(a): Piotrek,
Ja tak głęboko nie wchodzę w systematykę. Ty liczysz łuski, zęby, ja wierzę Tillmannowi na słowoWink. Biorąc pod uwagę jedynie kolorystykę ryb, póki co, obstaję przy swoimTongue.
Darku, poprawnie oznaczone cechy merystyczne zawsze wygrywają z "na słowo". Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości