• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Rzadkości z CA w naszych akwariach

#11
Cytat:
(24-03-2012, 13:18 PM)Ruki napisał(a):
(24-03-2012, 12:37 PM)dator napisał(a): Piotrek,
Ja tak głęboko nie wchodzę w systematykę. Ty liczysz łuski, zęby, ja wierzę Tillmannowi na słowoWink. Biorąc pod uwagę jedynie kolorystykę ryb, póki co, obstaję przy swoimTongue.
Darku, poprawnie oznaczone cechy merystyczne zawsze wygrywają z "na słowo". Smile

Ja to wszystko rozumiem, ale popatrzcie na ubarwienieWink. Jeden gatunek ma je skromne, drugi prezentuje całą paletę barw - docelowo zbliżoną do pielęgnicy wielobarwnej. Czy tego nie widać?
Kolejna rybka - nieduża CA: Cryptoheros septemfasciatus (7-20 s. filmu). Tarlaki z granatowymi (indygo?) podgardlami + mocno opalizujące miedziane boki u samicy (w realu przepiękne zestawienie, rzadko spotykane w naturze). Ryby dla początkującego miłośnika przedmiotowego biotopu, mało wymagające i kłopotliwe. Gatunek od jakiegoś czasu jest już w Polsce. Moje egzemplarze nabyłem w Diskus-Zoo.



Uprzejmie proszę o zmianę tematu na: "Rzadkości z CA w naszych akwariach".
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Moze opowiedzialbys cos o macracanthusach?Wink

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Kolejny gatunek z CA, to exCichlasoma istlanum. Pięknie skrojona ryba (m.in. idealny dla mnie guz tłuszczowy), niestety o wysokim stopniu agresji. Prezentowana para dwukrotnie złożyła ikrę, niestety, nie było dane mi tego zobaczyć. Po każdym tarle, przenosiłem ją do akwarium ogólnego, z uwagi na niebywałą agresję samca wobec samicy. Ciekawa to była para, gdyż to samica ciągle adorowała samca, a samiec zawsze był wobec niej obojętny (trochę lepiej traktował ją w akwarium ogólnym). Użyłem czasu przeszłego, gdyż w trakcie ostatniego "odosobnienia" samiec wyłupał samicy okoHuh. Nie wykluczam, że pochodzące z hodowli Tillmanna ryby zostały połączone ręką człowieka. Na szczęście na Górnym Śląsku jest prawie 30 tych ryb (jeszcze bardzo malutkich, ale od Tillmanna), więc hodowcom zalecam, aby nie przyspieszali procesu doboru pary.



Gatunek pod każdy względem podobny do exCichlasoma grammodes (przez moment miałem je w jednym akwarium - oczywiście nie polecam).

Wracając do wątków dot. Tomocichli sieboldii, to konsekwentnie obstaję przy swoim - zgodnie z naniesionym nazewnictwem na poszczególnych filmach. Jest to F1 od Tillmanna i przy najbliższej okazji informacja o tych rybach zostanie pogłębiona. Jeszcze raz podkreślam, jest to młoda para - trochę ponad połowę docelowej wielkości, która nie ma jeszcze utrwalonego ubarwienia (na Waszych filmach są większe, dojrzalsze pary, dodatkowo, nad ikrą). Ponadto, może istnieją różnice pomiędzy taksonami z Panamy i Kostaryki, stąd wątpliwości.
Sugeruję nie trzymać się sformułowania "wzorcowa ryba wygląda tak:...".
Do wczoraj myślałem, że mam 5 sztuk Astatheros margaritiferum. Aż dowiedziałem się, że część środowiska akwarystów z USA uważa, że gatunek ten został odkryty rok temu i jeszcze nie jest hodowany w akwariach. Moje "margaritiferum", to mają być A. robertsoni. Pływają więc u mnie dwa taksony robertsoni - zupełnie odmiennie ubarwione. I wszystko wskazuje na to, że oba mogą być "wzorcowe"Wink.
Vide wpisy do wątku o Parachromis friedrichsthalii (który takson jest najbardziej wzorcowy?).


Cytat:
(25-03-2012, 01:18 AM)Vieja napisał(a): Moze opowiedzialbys cos o macracanthusach?Wink

Występuje od Salwadoru do Meksyku. Dorasta do 25 cm.
Gatunek wizualnie przypomina Herichthys carpintis. Także od strony behawioralnej dostrzegam wiele podobieństw. Ryby są bardzo żywotne, temperamentne, ale nieco płochliwe.
Nie ma specjalnych wymagań w odniesieniu do parametrów wody, chociaż preferuje niższą twardość ogólną (do 10 st. n.) i temperaturę min. - 26 st. C.
Stosuję dietę urozmaiconą, czyli z udziałem pokarmów roślinnych (dobrą karmą będzie shrim-mix).
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A czy one raczej pływaja po calym akwarium czy raczej maja swoje terytoria oczywiscie nie chodzi mi tu o pare ktora sie wyciera bo to wiadamo ze obieraja swoje spore terytoria.Big Grin

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Cytat:
(26-03-2012, 14:10 PM)Vieja napisał(a): A czy one raczej pływaja po calym akwarium czy raczej maja swoje terytoria oczywiscie nie chodzi mi tu o pare ktora sie wyciera bo to wiadamo ze obieraja swoje spore terytoria.Big Grin

Każda pielęgnica pływa po całym akwarium, dopóki nie znajdzie miejsca tarliskowegoWink.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Krzysku czy ja na pierwszym zdjeciu widze mieczyka?
Dator ale u mnie np salvini(samiec) objal sobie terytorium i siedzi tam prawie caly czas .Smile[/u]

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(26-03-2012, 20:58 PM)Krzysiek S napisał(a): oczywiście nie potrafę wkleić zdjęć
nauczymy Cię Smile

(26-03-2012, 20:58 PM)Krzysiek S napisał(a): musiałbym dużo szukać, żeby znaleźć inne zdjęcia, a nie chce mi się, bo przecież "każdy pozostaje przy swoim stanowisku" więc po co
szkoda, że tak uważasz, wśród nas są jeszcze inni, którym Twoja wiedza, głównie praktyczne doświadczenia z rybami z CA, wiele by pomogły

jak kiedyś znajdziesz trochę czasu to wyskrob coś jeszcze na forum, przynajmniej ja będę wdzięczny Wink

a teraz sorki za mały OT Sad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Pytanie głównie do Piotra i Krzysztofa. Jak nazwalibyście gatunek zaprezentowany w poście nr 4, w drugim filmie?
Oba przedstawione w poście gatunki są jednakowej wielkości, materiał filmowy został zrealizowany w tym samym czasie. Nabyte jako dobrane pary w trakcie jednego zakupu, od tego samego hodowcy (Tillmann). Opisane przez Niemca jako Paratheraps breidohri.
Pozdrawiam,
Darek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Breidohri nie byly nimi zainteresowane?Wink

[412] [AMERYKA CENTRALNA]
[112] [AMERYKA CENTRALNA]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Tak jak już pisałem to dla mnie są to T. sieboldii. Przez dosłownie sekundę widać samicę, która ma ubarwienie bardziej zbliżone do tarłowego, choć wciąż nie aż tak kontrastowe jak te, które częściej można napotkać na zdjęciach w internecie. Dziwi mnie że Tilmann się dupnął, no ale Piotr robił tam pewnie niezłe zakupy to mogło mu się poknocić.

P.S. Rozumiem że namawiasz ludzi, którzy mają takie wspaniałe pielęgnice do rejestracji na forum? Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości