• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Satanoperca cf. leucosticta

#3
Witaj Sloma..  Ja zawsze tłumaczyłem sobie cf jako  color form czyli odmiana barwna danego gatunku. W tym przypadku  było by to jednak S.cf. jurupari a nie leucosticta .. juz wyjasniam dlaczego..
To co jest najbardziej charakterystyczne dla S.leucosticta to rząd "świecących" łusek leżący tuż poniżej pletwy grzbietowej oraz ciągnący się przez całą jej długość. Niektóre z "odmian" satanoperek także posiadają takie łuski ( czasami nie jest to ciągły sznur ale rozbity na kilka grup.. ale zawsze szerokośc tego sznura to jedna łuska..) i jeżeli dodatkowo mają pysk pokryty cętkami - nazywa się je Satanoperca cf. leucosticta. Jeżeli natomiast nie mają tych "świecących " łusek a jedynie cętki na pysku są to Satanoperca cf. jurupari. Jest  tez jeden przykład ryb które mają ten sznur ale nie maja cętek na pysku - to Satanoperca pappaterra.  Twoje ryby są bardzo ciekawe, nie mają tego sznura, ale tez mają ciekawe ubarwienie płetw - różne od satanoperek które hodowałem. Trzymaj je pilnie i karm ładnie..Smile zaczynaja sie juz wybarwiać , ale mogą jeszcze nie być dojrzałe płciowo. Jak kiedykolwiek będziesz chciał je zmienić - PAMIĘTAJ o mnie..Smile  - to również dotyczy ich narybku !! Smile
Pozdrawiam i jak kiedyś będziesz w pobliżu - wpadaj moje S. jurupari "amazonas red" - wychowują właśnie mlode i widok jest niesamowity... Tym razem zostawiłem im prawie polowę akwarium i ta chmara mlodych robi wrażenie...!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Satanoperca cf. leucosticta - przez Sloma - 24-09-2015, 23:41 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Vanilka - 24-09-2015, 23:56 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Sloma - 25-09-2015, 14:40 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez galimedes - 25-09-2015, 07:56 AM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Ruki - 25-09-2015, 09:29 AM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Sloma - 25-09-2015, 12:33 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Vanilka - 25-09-2015, 14:03 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez galimedes - 25-09-2015, 15:05 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Vanilka - 25-09-2015, 16:00 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Zimna Zośka - 18-05-2016, 21:39 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Sloma - 24-06-2016, 23:44 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez piotrK - 25-06-2016, 11:41 AM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez Sloma - 25-06-2016, 12:54 PM
RE: Satanoperca cf. leucosticta - przez piotrK - 25-06-2016, 21:26 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości