Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Satanoperca cf. leucosticta - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-27.html)
+---- Dział: Ameryka Południowa (https://cichlidae.pl/forum-55.html)
+---- Wątek: Satanoperca cf. leucosticta (/thread-6178.html)

Strony: 1 2


Satanoperca cf. leucosticta - Sloma - 24-09-2015

Witam.
Od czasu kiedy nabyłem moje ryby jako Satanoperca leucosticta, nie dawał mi spokoju fakt, że są one różne od typowych swojego gatunku. Trochę pytałem tu na forum i trochę szperałem.
W końcu odnalazłem informacje, że moje ryby to Satanoperca cf. leucosticta, czyli jak tłumaczenia podają znaczenie "cf." podobne. Moje bardziej podobne do tych z Rio Branco
Ryby te mają charakterystyczne mozaikowy wzór mieniący się czasem kolorem brązowym a czasem powiedzmy turkusowym. Niestety bardzo trudno to uchwycić moim aparatem i bez dobrego oświetlenia.
Informacje odnalazłem tutaj: http://www.cichlidae.com/article.php?id=81
A poniżej kilka zdjęć moich pupili

   

   

   

   

   

   

   

   


RE: Satanoperca cf. leucosticta - Vanilka - 24-09-2015

Wow Sloma, jakie foty!!!! Szczególnie te co się za pyski łapią, i 3cia fotka - przepiękne ryby i przepiękne fotki!!! Smile


RE: Satanoperca cf. leucosticta - galimedes - 25-09-2015

Witaj Sloma..  Ja zawsze tłumaczyłem sobie cf jako  color form czyli odmiana barwna danego gatunku. W tym przypadku  było by to jednak S.cf. jurupari a nie leucosticta .. juz wyjasniam dlaczego..
To co jest najbardziej charakterystyczne dla S.leucosticta to rząd "świecących" łusek leżący tuż poniżej pletwy grzbietowej oraz ciągnący się przez całą jej długość. Niektóre z "odmian" satanoperek także posiadają takie łuski ( czasami nie jest to ciągły sznur ale rozbity na kilka grup.. ale zawsze szerokośc tego sznura to jedna łuska..) i jeżeli dodatkowo mają pysk pokryty cętkami - nazywa się je Satanoperca cf. leucosticta. Jeżeli natomiast nie mają tych "świecących " łusek a jedynie cętki na pysku są to Satanoperca cf. jurupari. Jest  tez jeden przykład ryb które mają ten sznur ale nie maja cętek na pysku - to Satanoperca pappaterra.  Twoje ryby są bardzo ciekawe, nie mają tego sznura, ale tez mają ciekawe ubarwienie płetw - różne od satanoperek które hodowałem. Trzymaj je pilnie i karm ładnie..Smile zaczynaja sie juz wybarwiać , ale mogą jeszcze nie być dojrzałe płciowo. Jak kiedykolwiek będziesz chciał je zmienić - PAMIĘTAJ o mnie..Smile  - to również dotyczy ich narybku !! Smile
Pozdrawiam i jak kiedyś będziesz w pobliżu - wpadaj moje S. jurupari "amazonas red" - wychowują właśnie mlode i widok jest niesamowity... Tym razem zostawiłem im prawie polowę akwarium i ta chmara mlodych robi wrażenie...!


RE: Satanoperca cf. leucosticta - Ruki - 25-09-2015

Cytat:- confer, confirma, confirmae, conformis(skrótowo cf. lub cfr.), znaczące porównaj, odpowiadający, podobny. Przykład: Copella cf. nattereri
Czyli cf. dajemy w przypadku ryby, która może być tym samym gatunkiem. Jeśli jest większą pewność, że to inny gatunek(ale zbliżony) to należy dać "sp. aff."


RE: Satanoperca cf. leucosticta - Sloma - 25-09-2015

Galimedes...A czy widziałeś trzecia fotkę na ww. Stronie Newmana?  Tam jest moja ryba. Bardzo powaznie wzialem sobie Twoje wskazowki i szukałem, szukałem i za cholerę nic nie pasowało. Zawsze S. leucosticta miały ta linie świecących łusek na grzbiecie i cętki. Zobacz zdjęcie 1 i 2 z linku.

Niestety na moich zdjęciach nie widać dokładnie tych cętek i jak się mienią, ale jak byś zobaczył je na żywo...Smile
Co mnie dodatkowo przekonało to wzór na czole, trzy charakterystyczne linie. Dwie górne z nich się łączą a dolna przerwana i skierowana w dół. Na wszelkich S.jurupari tego nie widziałem, ani też na prawdziwej S.leucosticta.

Będę je trzymał i dbał. Są moim oczkiem w głowie. Oczywiście część przyszłego narybku jest Twoja Smile.
Amazonasy i rio para od Ciebie pływają razem i nieźle grandzą, na razie w 186l bo jeszcze maluchy.
Pozdrawiam.


RE: Satanoperca cf. leucosticta - Vanilka - 25-09-2015

ja zauważyłam jeszcze jedną róznicę midzy rybami Slomy a tymi z linku Newmana - u Newmana na płetwach są opalizujące kropki, a u Slony opalizujące pasy wzdłuż promieni.... albo inaczej zdjęcie ribione?


RE: Satanoperca cf. leucosticta - Sloma - 25-09-2015

(24-09-2015, 23:56 PM)Vanilka napisał(a): Wow Sloma, jakie foty!!!! Szczególnie te co się za pyski łapią, i 3cia fotka - przepiękne ryby i przepiękne fotki!!! Smile

Dzięki Vanilka. Udało się amatorowiHaha


RE: Satanoperca cf. leucosticta - galimedes - 25-09-2015

Witam, dokładnie Vanilka - na pletwie ogonowej u ryb które opisuje Newman, są kropki a u Slomy paski. Ja u swoich też mam kropki na pletwach ogonowych. dlatego napisałem ,że rybki Slomy są bardzo interesujące - prawie wylącznie paski na płetwach grzbietowej i ogonowej. Faktycznie muszę się u Ciebie pojawić Sloma ..Smile Dam znać jak znajdę trochę czasu to się jakoś ustawimy..Smile


RE: Satanoperca cf. leucosticta - Vanilka - 25-09-2015

(25-09-2015, 14:40 PM)Sloma napisał(a):
(24-09-2015, 23:56 PM)Vanilka napisał(a): Wow Sloma, jakie foty!!!! Szczególnie te co się za pyski łapią, i 3cia fotka - przepiękne ryby i przepiękne fotki!!! Smile

Dzięki Vanilka. Udało się amatorowiHaha
toż to ja też amator ! Luzik
(25-09-2015, 15:05 PM)galimedes napisał(a): Witam, dokładnie Vanilka - na pletwie ogonowej u ryb które opisuje Newman, są kropki a u Slomy paski. Ja u swoich też mam kropki na pletwach ogonowych. dlatego napisałem ,że rybki Slomy są bardzo interesujące - prawie wylącznie paski na płetwach grzbietowej i ogonowej. Faktycznie muszę się u Ciebie pojawić Sloma ..Smile Dam znać jak znajdę trochę czasu to się jakoś ustawimy..Smile
jupiii i mi się udało dostrzec różnice Zacieszacz Haha Hura


RE: Satanoperca cf. leucosticta - Zimna Zośka - 18-05-2016

Cześć. Wiadomo co z nich wyrosło? Masz je jeszcze? Opisz coś proszę Smile