• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wpływ skał w akwarium na twardość wody

#31
(25-02-2014, 22:28 PM)drago napisał(a): Nie wiem Ruki trzeba by eksperyment przeprowadzić, ten mój wapień jest płaski więc powierzchnie styku ma dużą. Aczkolwiek pewnie mniejszą niż 20 kamlotów. Jednak argumenty o podnoszeniu twardości i odczynu, nie są pisane w zbiornikach estuariowych czy z afrykańskimi pyskami. Tylko zazwyczaj ogólnych, gdzie leży jedna czy dwie muszelki, jakiś kamyk nieduży i parametry wody, zazwyczaj są o wiele wyższe niż te co ja uzyskałem po próbie. A mi chodziło o to, o ile podniosą się parametry w takim właśnie akwarium, jak to napisał zyyys. Moim zdaniem chyba bardziej by zaszkodziło gdyby ktoś naszczał do tego akwarium, niż ten kamyk czy muszelka. Bo nie wiadomo jakie toksyny wypił ten ktoś. No bo wrzucanie wapienia lub pochodnych do czarnej wody przywodzi mi na myśl tylko Stanisława Lema.
Cytat:Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów
Eeee tam, sikanie jest dobre na zastartowanie świeżego akwarium. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Killifish, ok to podaj mi tą osobę która się na mnie powoływała. Pisałem na początku że kamienioznawcą nie jestem, więc skoro temat obserwujesz to powinieneś to wiedzieć. Ja z zawodu jestem piekarzem, zapamiętaj to sobie.
Skoro temat obserwujesz to powinieneś też wiedzieć że chodzi o mały kamyk lub muszelkę a nie jakieś podłoża z marketu ze zmielonego gipsu o których pisał Ruki, a teraz ty wyskakujesz z bazalcikeim jak filip z konopi. Chodzi o rozpuszczenie kilograma skały w co najmniej 100 l lub więcej wody. Jesteś analfabetą funkcjonalnym że nie rozumiesz tego co pisze?
BW z bazalcikiem, pasuje tu cytat Staśka Lema. To Ruki pisał o swoich 45 litrach i tym że nie mógł ustabilizować parametrów, więc ja zastosowałem jeszcze mniej wody, żeby to sprawdzić. Nie mieszałem to fakt, ale tu chodzi o
(25-02-2014, 22:28 PM)drago napisał(a): Jednak argumenty o podnoszeniu twardości i odczynu, nie są pisane w zbiornikach estuariowych czy z afrykańskimi pyskami. Tylko zazwyczaj ogólnych, gdzie leży jedna czy dwie muszelki, jakiś kamyk nieduży i parametry wody, zazwyczaj są o wiele wyższe niż te co ja uzyskałem po próbie. A mi chodziło o to, o ile podniosą się parametry w takim właśnie akwarium, jak to napisał zyyys.
O wodzie która ma z 10 twardości i z 7,5 pH bo taka woda jest najczęściej w akwariach. A nie o BW, bo tylko ktoś z porażeniem mózgowym po popaleniu styków wrzuci tam wapień lub bazalcik.

Gdybym pisał tu o echach i achach jaki to jestem wszechwiedzący to, nie pisałbym że wiedzy nie posiadam wcale.


Ruki zgadza się, ale ja pisałem o tym że nie wiadomo jakie toksyny ktoś pije. A to już może nie koniecznie dobrze wpływać na jakiekolwiek akwarium.
Ja test zrobiłem i ch. kładę na to czy to się komuś podoba czy nie. Ja tu nie jestem po to żeby anilingus uprawiać, nie podoba się nie czytać. Wiem ze Rukiemu chcesz pomóc bo kumple jesteście, no i wyszło nie po myśli Rukiego bo reputacje zdobył dużą, w takim razie nasypcie sobie bazalciku do BW i mieszajcie, mieszajcie, mieszajcie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Drago, Killifisza do mojej i Twojej dyskusji nie mieszaj. Tongue I nie używaj liczby mnogiej. Tongue
Twój wynik zgadza się z tym co we wstępnych założeniach pisałem, parametry mimo wszystko zostały znacznie zmienione. Wink Przy takim teście jeszcze warto zbadać przewodność wody. Sprawdziłoby się tym sposobem ile innych związków, nie mających bezpośredniego wpływu na pH czy twardości, się rozpuściło.
Muszę sobie skalibrować pH-metr(a wcześniej kupić bateryjki)- przy okazji remontu będę miał nadmiar wody ze spuszczanych baniaków. Może jakiś teścik też zrobię, tym razem z ruchem wody w około skały.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Panowie, więcej powagi, proszę. Niech ta rozmowa toczy się na rzetelnym poziomie, a nie jak na targowisku. Upominam wszystkie strony. Regulamin wyraźnie stanowi o kulturze wypowiedzi i poszanowaniu stron dyskusji!
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Drago, wybacz popitoliły mi się nicki, to co pisałem dotyczy ducze Big Grin Moja wina, klepie się piersi Wink Resztę pomijam milczeniem, z mojej wypowiedzi wybierz to co wartościowe i tak rób testy. Też proszę mnie nie wrzucać do jednego wora z Rukim.

Co do testu. Wiesz, nie zatwardzi ci nic wody już dostatecznie twardej. Wedle tego "sklepowego" rozumowania, to żadne podłoże nie wpływa na parametry Wink

Marti - dzięki. I przepraszam, ale zmęczenie dniem dzisiejszym wychodzi. Drago - zero urazy. Przepraszam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
(26-02-2014, 00:26 AM)Ruki napisał(a): Drago, Killifisza do mojej i Twojej dyskusji nie mieszaj. Tongue I nie używaj liczby mnogiej. Tongue
Oki przepraszam.
(26-02-2014, 00:42 AM)Killifish napisał(a): Co do testu. Wiesz, nie zatwardzi ci nic wody już dostatecznie twardej. Wedle tego "sklepowego" rozumowania, to żadne podłoże nie wpływa na parametry Wink
No właśnie o to mi w tym teście chodziło, o to ze utarła się opinia że taki kamyk zatwardza i podnosi odczyn wody.
Killi pewnie wiesz tak samo jak i ja, że te parametry wody podawane w zbiornikach pokazywanych na forach odbiegają daleko od prawdziwych. Bo mało kto się przyzna że ma twardszą wodę, lepiej zaniżyć wtedy nikt się nie przyczepi. A zawsze mnie ciekawiło jak szybko taki kamyk niby te parametry powiększy, to wszystko o co mi chodziło w tym temacie.

(26-02-2014, 00:42 AM)Killifish napisał(a): Drago - zero urazy. Przepraszam.
Killi nie znasz mnie jeszcze wcale, o jakiej urazie piszesz, mnie urazić jest naprawdę ciężko. Ja pracuje w zakładzie z alkoholikami, debilami, oszołomami, gdyby normalni ludzie przyszli posłuchać naszych dysput to by pomdleli. To ja chyba za mocno pojechałem, ale to skrzywienie zawodowe, tam odnoszenie sie do innych i rozmowa wygląda zupełnie inaczej, jest bolesna. Ale to już tak poza tematem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
(24-02-2014, 22:18 PM)Killifish napisał(a): Ducze, zalewałeś kiedyś bazalcik akwarystyczny RO i badałeś dokładnie skład chemiczny tej wody potem?

No nie. Ale tak jak pisałem, ten kruszony bazalt jest mocno podwietrzały, więc będzie miał wpływ na parametry. Bazalty, mimo że bardzo twarde, to łatwo wietrzeją. A ten który kupujemy, leży na hałdach czasami długi czas. Lecz poza tym, bazalty są tak zróżnicowane, że dyskusję należałoby prowadzić tylko o jednym, konkretnym bazalcie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
Radze ducze sprawdzić wszystkie dostępne akwarystyczne i gwarantuje, że każdy zatwardza, każdy.

Drago, próby przeprowadzane potwierdzają, ze takie podłoże podnosi parametry już po 12 godzinach. Oczywiście mówię o zalaniu RO, jak sobie "Kowalski" zalewa kranem, to wiadomo, że mu nie podniesie KH do 4, gdy w kranie ma 8 Wink Drago, ów tekst nie odnosił się do Ciebie, a ja przesadziłem, za co przepraszam. Pracujemy z podobnymi ludźmi Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
(28-02-2014, 12:00 PM)Killifish napisał(a): Radze ducze sprawdzić wszystkie dostępne akwarystyczne i gwarantuje, że każdy zatwardza, każdy.
A ja gwarantuję, że nie każdy. I co z tego wynika? tyle samo co z Twoich gwarancji, czyli nic Smile

Ile tych bazaltów "akwarystycznych" przebadałeś? przedstaw jakieś ilościowe wyniki i metodykę. Jaka ilość grysu w jakiej ilości wody o ile podnosiła twardość? Bo jeżeli litr grysu zalany 2l RO podniósł po tygodniu KH o jakieś minimalne wartości wykrywalne tylko metodami ponad standardy akwarystyczne, to zgoda, każdy zatwardza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Tylko ja je sprawdzałem, a Ty? Big Grin
Metodykę opisywałem swego czasu na apisto.pl nie chce mi się grzebać w pochówkach epoki lateńskiej, zatem sobie odpuszczę.

Próbka testowa podłoża (bazaltu) w mieszalniku ze stabilną wodą RO (twardości 0, pH 7). Proporcje podłoża do słupa wody, jak w akwarium 1:6 lub 1:7.
Każdy bazalt dostępny sprawdziłem i każdy podnosił, także sprawdzane testami akwarystycznymi, bo przy bazaltach nawet one wystarczą. Podłoża akwarystyczne inne, zarówno w skrócie, piaski jak i grysy, także sprawdzałem, tu metodyka jest inna. Na bieżąco dostaje próbki do sprawdzania, zarówno od producentów, jak i od ludzi.
Zatem albo piszemy już poważnie, albo bawimy się w dziecinadę z litrem grysu na 2litry RO.To nie aquaforum za przeproszeniem, a cichlidae.pl Wink

Całość tych prac, jak bogowie pozwolą, będzie w 3 Cichlidae.pl M@gazynie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości