• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Grys dolomitowy jako medium

#15
Witam,
a w jakim celu chcesz uzupełnić wkłady w sumpie? bo masz miejsce czy zwiększyć filtrację biologiczną, mechaniczną czy chemiczną co coś dzieje się z parametrami i nie są stabilne?
W temacie wkładów "uniwersalnych" ze wskazaniem na biologiczny to proponuję poszukać typowych mediów do filtrów kubełkowych czyli takich gdzie złoże jest w 100% zalane wodą. Bio kule moim zdaniem lepiej sprawdzają się w filtrach typu "wet-dry" czyli przesiąkających/tackowych. Według mnie jest to jedna z najlepszych = wydajniejszych typów filtracji. Ten typ filtracji w połączeniu z innym jest spotykany w zbiornikach z jeziora Tanganika lub w morszczyźnie. W takim filtrze woda spokojnie ścieka sobie po bio kulach (może być inne złoże o dużej powierzchni "roboczej" dla bakterii) w otoczeniu tlenu. Co z tego wynika? następuje maksymalne natlenienie wody, a raczej pojedyńczych kropli przy okazji szybkiego usuwania azotanów. Im dłuższa droga kropli jaką pokona tym lepiej czyli im wyższa kolumna filtra to efekt filtracji będzie lepszy. Minusem tej filtracji jest to, że musimy mieć miejsce nad akwarium na kolumnę (lub w Twoim przypadku można go włączyć jako dodatkowy element do sumpa). Czasami może być głośny, ale idzie go wyciszyć.
Jeżeli szukasz złoża pewnego do filtra w pełni zanurzonego czyli min. sump to ja proponowałbym takie media: gąbki o dwóch rozmiarach gradacji, ceramikę do filtracji mechanicznej lub np. Eheim MechPro (są to małe karbowane rureczki które pływają i to jest ich zaleta bo są cały czas w ruchu i nie powstają martwe strefy w filtrze gdzie jest największe zabrudzenie), ceramikę do filtracji biologicznej (tu jest różnie: kulki ceramiczne, różnego rodzaju kamyki (sprawdzonych firm produkujących wkłady do filtrów, w tym do akwarystyki morskiej). Bio kule też się używa np. w sumpach ale przy zanurzeniu moim zdaniem złoża wcześniej przeze mnie wymienione będą bardziej efektynw. Pamiętaj, że na złoże biologiczne woda powinna wpływać już wstępnie oczyszczona przez pre filtr.
Kruszec dolomitowy (podobnie jak wapienny) czasami używa się nie do korygowania parametrów wody a jako bufora. Jeżeli myślimy o dolomicie jako wkładzie biologicznym to wydaje mi się, że są lepsze= wydajniejsze media. Powierzchnia do osiedlania się kultur bakterii nie jest zbyt duża ponieważ dolomit to twarda skała i jej powierzchnie są gładkie. Ja mam dolomity w akwarium jako dekoracje. 
Co do keramzytów, law wulkanicznych i innych "pumexów" nie wiadomo skąd ja się zraziłem i odpuściłem sobie ten temat. Dla mnie to była loteria. Miałem więcej problemów niż to było warte. Fakt, tanio jest ale to nie znaczy, że będzie lepiej i bezpieczniej dla ryb i w niektórych przypadkach dla sprzętu akwarystycznego w tym pomp.
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 22-10-2020, 09:05 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez barttsw - 22-10-2020, 09:11 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 22-10-2020, 09:17 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez barttsw - 22-10-2020, 09:43 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 22-10-2020, 09:47 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez barttsw - 22-10-2020, 09:50 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 22-10-2020, 09:55 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez mimo12 - 22-10-2020, 10:22 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 22-10-2020, 10:42 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez mimo12 - 22-10-2020, 11:48 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez Ruki - 22-10-2020, 12:19 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 22-10-2020, 12:28 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez barttsw - 22-10-2020, 13:29 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez mimo12 - 22-10-2020, 13:11 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez rufus - 23-10-2020, 00:15 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 23-10-2020, 10:48 AM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez rufus - 23-10-2020, 12:21 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 23-10-2020, 12:53 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez rufus - 23-10-2020, 14:02 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 23-10-2020, 16:45 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez rufus - 23-10-2020, 18:04 PM
RE: Grys dolomitowy jako medium - przez darkdivinity - 23-10-2020, 21:52 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości