• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Racjonalna hodowla pielęgnic amerykańskich

#1
Jak to już zauważyliśmy w wielu tematach, poszczególne gatunki pielęgnic amerykańskich zamieszkują zazwyczaj wielkie obszary, wiele siedlisk, z tego powodu poszczególne populacje tych ryb różnią się między sobą:

http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=593
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=596&page=2
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=591

Zamieszkują nie tylko odmienne siedliska (jeden gatunek może występować i w formie rzecznej (przejrzyste rzeki), i zamieszkiwać jeziora, albo małe nieprzjrzyste zbiorniki w lasach tropikalnych (wypełnione błotem, masą opadłych liści itd.), cenotes ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Cenote ) oraz słone laguny (!), ale też różnią się od siebie różnymi szczegółami. Populacje z tych różnych siedlisk są często od siebie izolowane, a to sprawia, że ryby z poszczególnych populacji różnią się ubarwieniem (zazwyczaj formyi z nieprzejrzystych wód odznaczają się jaskrawszymi barwami), wielkością, możliwe też, że agresją i temperamentem. Te różnice nie są znaczne, ale wystarczające, by nie krzyżować tych ryb ze sobą w akwarium.

Właśnie temu zróżnicowaniu przypisuje pewne nieporozumienia lub różnice zdań, jakie panują wśród akwarystów od lat. Jedni autorzy opisując dany gatunek twierdzą, że jest on względnie spokojny, inni, że dość agresywny lub bardzo agresywny (bywa tak np. z Thorichthys meeki czy z Cryptoheros nigrofasciata). Różnice i rozbieżności w doświadczeniach hodowców mogą więc wynikać nie tylko z różnych warunków hodowlanych w jakich trzymali swoje ryby (wielkość akwarium, urządzenie) czy cech poszczególnych osobników, ale też z tego, że mieli oni doczynienia z rybami z różnych populacji.

Mimo, że w naturze odnaleziono wiele różnych populacji licznych gatunków pielęgnic (np. u C. urophthalmus opisano na dzień dzisiejszy kilkanaście różniących się między sobą wariantów), to zazwyczaj w akwariach dominują ryby tylko z kilku z nich. Reszta być może pojawi się w akwarystyce w przyszłości. Ale i to wystarczyło, abyśmy stali się świadkami niekorzystnego zjawiska - krzyżowania w akwariach ryb pochodzących z różnych populacji.

Dla takich krzyżówek przyjmuje się nazwe "populacje akwariowe". Wiele z dostępnych, zwłaszcza hodowanych od dziesiątek lat w akwariach gatunków pielęgnic, to właśnie takie akwariowe populacje, akwariowe mieszańce. Często też nie sposób dojść do tego jaki wariant reprezentują trzymane przez nas ryby. Nawet jeśli posiadamy odpowiednią wiedze o tym, czym poszczególne formy się charakteryzują, to bez informacji skąd przybyli ich przodkowie pewne ustalenie tożsamości bywa niemożliwe.

Bardzo ważne jest utrzymywanie w akwariach czystych lini. Wśród akwarystów wzrasta świadomość tego faktu, a ryby z czystych linii są bardzo poszukiwane, niektórzy celowo sprowadzają dzikie egzemplarze pochodzące z natury, inni kupują od profesjonalnych hodowców.

Jeśli już uda nam się zdobyć wiedze o tym, z jakiego konkretnego siedliska pochodzą nasze ryby, to kolejnym elementem jest zadbanie, aby nie łączyć ich i nie rozmnażać, z rybami tego samego gatunku, ale nieznanego, niepewnego lub nieustalonego pochodzenia, a także z rybami z innych, ustalonych populacji.

Żeby utrzymanie czystych populacji było możliwe, potrzebne jest stosowanie się do pewnych reguł w nazewnictwie. Nie wystarczy podawać nazwy, np. Thorichthys meeki, exCichlasoma urophthalmus, Cryptoheros nigrofasciatus, ale trzeba podać też w nazwie miejsce pochodzenia. Właściwe będzie więc np. Thorichthys meeki "Rio Hondo", exCichlasoma urophthalmus "Rio Candelaria", Cryptoheros nigrofasciatus "Rio Choluteca". Dopiero takie oznaczenie jest właściwym podaniem nazwy ryby, i dopiero wtedy, inni hodowcy wiedzą, co trzymasz lub co chcesz sprzedać.

Powinniśmy dbać o upowszechnianie się takiego rodzaju nazewnictwa, i takie promować. Oczywiście, jak powiedziałem wcześniej, niejednokrotnie ustalenie pełnej tożsamości naszych ryb nie jest możliwe. Za każdym razem kiedy więc natrafiamy na nazwe bez podanego miejsca występowania, np. ktoś sprzedaje nam Thorichthys meeki, powinniśmy zakładać, że mamy doczynienia z formą hodowlaną, krzyżówką akwariową. Ryb o w pełni znanej tożsamości, nie łączymy z osobnikami niewiadomego pochodzenia.

Nie ma nic złego w trzymaniu form akwariowych, krzyżówek kilku naturalnych form czy ryb niepewnego pochodzenia, o ile to wyraźnie zaznaczamy, i o ile nie sprzedajemy tych ryb jako coś innego, niż to czym rzeczywiście są.

Ciekawy jest fakt, że czasami różne populacje tego samego gatunku były przez naukowców początkowo opisywane pod różnymi nazwami. Dziś znamy je pod jedną nazwą (np. pielęgnica Meeka). I odwrotnie - to co było opisywane jako jeden, dziś znamy pod wieloma różnymi nazwami (np. pielęgnica zebra, dziś jako C. nigorfasciata, C. siquia i C. kanna).

Często też, kiedy odtwarzamy biotop w akwarium, to zadowalamy się informacją, że trzymane przez nas ryby mogą występować w jednym zbiorniku w naturze lub mieszkają na jednym, mniej lub bardziej określonym, obszarze (np. jeden i drugi gatunek w Ameryce Środkowej, ale nie wiemy czy w tych samych wodach). Załóżmy, że chcemy trzymać exCichlasoma salvini z Thorichthys meeki. Ok, ryby te, zamieszkują wody Ameryki Środkowej, a w wielu konkretnych zbiornikach występują wspólnie. Taki biotop pozwoliłem sobie tutaj http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=654 nazwać biotopem uogólnionym lub biotopem szczegółowym - w zależności od sytuacji. Z kolei jeśli połączymy konkretne populacje, np. exCichlasoma salvini "Rio Chacamax" z populacją Thorichthys meeki "Rio Chacamax", odwzorujemy do tego parametry wody jakie panują w Rio Chacamax, i umieścimy odpowiednie rośliny i wystrój - wtedy będziemy mieli doczynienia z biotopem, który pozwoliłem sobie nazwać "biotop profesjonalny". Oczywiście w warunkach akwariowych zadowalamy się częściej pierwszymi rodzajami biotopów, niż tym ostatnim. Opisy w Internecie czy w literaturze, również częściej dotyczą biotopu uogólnionego oraz szczegółowego, niż profesjonalnego.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Racjonalna hodowla pielęgnic amerykańskich - przez Dawid - 16-11-2011, 17:33 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości