• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zimnolubne pielęgnice.

#1
Jako że kupiłem sobie sumy Liosomadoras oncinus a one wg. wielu źródeł lubią wodę z zakresu 20-24C to potrzebowałbym znaleźć pielęgnice które by się łapały w ten zakres temperatury.
Niektóre źródła podają że do 28C, lecz czytałem dyskusje gdzie właściciele potwierdzali że powyżej 24C ryby nie chcą żerować choć moje wciągały dżdżownice i w 26C., ale chętniej pływają w temp. do 24C.

Miałem już brasiliensis które bardzo mi się podobają i tylko one mi do głowy przychodzą, ale może macie jakieś inne ciekawe propozycje.

Zbiornik będzie wielkości: podstawa dna, 112cmx50cm, wys. 60cm (wym zewnętrzne, szyba 10mm).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po pierwsze to akwa dla nich za małe, już nie mówiąc o G. brasiliensis, które nie nadają się do tego zbiornika, a parametry też im odpowiadać nie będą. Te sumy jednak lubią miękką i kwaśną wodę.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dziwne, na jakie pytania odpowiedziałeś?.
Szkoda że to nie konstruktywna krytyka z ciekawymi wskazówkami które pomogłyby mi rozwiązać mój dylemat, w końcu chyba od tego są fora, od pomocy?, "ale lepsza taka niż żadna", (tak mi się wydaje), mam nadzieję że nie zostanę skierowany przez "znafcę" do "wujka google".

Oba gatunki spokojnie mogą żyć w okolicach 6ph, co więcej, obie zamknęłyby się w kryteriach temperatury.
Ciekawe, czytałem dzisiaj .... i to chyba był nawet twój wpis (mogę się mylić) w którymś dziale, teraz nie pamiętam, że do 200l akwarium to co najwyżej para brasiliensis, a do 330litrów wody się nie nadają rozumiem, takie rybki 10cm.

Ponadto napisałem że chciałbym coś innego (innymi słowy), ale sądzać po twojej reakcji (krytyce) tylko mogłeś skrytykować bo pewnie zbyt trudne pytania zadałem na tym forum, a wg. założeń adminów ma to być najlepsze forum o pielęgnicach, mam nadzieję że nie tylko stylistycznie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Weider, a zdajesz sobie sprawę, że te sumy dorastają do nawet 30 kilku cm? Obawiam się, że Twoje akwarium dla dorosłych osobników będzie "ciut" za małe. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ech... patelnia się przypala Wink

Powierzchnia dna się liczy nie litraż, tak po prawdzie.
Mniej spinki, Qba nie odpowiedział krytyką, od tego ma ludzi Big Grin Wink

Napisał to co myśli i ja myślę podobnie. Pamiętaj, ze nie skrajne parametry są optymalnymi oraz, ze ryba karłowacieje a wnętrzności rosną dalej, tak to już jest.

Mam nadzieję, ze byłem miły Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Weider, jakie pytania zadałeś? Poza tym pomyliłeś mnie z kimś innym.
Wypij jeszcze drinka za mnie, a jutro pogadamy.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ruki skąd masz te informacje?, bo z tego co ja wszędzie czytam: amerykańskie, angielskie, tłumaczenie z Brazylii, to one osiągają 25-30cm. i to po kilku latach, dobrej diecie, i mnóstwa przelanej wody w rzekach, nie wiem czy wiesz, ale te sumy łapie się w 4 różnych miejscach i różnią się nieco wzorem na ciele oraz płetwami, a także średnią temperatur w rzekach w jakich żyją.

Killifish no proszę cię, jaka spinka, ja mam już 38lat, zwyczajnie wkurza mnie jak ktoś pisze nie odpowiadając na pytania tylko swoje coś tam, to jest takie typowe na Polskich forach. Gdybym pisał cały czas na tym forum to takiego "patelnianego" podejścia prawdopodobnie by nie było, mylę się?, a teraz traktuje się mnie jak nowego co nawet nie wie jak się akwarium pisze poprawnie.

qbsztyk, widać że to ty się powinieneś chłopie wyluzować, ja nie mogę pić bo się do egzaminów przygotowuję, co do pytań, już pisałem, jak nie jasne, nie rozumiesz, to napisz, wyjaśnię, ja sam wielu rzeczy nie rozumiem i dlatego zadaję pytania, bo jak inaczej miałbym wiedzę zdobyć, na praktyce to sporo by zeszło, choć nie ukrywam że taka szkoła jest najlepsza.
Ale jak mi ktoś pisze "NIE I NIE BO NIE BO NIE", to niestety, ale nie wytrzymuję.

Jestem po dyskowcach i dla mnie liczą się konkrety a nie pitolenie, a to liczenie litrażu na rybę to se można między bajki włożyć, oczywiście nie można przesadzać, widziałem już oskary które jedyne czym ruszały w akwa to oczami, bo się nawet obrócić nie mogły.

Nie chcecie pomóc, to nie, niema sensu się do niczego zmuszać, przecież to nie w tym rzecz.

No nic, trzymajcie się ciepło, kłócić się nie zamierzam.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Weider, bo należy rozróżnić wszędzie(między innymi FishBase czy PlanetCatfish) podawaną miarę SL(standard length) od używanej w akwarystyce(bo ona tak na prawdę oznacza prawdziwą wielkość ryby) TL(total length). Wink SL to miara bez całej płetwy ogonowej, jest to długość ryby od czubka pyska do podstawy płetwy ogonowej. Zatem w przypadku tych sumów można spokojnie dodawać po 5-8 cm do rozmiarów SL by otrzymać maksymalne rozmiary osiągane przez nie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ok Ruki, masz tu dobre opracowanie, najlepsze jakie jest w sieci, miałem nie wklejać, ale przecież się z tego "kopytków" nie narobi Wink .
http://www.scielo.br/scielo.php?script=s...2000100001

Description. Morphometric data for Liosomadoras oncinus is presented in Table 1. Species moderately sized (reaching up to approximately 150 mm SL) with a somewhat depressed head and compressed body, especially posteriorly; mouth terminal, with prognathous jaw.

I po co to pisać takie bzdury że rosną 30cm czy więcej?, zaraz się na pół metra wyciągnie.
Zobacz opracowanie, badanie to 25 ryb, mierzone miały ..., WSZYSTKO!.

planetcatfish czasami wprowadza w błąd, dlatego siedzę po nocach i szukam opracowań z sensem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
no dobrze .... a jakie są zimnolubne pielęgnice?
Też chętnie bym się dowiedział.

Był tu na forum podobny wątek i w sumie na niczym konkretnym się nie skończyło. Dowiedziałem się z niego tyle że zimnolubne pielęgnice to te wrzucone przez kogoś do ciepłych zbiorników przy elektrowniach +15C i które jakimś cudem zdołały przeżyć. Jednym z bardziej popularnym jest bass a oprócz tego w naszych zbiornikach trafić można na pawiookie, tilapie i nawet arowany.
Ale jednak chętnie się dowiem czy ktoś zna pielęgnice, które w swoim naturalnym środowisku żyją w chłodnych wodach????
Ciekaw też jestem czy może ktoś dotarł do informacji jakie pielęgnice występują w jeziorze i kanałach w których żyje Axelot bo żyje w dość chłodnej wodzie??? A nie mogę nigdzie znaleźć takich wiadomości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości