Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Akwarium ze sklejki szalunkowej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Budowa akwarium ze sklejki szalunkowej.


Materiały wykorzystane do budowy akwarium
1. Sklejka szalunkowa 24mm - ściany boczne
2. Sklejka wodoodporna 24mm - dno akwarium
3. Kantówki 50x50 mm
4. Szyba OptiWhite 19 mm
5. Silikon akwarystyczny
6. Tkanina rowingowa 400 g - 16m2
7. Żywica E601-8 kg
8. Utwardzacz Z-1 1,2 kg
9. Biały pigment 5g do zrobienia topkotu białego ( I warstwa - kontrast)
10. Czarny pigment 20g do zrobienia topkotu czarnego (II warstwa -        ostatnia)
11. Utwardzacz IDA do topkotu I i II - 1kg
12. krzemionka koloidalan 250g do zaszpachlowania szczelin przed laminowaniem i do zrobienia topkotu
13. Wkręty do drewna 4,2x70mm
14. Fuga epoksydowa wykorzystana do przyklejenia tła z łupa  



Elementy ze sklejki zamówiłem docięte na wymiar, pozostało tylko wycięcie przez stolarza okna w ścianie przedniej – szyba akwarium.

[attachment=19420]

Przed przystąpieniem do budowy akwarium konieczne było zeszlifowanie warstwy laminatu z jednej strony boków ze sklejki szalunkowej. Poprawia to przyczepność żywicy do sklejki i zapewnia dodatkową impregnację.

[attachment=19421]
[attachment=19422]

Ściany boczne przykręcone do dna wg poniższego rys.

[attachment=19423]

Całość konstrukcji skręcona wkrętami do drewna fi 4,2x70mm. Rozstaw wkrętów - 50mm. W miejscach styku płyt zastosowałem dodatkowe uszczelnienie w postaci silikonu akwarystycznego

[attachment=19425]
[attachment=19424]
[attachment=19426]

Po skręceniu całości akwarium i wyschnięciu silikonu w celu wzmocnienia konstrukcji przykręciłem wewnątrz akwarium we wszystkich narożnikach kantówki. Rozstaw śrub co 100 mm.
UWAGA! W celu łatwiejszego układania maty rowingowej przekrój kantówek powinien wyglądać tak jak na poniższym rys.

[attachment=19427]

Gdy cała konstrukcja wraz z kantówkami została skręcona zaszpachlowałem wszystkie szczeliny i nierówności przygotowaną masą z krzemionki koloidalnej i żywicy.
Po wyschnięciu masy szpachlowej przystąpiłem do wyklejania akwarium matą rowingową. W pierwszej kolejności pokryłem sklejką dwoma warstwami żywicy aby „zaimpregnować” sklejkę przed pokryciem matą. Kolejnym etapem było trzykrotne pokrycie sklejki warstwą laminatu (mata rowingowa z żywicą). Wewnętrzne narożniki pokryłem dla bezpieczeństwa dwiema kolejnymi warstwami laminatu.

[attachment=19428]
[attachment=19429]

Dwoma końcowymi warstwami żywicy są topkit biały i czarny, są to niejako warstwy uszczelniające wszelkie potencjalne nieszczelności położonego laminatu . Topkot biały stanowi podkład ( warstwa kontrastowa) pod finalną warstwę topkotu czarnego.

[attachment=19430]

Po całkowity wyschnięciu przyszedł czas na wklejanie szyby przedniej. Niestety po jej wklejeniu i dociśnięciu z czasem pojawiło się pęknięcie w narożniku szyby jednej z szyb z dwuwarstwowej VSG 882. Było to wynikiem nadmiernego pośpiechu w przygotowaniu powierzchni (przeoczenie zgrubienia żywicy w narożniku akwarium) pod wklejaną szybą. Wycięcie uszkodzonej szyby zajęło mi ponad 4 godziny. Po dokładnym przygotowaniu powierzchni przeszedł czas na ponowne wklejanie szyby - tym razem 19 mm OptiWhite ( udało mi się ją nabyć w bardzo promocyjnej cenie,taniej niż VSG 882  ). Po wklejeniu szyby górę akwarium wzmocniłem trzema pasami sklejki.

[attachment=19431]


Testowe zalanie akwarium

[attachment=19432]

Test zdany – pora na wyklejanie tła wewnątrz akwarium
Do przyklejenia styropianu i łupków do laminatu użyłem fugi epoksydowej

[attachment=19433]
Szyba 19mm to wymiar akwarium pewnie zacny, ale możesz podać dokładnie jaki?
(28-12-2014, 14:22 PM)BlackWater napisał(a): [ -> ]Szyba 19mm to wymiar akwarium pewnie zacny, ale możesz podać dokładnie jaki?

http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=5103

dempsey mógłbyś podać koszty materiałów do zbudowania tego akwa? Na pewno wiele osób to ciekawi, a mnie bardzo bo na gotowy zbiornik kasy nie ma a warunki do zbudowania czegoś na własną rękę są także fajnie by było wiedzieć jakie są chociaż orientacyjne koszty.

Tak w ogóle to fajnie Ci to wyszło, gratuluję.
Jaki masz wycięty otwór w sklejce na szybę a jaki wymiar ma wklejana szyba? Ile musi zachodzić na sklejkę? Sylikonem ją kleiłeś do sklejki?
 Wymiar otworu w sklejce 1540x500mm, wklejona szyba 1630x600 mm. Szyba zachodzi na sklejkę po 50 mm z każdej strony i sądzę że to rozsądne minimum i nie ryzykowałbym zmniejszenia tego wymiaru. Szyba przyklejona jest do laminatu silikonem akwarystycznym.

Koszt wykonania akwarium to ok. 1650 zł ( nie wliczam tu kosztu zakupu drugiej szyby)


Dla piotrK zdjęcie "centralki" układu filtracji.

Filtracja z założenia miała być tania w wykonaniu i prosta w obsłudze.

     Całość układu napędza pompka CO. Na wejściu pompki podłączony ogrodowy rozdzielacz z czterema wejściami do każdego z nich wężami o przekroju 1/2" podłączone są pojedynczo filtry kubełkowe (opisane w osobnym temacie). Węże posiadają nakręcane złączki ogrodowe z opcją STOP co jest dużym ułatwieniem w gdy konieczne jest wypięcie filtra do czyszczenia. Dzięki temu że rozdzielacz posiada zawory na każdym z dolotów mogę czyścić pojedynczo filtry bez konieczności wyłączania całego układu filtrów. 
Na wyjściu z pompy podłączony wąż o przekroju 1" . Za pompą wykonane odejście służące do spustu wody podczas podmiany wody w akwarium. Na tą chwilę konieczne jest podłączanie dodatkowego węża ale lada dzień będzie tam podłączony na stałe wąż z odejściem do kanalizacji.
[attachment=19448]
Ilu litrowe są te Twoje kubełki w tym systemie? Pompa nie ma problemów z przeciśnięciem przez nie wody?

Cena tej konstrukcji jest na prawdę zachęcająca, problem w leży w tym, że mnie zbudowanie takiego akwarium zajęłoby bardzo długo (dwie lewe ręce).Smile
Dawaj tu Mnie wszystko po kolei Wink Jak łone są podłączone. Bo jak taki PiotrK będzie chciał tak zrobić to musi się wzorować na jednym temacie , a nie skakać po innych Big Grin A tak serio to więcej zdjęć i opisów bo temat ciekawy że ho ho ...
Trzy kubełki po 7,5l (gąbka+ceramika+zeolit)  i jeden 16l (keramzyt)

 Jutro postaram się narysować schemat całej instalacji.
Filtry w obiegu znajdują się przed pompą więc woda jest wyciągana z filtrów. Cała instalacja spokojnie działa przy pompie nastawionej na najniższy bieg.
W jakim celu ta szyba 19mm ???
Przez sklejkę słabo widać ryby Smile .
Stron: 1 2 3 4