Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Sposób na zakwaszanie wody
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Jaki jest najlepszy sposób na szybkie zakwaszenie wody do ph przynajmniej 6? Chwilowo mam pH 7,5 a zamierzam wpuścić pielęgnice kakadu. Kh- 8 Gh- 13. Próbowałem z armatką torfową. Przy wymianie około 50l wody. Wymieszałem torfiankę z kranówką i wlałem ją do akwa, myślę, że mniej więcej w proporcjach 50:50. pH nie uległo żadnej zmianie. Czy dodałem za mało torfianki? Jej pH znajdowało się w granicach 4,5. A może zmiana będzie widoczna dopiero po kilku podmianach? Proszę o szybką odpowiedź i pomoc w tym temacie. Z góry dzięki Smile
Przy takim KH i GH to pierwsze podmianki powinny być 100% RO. Inaczej bufor jest zbyt mocny i nie popuści zmiany ph w dół.

Killifish

Kolega RO nie ma jeszcze. Podmień teraz 1/3 kran i 2/3 torfianka a nastepnie sama torfianka.

Bufor spadnie, pH spadnie jednak aby poważnie wejść w Apisto, to RO potrzebne, tak to niestety wygląda.
Tfu, przejęzyczyłem się. Zamiast RO chciałem napisać torfianka. Wink

A poza tym nic nie ulega zmianom. Wink Na razie stosowałbym tygodniowe podmianki 30% objętości akwarium na czystą torfiankę- aż do osiągnięcia żądanych parametrów wody.
Zmierz twardość KH torfianki. Odczyn jest parametrem wtórnym, a w dodatku nie jest proporcjonalnie zależny od twardości wody. A co z tego wynika? Ano tyle, że jak zmieszasz 50% wody o odczynie np. 8 pH i 50% wody o odczynie 6 pH, to jeśli twardości KH tych "dwóch wód" będą różne to nie otrzymasz średniej czyli 7 pH. Można jednak z pewnym przybliżeniem wyznaczyć proporcje wody do podmian, ale trzeba znać odczyn i KH torfianki i kranówki.
Poniżej wstawiłem tabelę zależności pomiędzy TWW (KH) i pH od ilości rozpuszczonego wolnego CO2. Jak zajmowałem się trochę holendrami to z jakiegośc forum ściągnąłem dane, ale za cholerę nie przypomnę sobie źródła. Jedynym minusem to założenie, że za odczyn odpowiedzialny jest wyłącznie CO2, a więc tabela nie uwzględnia np. kwasów humusowych. Jeszcze niżej są wykresy na podstawie tej tabeli. Ostatnie zdjęcie to wykres składowy pierwszych trzech, na których w lepszym zbliżeniu można odczytać konkretne wartości. Legenda z prawej strony wykresów to poszczególne KH. Nie wiem czy komuś się to przyda, ale przynajmniej fajnie odzwierciedla zależności CO2, KH i pH. Zainteresowanym mogę przesłać pliki w excel'u.
[attachment=13973]
[attachment=13974]
[attachment=13975]
[attachment=13976]
[attachment=13977]
Dzięki wielkie Wink Czyli przy następnej podmianie wody za jakieś 2-3 dni daje 100% torfianki Smile 
Witam

podpinam się pod temat.

mam w akwarium ph 7,5 z karnu to samo. Zbiornik świeży. Woda około miesiąca całość z kranu. 432litry

Czy z tego wyjściowego ph jestem w stanie zejść chociaż do 6,5 bez użycia filtra RO i kwasu?

Jakie metody radzicie?
(06-12-2016, 15:29 PM)cichy24pl napisał(a): [ -> ]Witam

podpinam się pod temat.

mam w akwarium ph 7,5 z karnu to samo. Zbiornik świeży. Woda około miesiąca całość z kranu. 432litry

Czy z tego wyjściowego ph jestem w stanie zejść chociaż do 6,5 bez użycia filtra RO i kwasu?

Jakie metody radzicie?

A jakie masz kh? Pewnie wysokie. Bez obnizenia buforu trudno cos zrobic, a obnizysz przez podmiane na ro. Jak bedziesz lal kwas przy wysokim kh, to nic to trwale nie da. Ja nie znam sposobu na trwale obnizenie ph niz ro i ewentualne dodatkowe zakwaszanie. W rownoleglym watku wlasnie przez podmiane na ro chce troche zjechac z ph w moim akwarium z 6,9 do blizej 6. Pod piaskiem mam tez torf. Wode ro zawsze mozesz kupic, nie musisz miec filtra, chociaz to najpraktyczniejsze.
Niestety nie mam jeszcze testu na kh. Póki co nie dałem nic do akwarium co mogłoby obniżyć pH. Poprostu pytam czy ma sens lać wywar lud dawać torf bez wiedzy o kh.
No właśnie chyba nie ma sensu. Zazwyczaj twardość i odczyn idą w parze. Dolej wody z RO ( destylowana ze sklepu) i ph samo pójdzie w dół.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9