Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Mikrogeophagus altispinosus
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Kilka starych fotek i brzydkie foty "gniazda", które moi terroryści sobie wykopali w poniedziałek. Napiszę też kilka słów o zachowaniu się boliwijek. Są to bardzo ciekawskie i zadziorne rybska ale to w sumie chyba zależy od konkretnych osobników i warunków w akwarium. Kiedyś miałam na przechowaniu parkę w akwarium holenderskim. Niezbyt im się to podobało, były skryte, chowały się w chaszczach. Teraz od ok. 1,5 roku mam boliwijki w BW i to im się podoba. Mają kryjówki ale są śmiałe, czasem nawet się "sadzą" na palca dotykającego akwarium Big Grin Gdy zbliża się tarło samiec robi w piasku dołki i zaprasza samiczkę. Tarło jednak odbywa się na liściu a nie w dołku. W czasie tarła i jak jeszcze jest ikra, samiczka przegania wszystkie ryby trzymając się blisko jajeczek, samiec przegania ryby patrolując okolice samiczki. Poza tarłem boliwijki nie przeganiają innych ryb. U mnie niestety ikra jest wykradana przez zbrojniki, z którymi niestety boliwijki nie mają szans. Mogłabym sporo jeszcze napisać o tych rybach, są to moje ulubione rybska jakie do tej pory miałam Smile

Samiczka:

[attachment=3076]


Samiec:

[attachment=3077]



Samiczka z groźną miną pilnuje ikry:

[attachment=3078]


Poniedziałkowe "gniazdo":

[attachment=3079]

[attachment=3080]


Walka o ikrę ze zbrojnikiem:

To są Twoje najładniejsze ryby.
Dawno nie widziałem takich ładnych boliwijek, a gdy zobaczyłem Twoje na żywo to byłem w niebowzięty.
Wiem, że masz jeszcze wiele innych ładnych fotek i liczę, że jeszcze coś wstawisz.

Drugie zdjęcie genialne ! Big Grin
Gniazdo jest niesamowite! Smile Warto zauważyć, że bez "śmieci" w akwarium nie byłyby w stanie czegoś takiego zbudować.
WOW Ale pięknie to wygląda. Podobne konstrukcje tworzą Biotoecus. Ale w wykonaniu boliwijek jeszcze tego nie widziałem - pewnie dlatego że większość ludzi trzyma je w uporządkowanych roślinniakach ze żwirowym podłożem i totalnym brakiem syfku.

Jak widać M. altispinosus w niczym nie ustępuje urodą ramirezkom, zwłaszcza tym, które widujemy w sklepach. Niestety za młodu to właśnie ramirezi wyglądają lepiej.

A tak nawiasem Mikrogeophagus Wink
Ładnie się wybarwiły i jestem pod wrażeniem tego gniazda Wink
Holender, kiedys mialem je w akwarium bez "syfku", skladaly ikre, ale oczywiscie takiego ladnego gniazda nie dane bylo mi ogladac. Piekny widok!
Łukasz a jak u Ciebie się zachowywały? Też były takie zadziorne jak u mnie w BW, czy skryte jak inna parka kiedyś w moim roślinniaku?

Z tym gniazdem to im się chyba wybitnie nudzi, wcześniej aż takich konstrukcji nie robiły Wink A w poniedziałek tarła nie było bo parka raczyła się pokłócić i gniazdo porzuciła. Pogodziły się wczoraj przed snem i zrobiły nowe gniazdo pod grzałką. Ale jakoś niespecjalnie chyba chce im się trzeć. Teraz jak robiłam fotki to wraz z innymi rybami krzyczały i machały mi o papu i utrudniały cykanie zdjęć Big Grin Ogólnie to taka śmieszna z nich parka. Na co dzień pływają osobno, mają swoje osobne rewiry z których się nawzajem przeganiają. Dopiero jak im się zbierze na amory, to zaczynają pływać razem i budują sobie wspólne gniazdka. Po tym jak ikrę pożrą zbrojniki, parka znów się rozdziela. Ale ogólnie trą się regularnie od roku średnio co 1-2 miesiące.

[attachment=3083]

[attachment=3084]


Sorki za kiepską jakość fot tych gniazd ale ciągle mam słabe zastępcze oświetlenie w tym akwa i foty były robione w dzień ;/


PS. Piotrze, czemu przez "k" a nie przez "c"? Np. na Apisto jest przez "c" a na FishBase przez "k" i trochę już zgłupiałam Tongue
Z tą jedną literką było (jest?) sporo zamieszania, nie mówiąc już o całej nazwie rodzaju. Niemniej według Kullandera, który wcześniej wprowadził nazwę Papiliochromis (1977), to użyta w jednej z duńskich książek z 1968 roku nazwa Mikrogeophagus jest prawidłowa. Podejrzewam, że "c" zostało omyłkowo wprowadzone przez anglofonów.
Mei-ile litrów ma ten zbiornik?
Też mam boliwijskie 4 szt. które urzędują w 50 litrach, korzenie piach, woda z garbnikami, zero roślin itd...docelowo parka, jednak widzę że żadna nie ma się ku drugiej i już mnie nachodzą mysli że 4 samice lub samce, wszystkie podobnie ubarwione (podobnie jak twoje). Czytałem że akurat po zachowaniu trudno w tym gatunku ocenić samca i samicę a po wyglądzie również. Słyszałem opinię że w sklepach pojawiają się same samce lub samice z azjatyckich hodowli. Jednak ryby są młode bo dopiero u mnie ponad 2 miesiące może amory im jeszcze nie w głowie. Jeśli chodzi o zachowanie to są względem siebie spokojne, od czasu do czasu jedna drugiej się postawi ale to nie jest żadna duża agresja, każda ma swoją część akwarium i tego się trzyma. W porównaniu z innymi pielęgniczkami są bezproblemowe. Z wyglądu taka istna miniatura biotodomaWink
w-2, trochę przymały zbiornik dla nich masz. Nawet dla docelowej parki ten baniak będzie co najmniej dwukrotnie za mały.
Stron: 1 2 3 4 5 6