• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Mikrogeophagus altispinosus

#1
Kilka starych fotek i brzydkie foty "gniazda", które moi terroryści sobie wykopali w poniedziałek. Napiszę też kilka słów o zachowaniu się boliwijek. Są to bardzo ciekawskie i zadziorne rybska ale to w sumie chyba zależy od konkretnych osobników i warunków w akwarium. Kiedyś miałam na przechowaniu parkę w akwarium holenderskim. Niezbyt im się to podobało, były skryte, chowały się w chaszczach. Teraz od ok. 1,5 roku mam boliwijki w BW i to im się podoba. Mają kryjówki ale są śmiałe, czasem nawet się "sadzą" na palca dotykającego akwarium Big Grin Gdy zbliża się tarło samiec robi w piasku dołki i zaprasza samiczkę. Tarło jednak odbywa się na liściu a nie w dołku. W czasie tarła i jak jeszcze jest ikra, samiczka przegania wszystkie ryby trzymając się blisko jajeczek, samiec przegania ryby patrolując okolice samiczki. Poza tarłem boliwijki nie przeganiają innych ryb. U mnie niestety ikra jest wykradana przez zbrojniki, z którymi niestety boliwijki nie mają szans. Mogłabym sporo jeszcze napisać o tych rybach, są to moje ulubione rybska jakie do tej pory miałam Smile

Samiczka:

   


Samiec:

   



Samiczka z groźną miną pilnuje ikry:

   


Poniedziałkowe "gniazdo":

   

   


Walka o ikrę ze zbrojnikiem:

Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
To są Twoje najładniejsze ryby.
Dawno nie widziałem takich ładnych boliwijek, a gdy zobaczyłem Twoje na żywo to byłem w niebowzięty.
Wiem, że masz jeszcze wiele innych ładnych fotek i liczę, że jeszcze coś wstawisz.

Drugie zdjęcie genialne ! Big Grin
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Gniazdo jest niesamowite! Smile Warto zauważyć, że bez "śmieci" w akwarium nie byłyby w stanie czegoś takiego zbudować.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
WOW Ale pięknie to wygląda. Podobne konstrukcje tworzą Biotoecus. Ale w wykonaniu boliwijek jeszcze tego nie widziałem - pewnie dlatego że większość ludzi trzyma je w uporządkowanych roślinniakach ze żwirowym podłożem i totalnym brakiem syfku.

Jak widać M. altispinosus w niczym nie ustępuje urodą ramirezkom, zwłaszcza tym, które widujemy w sklepach. Niestety za młodu to właśnie ramirezi wyglądają lepiej.

A tak nawiasem Mikrogeophagus Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ładnie się wybarwiły i jestem pod wrażeniem tego gniazda Wink
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Holender, kiedys mialem je w akwarium bez "syfku", skladaly ikre, ale oczywiscie takiego ladnego gniazda nie dane bylo mi ogladac. Piekny widok!
540L; 2szt. Vieja hartwegi. Wreszcie to wygląda dobrze! Czekam na młode.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Łukasz a jak u Ciebie się zachowywały? Też były takie zadziorne jak u mnie w BW, czy skryte jak inna parka kiedyś w moim roślinniaku?

Z tym gniazdem to im się chyba wybitnie nudzi, wcześniej aż takich konstrukcji nie robiły Wink A w poniedziałek tarła nie było bo parka raczyła się pokłócić i gniazdo porzuciła. Pogodziły się wczoraj przed snem i zrobiły nowe gniazdo pod grzałką. Ale jakoś niespecjalnie chyba chce im się trzeć. Teraz jak robiłam fotki to wraz z innymi rybami krzyczały i machały mi o papu i utrudniały cykanie zdjęć Big Grin Ogólnie to taka śmieszna z nich parka. Na co dzień pływają osobno, mają swoje osobne rewiry z których się nawzajem przeganiają. Dopiero jak im się zbierze na amory, to zaczynają pływać razem i budują sobie wspólne gniazdka. Po tym jak ikrę pożrą zbrojniki, parka znów się rozdziela. Ale ogólnie trą się regularnie od roku średnio co 1-2 miesiące.

   

   


Sorki za kiepską jakość fot tych gniazd ale ciągle mam słabe zastępcze oświetlenie w tym akwa i foty były robione w dzień ;/


PS. Piotrze, czemu przez "k" a nie przez "c"? Np. na Apisto jest przez "c" a na FishBase przez "k" i trochę już zgłupiałam Tongue
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Z tą jedną literką było (jest?) sporo zamieszania, nie mówiąc już o całej nazwie rodzaju. Niemniej według Kullandera, który wcześniej wprowadził nazwę Papiliochromis (1977), to użyta w jednej z duńskich książek z 1968 roku nazwa Mikrogeophagus jest prawidłowa. Podejrzewam, że "c" zostało omyłkowo wprowadzone przez anglofonów.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Mei-ile litrów ma ten zbiornik?
Też mam boliwijskie 4 szt. które urzędują w 50 litrach, korzenie piach, woda z garbnikami, zero roślin itd...docelowo parka, jednak widzę że żadna nie ma się ku drugiej i już mnie nachodzą mysli że 4 samice lub samce, wszystkie podobnie ubarwione (podobnie jak twoje). Czytałem że akurat po zachowaniu trudno w tym gatunku ocenić samca i samicę a po wyglądzie również. Słyszałem opinię że w sklepach pojawiają się same samce lub samice z azjatyckich hodowli. Jednak ryby są młode bo dopiero u mnie ponad 2 miesiące może amory im jeszcze nie w głowie. Jeśli chodzi o zachowanie to są względem siebie spokojne, od czasu do czasu jedna drugiej się postawi ale to nie jest żadna duża agresja, każda ma swoją część akwarium i tego się trzyma. W porównaniu z innymi pielęgniczkami są bezproblemowe. Z wyglądu taka istna miniatura biotodomaWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
w-2, trochę przymały zbiornik dla nich masz. Nawet dla docelowej parki ten baniak będzie co najmniej dwukrotnie za mały.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości