• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Amatitlania siquia... a może coś więcej?

#1
Dzięki koleżance Mei jestem w posiadaniu maluchów tych rybek (rosną jak na drożdżach Smile ) i cały czas dręczy mnie czy w akwarium 140x45x40 (250l) bezpiecznym wyjściem było by połączenie ich z parką Rocio octofasciata? Druga opcja to akwarium mono gatunkowe z dwoma parkami zeber.
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zastanów się co będzie ciekawsze:
-akwarium z dwiema parami różnych gatunków, które tylko będą się rozmnażały i nie będzie między nimi żadnej nadzwyczajnej interakcji, czy
-akwarium z kilkoma parami (nie dwiema! 4-6!) jednego gatunku, które non stop będą staczały pojedynki o dominację, terytoria, akwarium w którym będziesz mógł zaobserwować, jak dojrzewające samice pierwsze zajmują terytoria i zalecają się do samców, samce zaczynają ustalać hierarchię itp. itd.

Decyzja należy do Ciebie Wink Jeżeli chciałbyś drugi wariant to musisz zawalić całe dno kamieniami tworzącymi kryjówki (pisząc o całym dnie mam na myśli całe dno, a nie tylko tylną ściankę). Na prawdę warto spróbować, dasz innym przykład, że akwaria jednogatunkowe z [małymi] Centralsami to prawdziwa radocha [przy ograniczonym litrażu] Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Piotr, tych ryb nie da się trzymać w kolonii jak są dorosłe. Niestety :/ podczas tarła jest taka agresja wewnątrzgatunkowa, że kończy się to śmiercią słabszego osobnika. Wstępne jakieś tam bitwy i zdobywanie terenów i tak kolega będzie miał, bo wziął grupę. Jednak im później tym trzeba szybko reagować.
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Hmmm... czyli całkiem możliwe, że w akwarium będzie pływać jedna parka bo te małe skubańce z żadną inną się nim nie podzielą? Wink
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mei, nie przekreślaj szans na kolonię. Sama wiesz, że z centralsami nigdy nic nie wiadomo, zwłaszcza, że ryby kszyszeka będą już pokoleniem o krok dalszym od dzikusów.

Kszyszek, zrób żwirownię to się przekonasz Okok Tylko nie zapomnij informować nas o tym w odpowiednim wątku.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Puki co maluchy rosną w mniejszym akwarium, a w styczniu stawiam to większe i na pewno założe temacik. Taka mała kolonia... yhyyym... było by ekstra Smile
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
W wypadku tych konkretnych ryb nie wierzę w powodzenie kolonii. Serio Smile Agresję wewnątrzgatunkową mają olbrzymią, nie spotkałam się jeszcze z aż taką. U mnie w momencie tarła pobiły drugą samicę. Pobiły tak, że nie było co zbierać i musiałam niestety ją uśpić. A zrobiły to w ciągu kilku godzin. Inne ryby które z nimi pływały też obrywały ale nie aż tak mocno. Pływał z nimi też chwilę dorosły samiec T.meeki. Jego początkowo się bały ale potem już i on dostał wpiernicz. Ja te ryby widzę jedynie same w baniaku jako parka albo z większymi silnymi rybami właśnie jak rocio. Ogólnie to te ryby nie są klasycznie agresywne jak inne pielęgnice podczas tarła, to nie jest tak że atakują w obronie terytorium czy maluchów. One specjalnie pływają po całym akwarium i szukają czegoś do bicia. Zaglądają w każdy zakamarek byle coś dorwać i pogonić i pobić. Coś jak polujący rekin Big Grin
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Agresja wewnątrz gatunkowa porównywalna do tej opisywanej przy salvini. Moja para w tej chwili ma larwy pod kamieniem i motaguensis są rozstawione po kątach. Młode jeszcze nie pływają nawet.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(26-11-2014, 23:54 PM)kszyszek napisał(a): Puki co maluchy rosną w mniejszym akwarium, a w styczniu stawiam to większe i  na pewno założe temacik. Taka mała kolonia... yhyyym... było by ekstra Smile
Trzymam kciuki Smile Przyznam szczerze, że relacje soltiego i mei sprawiły, że moje zainteresowanie tymi rybami znacząco wzrosło. Ale ktoś musi sprawdzić to pierwszy Wink 
Ja jeszcze takie pytanie zadam, na przyszłość: 
Kszyszek, ile masz młodych?
Solti, mei - w jakiej wielkości akwariach je macie?

Pytam, bo gdyby jednak, w teorii, kszyszekowi się udało, to ten temat będzie źródłem info ile miejsca potrzebują dzikie zebry.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Piotr, jeszcze garść młodych mi została, także wiesz.... Smile Chętnie się podzielę Tongue U mnie pływają przecież w tym akwa (100x50x30cm-150L): http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=4906 Od dłuższego czasu są tam tylko one z dzieciarnią.
Ja powiem tak, to mega ciekawe ryby właśnie jeśli chodzi o zachowanie. Wygląd też powala, te złote łuski na brzuchu samicy ^^
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości