• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada narożne 360l.

#1
Jako nowy forumowicz witam Wszystkich obecnychWink

Od około dwóch lat ma zbiornik około 40l. od którego tak na prawdę chciałem zacząć przygodę z akwarystyką. Od tego rok powoli rozglądam się za większym zbiornikiem, początkowo miał to być baniak około 100l. ale udało mi się zdobyć narożne 360l. Znajomy likwidował i oczywiście byłem pierwszym chętnym tym bardziej że cały zestaw razem z szafką.

A teraz do rzeczy:

Od dawna interesują mnie pielęgnice, dosyć duże. Marzą mi się pawiookie ale niestety dla parki zbiornik jest jeszcze za mały, więc potrzebuje porad i propozycji. Chciałbym żeby rybki były charakterne lubiące od czasu do czasu przekąski typu mała rybka itp. wiadomo im więcej tym lepiej ale oczywiście nie przerybiając zbiornika. Może parka jakiegoś gatunku około 20-25cm i uzupełnienie w postaci kilku mniejszych z innego. Jestem otwarty na propozycje.

Biotop który mnie interesuje to wstępnie środkowa i południowo, ale to tylko sugestia jako że z pielęgnicami miałem mało do cczynienia.

Wymiary zbiornika - promień 90cm, wysokość 60cm, przód panoramiczny.
Filtr zewnętrzny Fluval 304 - 1000l/h
Filtr wewnętrzny Fluval (modelu nie pamiętam)

Planowany wystrój
jasny piasek ze żwirkiem, duży korzeń na środku(właśnie się topi), dodatkowo jakieś skałki i ewentualnie mocne roślinki na tył akwa. Tło czarne.

Proszę o pomoc i propozycjeSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Może parka niebieskołuskich + jakiś dodatek, czytalem gdzieś na forum o płaskobokach... lub parka pomarańczowopłetwych plus dodatek, może zamiast płakoboków coś bardziej kolorowego, ewentualnie któraś z wyżej wymienionych plus inne pielęgnice. Dużo czytam ale potrzebuje odpowiedzi konkretnie pod mój nietypowy zbiornik...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Cytat:Może parka jakiegoś gatunku około 20-25cm i uzupełnienie w postaci kilku mniejszych z innego
Jeśli ten baniak ma wymiary ok. 87x87x60 to możesz zapomnieć o takich rybach. 150cm długości to minimum dla takich ryb.
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(04-07-2014, 14:58 PM)HameR. napisał(a):
Cytat:Może parka jakiegoś gatunku około 20-25cm i uzupełnienie w postaci kilku mniejszych z innego
Jeśli ten baniak ma wymiary ok. 87x87x60 to możesz zapomnieć o takich rybach. 150cm długości to minimum dla takich ryb.

ok, rozumiem, wiec jak pytałem z wyżej wymienionych kombinacji coś da rade, a jeśli nie to prosiłbym o propozycję bo w tym celu właśnie tutaj napisałem, podaje tylko moje ewentualne obsady, w celu weryfikacji przez bardziej doświadczonych. Czekam na propozycje, napisałem co mnie interesuje, sam takich decyzji nie podejmę, żeby rybki w przyszłości się nie męczyły.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jakie masz parametry wody? Taki baniak mógłby być dobry dla Apisto ale to już niech się ktoś doświadczony w temacie wypowie Smile
SEMPER FI
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Parametry wody z kranu mierzylem rok temu i wtedy mialem takie wartosci, na dzien dzisiejszy nie mam testów wiec nie sprawdzilem jeszcze:
PH 7,6
GH 14
Co do Apisto, bardzo mi się podobają ale jak pisałem zależy mi na czymś większym.

Właśnie liczę na to że kilka doświadczonych osób napisze mi nad czym mogę myśleć, na razie stoję w miejscu:/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
bez przesady.... litraż jest całkiem całkiem a i powierzchnia dna też nie mała.
Może nie ma długości 150, ale ryba oprócz od lewa do prawa może też pływać w głąb akwarium i tu ma takie możliwości.
Ponieważ jest 60 cm wysokość ja bym się pokusił o jakies skalarki, albo skośnopręgie. A na niższe partie akary z maroni i harem apisto.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(04-07-2014, 22:30 PM)wojtekr napisał(a): bez przesady.... litraż jest całkiem całkiem a i powierzchnia dna też nie mała.
Może nie ma długości 150, ale ryba oprócz od lewa do prawa może też pływać w głąb akwarium i tu ma takie możliwości.
Ponieważ jest 60 cm wysokość ja bym się pokusił o jakies skalarki, albo skośnopręgie. A na niższe partie akary z maroni i harem apisto.

Też tak myślałem że powierzchnia dna nie jest aż taka mała, wiadomo jeśli byłoby to standardowe akwa to na forum na pewno znalazłbym coś dla siebie, a tu nietypowo ale dno ma dość sporą powierzchnie, fakt ciężęj podzielić ale dwa przeciwległe narożniki to odległość około 125-130cm a przednia ściana to jakieś 140cm więc myślę że jest to możliwe.

Co do skalarów  - dziękuje ale nigdy mnie interesowały
skośnopręgie - patrze i jakoś nie mogę się przekonać, ale na środkową partie też by się coś przydało
akary - a jakieś trochę większe?
apisto - podobają mi się więc byłbym skłonny (1 +2 czy więcej?)

Właśnie na tego typu podpowiedzi czekałemSmile

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Albo idź w biotop CA, jezioro Nicaragua i:
- Hypsophrys nicaraguensis (pielęgnica nikaraguańska)
- Cryptoheros nigrofasciatus (pielęgnica zebra)
- do tego molinezja żaglopłetwa na górę lub jakaś ławica.

Będzie bardziej dynamicznie niż poprzednia obsada z SA. 
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
to nie jest akwarium na "większe pielęgnice". Nie można upychać w akwarium czegoś, co tak jak koledzy piszą, powinno mieć 150cm długości do pływania. Apisto i to też tylko borelli lub kakadu ze względu na parametry wody. A może całkiem inny biotop.
A zdania typu, bez przesady z tą powierzchnią dna, proponuję pomieszkać kilka miesięcy w pokoju nawet te 2x2m, umieścić tam zlew do umycia się, kibelek i pomieszkać  w takich warunkach. Nie mogę czytać już postów, gdzie opisuje się..."a kiedyś to trzymano ryby tak czy tak". Kiedyś świadomość była inna, bo nie było dostępu do takiej wiedzy. Teraz jest i szanujmy każdą żywą istotę, w tym przypadku ryby.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości