• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [450l]Oscar Fish Tank

#1
Witam.

Po rezygnacji ze wspaniałego skądinąd biotopu Malawi
   
postanowiłem dla odmiany zająć się hodowlą pawic, których widok zawsze wywoływał u mnie ciarki na plecach.
Zbiornik posiadam co prawda jak na tak duże ryby niewielki, bo to standardowa 450-tka, lecz myślę, że na 1 parę, bez dodatkowych współlokatorów powinien wystarczyć.
Jako, że zawsze lubiłem surowe i ascetyczne klimaty wystrój akwarium będą stanowiły ze 2/3 płaskie kamienie oraz żeby nie było za pusto wykonane przeze mnie tło strukturalne.
               
Tło wykonałem z pianki montażowej i zaprawy cx-5. Jest wbrew pozorom dość cienkie (max 3/4cm) żeby nie zabierać rybom miejsca. Wmontowałem w nie 2 kominy, dla ukrycia filtrów, jeden z nich posłuży również jako skimmer.

Po 2-miesięcznych przejściach ze zbiornikiem (oddawałem go na reklamację ze względu na dziwne zmętnienie szyb) dzisiaj nareszcie zalałem go wodą. Oto efekt:
       

filtracja: JBL CristalProfi e1501(1400l/h), głowica Aquael Circulator 2000 (2000l/h)+ gąbka biologiczna nr4

dekoracje: docelowo "najbielszy piach na allegro" + 2/3 płaskie kamienie

oświetlenie: 1x40W power glo + listwa led niebieska nad taflą jako oświetlenie nocne

obsada: na początek będzie 6szt astronotus ocellatus red tiger- docelowo para

Postaram się na aktualizować fotki w miarę postępów.
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Brakować będzie w aranżacji moim zdaniem korzeni , ewentualnie plątaniny gałęzi ułożonych od góry, takie klimaty lubią oskary.
Na tą chwilę z tłem, piaskiem i kamieniami trzema tak? myślę że będzie smutno , nie klimatycznie i raczej nie biotopowo dla tych ryb.
Do akwarium o takich gabarytach można znaleźć naprawdę super korzenie.
Ja swoje do akwarium 120x50x50 znalazłem nad Wisłą, były już nasiąknięte wodą i praktycznie same tonęły co bardzo pomogło przy układaniu aranżacji.

Acha, bialutki piasek jak śnieg nie jest wskazany, ryby nie czują się komfortowo. Proponuję zwykły rzeczny, z plaży czy nawet piaskownicy Wink

Ale to tylko moje zdanie i przemyślenia, rób jak uważasz Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Uważam podobnie jak Marcin Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(27-09-2013, 13:35 PM)marcink napisał(a): Brakować będzie w aranżacji moim zdaniem korzeni , ewentualnie plątaniny gałęzi ułożonych od góry, takie klimaty lubią oskary.
Na tą chwilę z tłem, piaskiem i kamieniami trzema tak? myślę że będzie smutno , nie klimatycznie i raczej nie biotopowo dla tych ryb.
Do akwarium o takich gabarytach można znaleźć naprawdę super korzenie.
Ja swoje do akwarium 120x50x50 znalazłem nad Wisłą, były już nasiąknięte wodą i praktycznie same tonęły co bardzo pomogło przy układaniu aranżacji.

Acha, bialutki piasek jak śnieg nie jest wskazany, ryby nie czują się komfortowo. Proponuję zwykły rzeczny, z plaży czy nawet piaskownicy Wink

Ale to tylko moje zdanie i przemyślenia, rób jak uważasz Smile

Korzenie...hmmm... może jeżeli uda się wyrwać coś ciekawego- chociaż nie jest to łatwe.
Piasek... miałem do tej pory kreisel. Ten jest tylko odrobinę jaśniejszy. Mi się to podoba.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ale to nie ma się podobać Tobie, tylko rybom Tongue
Jak to by było wg Ciebie, gdyby ktoś Ci świecił latarką w oczy przez kilka dni, bo jemu się tak podoba? Tongue
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Martinezio ma rację, te przemyslenia nie są dobre i zakrawają na biotopy kamieniste łacznie ze strukturą i kolorem tła. Tło można jeszcze przełknąc choć rysy strasznie przewidywalne ale muszą być do niego koniecznie korzenie/gałęzie/konary i zwykły piach. W takiej pustelni jaką zamierzyłeś ryby nie bedą dobrze się czuły.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
To wygląda jak start nowej Malawki, a nie zbiornik dla oskarów, zresztą wg mnie nieco mały jak na te smoki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
No dobrze, poczekajmy może na autora wątku bo się zamknie w sobie ;-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Tło, jak trochę obrośnie glonem, po dodaniu podłoża i kamieni, może wyglądać spoko. Z korzeniami nie ma co tak szaleć - jeśli będzie para ryb, nie będa potrzebowały oddzielnych rewirów i kryjówek, a przestrzeni do pływania. U mnie wystarczyła jedna gładka gałąź, by najładniejsza ryba wbiła sobie jej koniec w oko - męczy się już z tym okiem kilka m-cy, ciągle coś tam się dzieje w nim i nadal nie wiem czy da radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jakaś ciapa ta twoja ryba Haha
W moich zbiornikach (prócz Malawi) zawsze było dużo drewna i nigdy żadna z ryb się o nie nie kaleczyła.

Sam korzeń w sensie jeden nie tworzy aranżacji , jakiegoś układu. Należy wykorzystać dwa , trzy i z nich ułożyć jakiś układ , który będzie nas satysfakcjonował , haczy to już o AQUASCAPE Wink
przykłady z netu
http://www.aquascapingworld.com/gallery/...scape_.jpg
http://i1.ytimg.com/vi/BOhdtp9rvoc/maxre...feature=og
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości