• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pterophyllum altum/scalare/leopoldi

#1
Czy ktoś z Was mógłby wskazać jakiś link, w którym byłaby wiarygodna systematyka tych ryb?
Które formy występują w naturze? Jakie są formy hodowlane?
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Zeszyt Akwarystyczny nr 15 dość dokładnie to opisuje. LINK
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Altum - gorny bieg Orinoko(endemit), Rio Negro/Inirida/Atabapo takze pojedyncze stanowiska w Amazonce.
Leopoldi - dorzecze Amazonki (Rio Solimoes i miedzy Manacapuru i Santarem), Rupununi i Essequibo (Gujana).
Scalare - dorzecze Amazonki.
Hodowlane to P.scalare, ze wzgledu na barwe podstawowa to formy barwne: srebrzysta, pomaranczowa, cielistobiala, czarna, zlota i wielobarwna. Z czego moze wystapic dwubarwnosc ale ktoras z barw jest dominujaca i ryba klasyfikowana jest do tej formy.
3 gatunki zyjace w naturze to 3 osobne grupy barwne a wszystkie hodowlane formy sa w 4 grupach - pregowane/gladkie/marmurkowe/klasa otwarta.

Linku na ta chwile nie podam, ale to co podalem obowiazuje na mistrzostwach zaglowcow w kraju jak i na swiecie. Jesli chcesz to poszukam materialow ze szkolen dla sedziow.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Bardzo dziękuję za powyższe informacje.
Jeśli przy okazji znajdziesz te materiały będę wdzięczny.

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jasne. Wlasciwie to chcesz wiedziec jak wygladaja w naturze dane ryby czy ktore sa formami hodowlanymi?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Interesuje mnie wszystko - wygląd, optymalne warunki, środowisko w którym żyją, itp.
Sporo dowiedziałem się już z tekstu z Zeszytów Akwarystycznych, choć zakładam, że tekst - choć obszerny - zawiera jedynie podstawowe informacje.
Z artykułu przesłanego przez Pawła wynika m.in, że P. altum to czarne wody, P. scalare to wody przejrzyste, natomiast Manacapuru (jeszcze bez klasyfikacji) to wody przejrzyste z możliwością przystosowania do wód czarnych. Nie miałem o tym pojęcia.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jest jeszcze bardzo dobry artykuł Andooszki o Altumach i Manacapuru LINK, przynajmniej ja się dużo z niego dowiedziałem, szczególnie o Manacapuru Wink
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Bernard a masz dostep do archiwalnych numerow Nasze Akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(13-02-2012, 21:52 PM)Killifish napisał(a): Bernard a masz dostep do archiwalnych numerow Nasze Akwarium?
Mam tego trochę w domu, ale jeszcze nie przeglądałem pod kątem tych ryb.

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
To poszukaj numeru 116 to koniec 2009 roku, tam masz to samo o czym ja pisalem a i o wiele wiecej. Andrzej Sieniawski przedstawil swoj material szkoleniowy na potrzeby PKMD.
Poczytaj tez tu:
http://www.fishbase.org/identification/S...erophyllum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości