• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Konduktometr-przewodowość.

#1
Zakupiłem konduktometr TDS i chciałbym wiedzieć jak dokonywać nim pomiarów,jak go ,,konserwować" po użyciu(czym czyścić), co oznaczają konkretne wartości?Z instrukcji wiem,że nie wymaga on kalibracji(np. temperatury).Czy po użyciu wystarczy opłukać go w wodzie do iniekcji lub wytrzeć ręcznikiem papierowym?Proszę o poważne odpowiedzi i dziękuję za wyrozumiałość.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Też z chęcią co nieco przeczytam ,bo sam go niczym nie konserwuję ,nie oczyszczam Smile Masz Ppm czy Us?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja swój (taki sam jak twój) konduktometr po prostu suszę dokładnie po każdych pomiarach. Staram sie aby elektrody były w pełni suche. Po za tym nic nie robie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dokładnie tak samo jak tatakuby Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja płuczę w czystej RO i nakładam pokrywę. Nie suszę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(23-03-2017, 22:11 PM)Kierowca Bombowca napisał(a): Też z chęcią co nieco przeczytam ,bo sam go niczym nie konserwuję ,nie oczyszczam Smile Masz Ppm czy Us?

Chyba Ppm. Na jakich bateriach powinno to działać? Kupiłem standardowe LR44 1,5V i nie wchodzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jak Sloma - zanurzam w RO i tyle.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dokładnie osuszam, bez płukania w RO. Wytłumaczyłby ktoś, jak to jest z tym przelicznikiem mikrosimensów na ppmy? Mój podaje wartość ppmów, która jest niemal dokładnie połową wartości mikrosimensów, ale gdzieś wyczytałem - chyba na jakimś forum morszczaków - że to nie jest taka prosta zależność.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie jest prosta, wszystko zależy od dokładnego składu chemicznego badanej wody. W zależności od tego jakie jony mamy w roztworze, z  danej mineralizacji wyniknie inna przewodność. A w przypadku konduktometru to raczej poprawnie będzie powiedzieć "z danej przewodności wyniknie inna mineralizacja". Dlaczego tak - ano dlatego, że nie ma znaczenia:


Cytat:Masz Ppm czy Us?
... gdyż to urządzenie zawsze mierzy nam przewodność. To czy ono jest "EC" czy "TDS" to tylko chwyty marketingowe. Miernik "EC" mierzy przewodność i podaje przewodność, miernik "TDS mierzy przewodność, "przelicza" na TDS i podaje TDS, a tzw. "combo" mierzy przewodność, "przelicza" na TDS, ale podaje oba wyniki Smile
Czy to przeliczenie ma sens - no z grubsza nie ma, bo tak jak wspomniałem wyżej zależy od składu chemicznego wody. Ten przelicznik około x0,5 (w moim konduktometrze jest to na przykład 0,47) odnosi się albo do roztworu NaCl, albo do KCl. Piszę albo, bo przelicznik zależy też od stężenia roztworu! Ale na pewno do któregoś z tych związków jest standaryzowany.
Oczywiście dla nas nie ma to znaczenia, bo po prostu możemy sobie olewać te ppm-y, które nam miernik podaje i patrzeć na przewodność. To jest wartość, która nas interesuje. A jeżeli ktoś jest posiadaczem miernika , który podaje tylko wynik w ppm-ach to po prostu niech przemnoży wynik x2 i otrzyma przewodność w mikrosimensach - bo niemal na pewno jego miernik tak to przelicza Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(25-03-2017, 00:22 AM)Greek napisał(a): Nie jest prosta, wszystko zależy od dokładnego składu chemicznego badanej wody. W zależności od tego jakie jony mamy w roztworze, z  danej mineralizacji wyniknie inna przewodność. A w przypadku konduktometru to raczej poprawnie będzie powiedzieć "z danej przewodności wyniknie inna mineralizacja". Dlaczego tak - ano dlatego, że nie ma znaczenia:


Cytat:Masz Ppm czy Us?
... gdyż to urządzenie zawsze mierzy nam przewodność. To czy ono jest "EC" czy "TDS" to tylko chwyty marketingowe. Miernik "EC" mierzy przewodność i podaje przewodność, miernik "TDS mierzy przewodność, "przelicza" na TDS i podaje TDS, a tzw. "combo" mierzy przewodność, "przelicza" na TDS, ale podaje oba wyniki Smile
Czy to przeliczenie ma sens - no z grubsza nie ma, bo tak jak wspomniałem wyżej zależy od składu chemicznego wody. Ten przelicznik około x0,5 (w moim konduktometrze jest to na przykład 0,47) odnosi się albo do roztworu NaCl, albo do KCl. Piszę albo, bo przelicznik zależy też od stężenia roztworu! Ale na pewno do któregoś z tych związków jest standaryzowany.
Oczywiście dla nas nie ma to znaczenia, bo po prostu możemy sobie olewać te ppm-y, które nam miernik podaje i patrzeć na przewodność. To jest wartość, która nas interesuje. A jeżeli ktoś jest posiadaczem miernika , który podaje tylko wynik w ppm-ach to po prostu niech przemnoży wynik x2 i otrzyma przewodność w mikrosimensach - bo niemal na pewno jego miernik tak to przelicza Smile
O i prosto, i dobrze objaśnione thx Greek
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości