• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: twardość wody w akwarium

#1
Panowie mam problem. W akwarium 300litrów mam twardość mierzoną miernikiem wyszła 380 a w kranie 250... jak to możliwe że w kranie mam bardziej miękką wodę ? W akwarium mam same korzenie, kokosy, nurzańca, jeden kamień ( lany octem i się nie pieni ) lignit, no i biały piasek z zoologa który też się nie pieni. w kuble mam ceramikę z lignitem. Do tej pory podmianki robione były z kranówy 100% regularnie co tydzień.. ph oscylowało przy 7.5 ( kran 8 ) Jak to możliwe że mam twardszą wodę w akwa niż kranie ? Myślę o filtrze RO ale w tej sytuacji jak mi coś podnosi twardość to odpuszczam. Dziś wlałem RO czystego 35l i spadła twardość do 315.. ciekawe jak będzie jutro. Co zrobić ? Chce ph na stałe utrzymywać przy 6.5 max. Proszę niech ktoś udzieli wyczerpującej odpowiedzi abym nie zniechęcił się na ten filtr i wytłumaczył jak to jest z tą twardością, co zrobić [Obrazek: smile.gif]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pierwsza sprawa jak polewasz kamień słabym kwasem jakim jest ocet i się nie pojawia piana to nie znaczy że nie będzie on zmieniał parametrów może reakcja zachodzić nie tak dynamicznie aby pojawiła się piana, minerały wypłukiwane z kamienia nie muszą się koniecznie uwalniać w środowisko kwaśnym, pomiar przewodności nie musi się przekładać na 1:1 na twardość wody w potocznym znaczeniu. Musisz się określić jakie parametry chcesz osiągnąć w akwarium, ale coś mi tu nie pasuje kran 250 (czego ppm mS) ph 8 akwarium 350 znów czego i pH 7,5 przewodność w akwarium rośnie a pH spada.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Co to za miernik i skala? 380 to nie twardosc, a zapewne przewodnosc, albo substancje rozpuszczone w wodzie (ppm). Zmierz twardosc testami kropelkowymi. To normalne, ze przewodnosc rosnie w akwarium  bo przeciez ryby wydalaja odchody, co podnosi przewodnosc.Poza tym fakt, ze sie nic nie pieni nie oznacza, ze nie zatwardzaSmile Ph 6,5 utrzymasz przy miekkiej wodzie raczej tylko, na kranowce bedzie trudno. Zawsze warto filtr RO kupic, jesli potrzebna jest miekka kwasna woda. Inaczej trudno to osiagnac. Dokladniej wszystko opisze Ci Greek zapewneSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Mysle ze bylo by warto przebadac wszystko testami kropelkowymi bo moze cos przeklamuje wyniki. Na pierwszy rzut do sprawdenia piasek kamien i ceramika z filtra. Test octowy nie jest jednoznaczny bo ocet tak jak i inne kwasy reaguja z wapniem a elementy wystroju wymienione wyzej moga uwalniac inne zwiazki ktore wplywaja na twardosc wody. Chcialem zauwazyc ze 35 litrami wody RO w akwa o pojemnosci 300 litrow cudow nie zdzialasz. Regularne podmiany na czyste RO pomoga ci zbic twardosci co spowoduje ze bufor pusci i ph zacznie spadac, w stabilnym akwa przy duzej ilosci korzeni i lignitu nawet jesli cos minimalnie bedzie zatwardzac wode to warunki powinny byc stanilne
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No dobra ale podmiane tylko z RO nie mogę robić bo mi woda wyjałowieje i będzie po rybach. Filtr RO kupie i tak ale jak mi coś ciągle podnosi to nie wiem czy jest sens się w to bawić bo nie utrzymam 6.5 na stałe
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jakie masz ryby?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Miernikiem mierzysz przewodność wody czyli zawartość substancji (głównie soli) w niej rozpuszczonej nie musi się to przekładać na twardość. Czyli jak przewodność będzie rosła to nie musi rosnąć twardość i odwrotnie. Ryby wydalają, rośliny się rozkładają jak i pokarm będzie to podnosić przewodność ale nie twardość. Nie ma w 100% wiarygodnego schematu który przekłada przewodność na twardość pewna zależność jest ale bardzo skomplikowana. Jak jedziesz samochodem 60 km/h to teoretycznie masz mniejsze prawdopodobieństwo zginąć w wypadku samochodowym niż jadąc 150 km/h. Prawda ? A jak będziesz jechać autostradą lewym pasem? Tak w akwarium im więcej danych tym wiarygodniejsze parametry. Więc jak koledzy polecam testy kropelkowe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Dobrze, zamówiłem właśnie testy ph ( mam stare ) kh i ghOczko
@Ruki  ramirezy i geophagus sveni
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(18-01-2017, 00:04 AM)mpnjmmz napisał(a): No dobra ale podmiane tylko z RO nie mogę robić bo mi woda wyjałowieje i będzie po rybach. Filtr RO kupie i tak ale jak mi coś ciągle podnosi to nie wiem czy jest sens się w to bawić bo nie utrzymam 6.5 na stałe

Zeby dojsc do tych parametrow musisz zmniejszyc twardosc wody bo inaczej mozesz tam wsypac cale taczki szyszek lisci lignitu i torfu i nie zyskasz nic.
Jesli dojdziesz do tych 6.5 ph to badajac wode kranowa (ph kh i gh) bedzies mogl ustalic jaka ilosc wody kranowej w stosunku do wody RO nalezy wlac zeby uzyskac pozadane parametry (wzor znajdziesz na forum). Zakladajac hipotetycznie - tygodniowa podmianka 30 litrow - 23 litry Ro + 7 litrow kranowka ( przyklad tylko dla zobrazowania, bo nie znam parametrow kranowki)
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ok, dolałem dziś 35litrów RO i przepustowość spadła z 380 na 315. Ciekawe jak będzie jutro. Testy kh gh i ph dziś zamówione będą w czwartek pewnie. W piątek wleje 60l RO i mam nadzieję że zrobię już testy. Filtr RO planuję ogarnąć na początku maja. Btw dużo idzie wody "w kanał" polećcie jakiś filtr ro
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości