• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Problemy z zakupem złoża do filtra - tanganika 102l. (profilowane)

#1
Question 
Witam. Myśląc długo kupiłam Eheim 2215 bez wkładów. Chcę go wypełnić w całości grysem koralowym - tak najczęściej doradzano na różnych forach. Niestety u mnie w Słupsku choć jest kilka składów budowlanych, sklepów ogrodniczych  nie ma w nich ani żwirku ani grysu koralowego (nawet nie wiedzą co to). 
Gdzie kupujecie grys koralowy, macie jakiś sprawdzony sklep akwarystyczny internetowy ?  Czy te w allegro się nadają - od kogo kupujecie? 
    Znalazłam w Belio 20mm po 1 kg i żwir naturalny dolomitowy 5 kg o frakcji tylko 5-10 mm. Już prawie się na niego zdecydowałam ale może jakaś inna alternatywa? Rozumiem, że muszę mieć 4 kg grysu czy żwirku na 4 litry? U nas jest jedynie keramzyt ale nie wiem czy to budowlany czy ogrodniczy - czytałam, że lepszy jednak grys.  
Doradzicie coś? Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Tanganikę czy Malawi masz ,że uparłaś się na ten grys?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Grys koralowy absolutnie sobie odpuść - już zwracałem Ci uwagę na to w poprzednim Twoim temacie. Naprawdę to, że planujesz Tangę nie powoduje, że taki grys będzie przydatny - zupełnie nie będzie (chyba że posiadasz bardzo miękką kranówkę - na to pytanie nie odpowiedziałaś wcześniej). Bardzo prawdopodobne, że masz kranówkę o większej twardości niż woda w Tandze, a ponadto trzeba pamiętać, że woda w tym jeziorze jest uboga w wapń, a jest tam stosunkowo bardzo dużo sodu, magnezu i potasu - grys koralowy będzie podbijał wapń i nie będzie to dobry proces, zwłaszcza że woda kranowa zazwyczaj jest bogata właśnie w wapń.
Jeśli chcesz korygować wodę to na pewno nie grysem, tylko odpowiednimi solami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(02-12-2016, 00:58 AM)Kierowca Bombowca napisał(a): Tanganikę czy Malawi masz ,że uparłaś się na ten grys?
Właśnie zapomniałam napisać - akwarium przygotowywane pod tanganikę.

(02-12-2016, 10:31 AM)Greek napisał(a): Grys koralowy absolutnie sobie odpuść - już zwracałem Ci uwagę na to w poprzednim Twoim temacie. Naprawdę to, że planujesz Tangę nie powoduje, że taki grys będzie przydatny - zupełnie nie będzie (chyba że posiadasz bardzo miękką kranówkę - na to pytanie nie odpowiedziałaś wcześniej). Bardzo prawdopodobne, że masz kranówkę o większej twardości niż woda w Tandze, a ponadto trzeba pamiętać, że woda w tym jeziorze jest uboga w wapń, a jest tam stosunkowo bardzo dużo sodu, magnezu i potasu - grys koralowy będzie podbijał wapń i nie będzie to dobry proces, zwłaszcza że woda kranowa zazwyczaj jest bogata właśnie w wapń.
Jeśli chcesz korygować wodę to na pewno nie grysem, tylko odpowiednimi solami.

Przepraszam , zapomniałam podać twardość - nie pamiętam teraz ile wynosi bo nie piszę  z domu ale jest ona o średniej twardości

Rozumiem ,  że grys nie koniecznie szczególnie , że jadą do mnie zamowione kamienie - wapień z akwarystyczny24  ale czym zapełnić  kubełek skoro go kupiłam bez wkładów?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Cytat:nie pamiętam teraz ile wynosi bo nie piszę  z domu ale jest ona o średniej twardości

Czyli grys koralowy absolutnie nie będzie dobrym rozwiązaniem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Moja woda na parametry
Gh-13 do 15
Kh- 9 do10
PH 7,5
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Twardość wody jest nawet większa niż w jeziorze Tanganika. Zatem podwyższanie jej grysem nie jest dobrym pomysłem.
pH kranówki niemal zawsze będzie zaniżone - patrząc na KH to wzrośnie ono spokojnie do 8. KH w Jeziorze jest nieco wyższe, ale je optymalnie byłoby podbić za pomocą sody oczyszczonej - w ten sposób zbuforujesz nieco wodę, co podniesie pH (korzystnie dla ryb z Tangi) oraz wzbogacisz w sód (również korzystnie, gdyż woda w Tandze jest bogata w sód). Jeśli chciałoby Ci się kombinować to możesz oprócz wodorowęglanu sody mineralizować także chlorkiem potasu, gdyż potasu również jest sporo w Tanganice, niemniej nie jest to oczywiście konieczne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cźy możesz mi podpowiedzieć co mam kupić do filtra skoro nie kupiłam kubła  z wkładami Eheim.
Keramzyt? Zeolit czytałam,  że nie jest dobry. Mój szwagier ma keramzyt ake w roślinnym akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Filtr ma byc mechanikiem czy biologiem bo jesli chodzi o biologie to w zupelnosci wystarczy wklad w postaci walcow ceramicznych (ja stosuje fluval'owskich)
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A ja polecam lawę wulkaniczną jako wkład biologiczny Wink
Ja kupowałem od Huntera na allegro i szczerze polecam. Parametrów nie zmienia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości