• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wyprowadzić baniak na prostą

#1
Witam

Po 8 dniowej nieobecności wróciłem do domu i załamałem się. Przede wszystkim zaginął samiec A. Macmasterii (największa ryba w zbiorniku), sinice opanowały całe podłoże, krasnorosty, które rosły w niedużej ilości opanowały rośliny, tak że musiałem większość roślin poprzycinać i powyrzucać.
Teraz baniak jest łysy ale samca resztek nie znalazłem. Sprawdziłem filtr wewnętrzny, nie był zasyfiony. Nie sprawdziłem kubełka ale samiec nie miał prawa przecisnąć się przez sito i dalej do filtra.
Parametry baniaka:
240l
Oświetlenie 2x t5
Piasek w podłożu
Filtracja: kubełek fluval 206 i wewnętrzny juwel
Związki azotowe niemierzalne
Fosfor: niemierzalne testami jbl
Sinice na podłożu
Glony na roślinach
Obsada: 15 pstrążenic
10 zwinników Blehera
2x1 agassizii
Było 2x1 macmasterii
Woda: TwO 6, TwW 4, pH 6,6
Przed wyjazdem podmieniłem wodę tak jak zawsze na RO około 20%. Ryby nie były przekarmianie przed wyjazdem i nie były karmione podczas mojej nieobecności.

Z czym mam problem: glony i sinice.
Tak sobie myślę że skoro w ciągu kilku dni wywaliło mi sinice i glony to baniak nie był stabilny..
Jakieś sugestie?[Obrazek: e6d6e8f1239aa2320ff4e21dabd864df.jpg][Obrazek: a59f8397d12b9f56256e6be9ac4d57b9.jpg][Obrazek: 8c436e1832d64d2507a223433faa483f.jpg][Obrazek: 8d5c49cdcdf234d09a982cec83f0e39c.jpg][Obrazek: 7be52d85169c6ecf32f39620d402d772.jpg][Obrazek: 3f82cff0ba380941b1de7849c216fb6a.jpg][Obrazek: 9728a1649a3b23211b3548d2f5c32481.jpg][Obrazek: a27aee5fdf94f5332c6b7c91d4e48005.jpg]
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jak długo świecisz?
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Grzebałeś ostatnio coś w podłożu ? Zmieniałeś oświetlenie ? Jaka moc światła ? 
Miałem podobną sytuacje przed restartem jakieś 2 miesiące temu, z tym że bez sinic. No3 ok 10, fosfor mierzony w zoologu bo nie mialem testow, ale bylo nie mierzalne (nie pamietam jaka firma testow). W sumie do dziś nie doszedłem do wniosków dlaczego tak się wydarzyło, bo baniak był w normie przez prawie 1.5 roku podmiany co 1 - 1.5 tygodnia po 20 procent i ph 5.5 a krasnorosty zaczynały rosnąć nawet na szybie. Jednym podejrzanym był filtr podżwirowy ale po otwarciu kubła (fluval 204) wszystko było czyściutkie, jedynie granulat torfowy sera zmienił konsystencje na pył, wiec i ta opcja z zapchaną podżwirówką upadła. Wiec o co kaman?

Edit: kubeł zaciągał wodę przez żwir i na wylocie była deszczownica
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To Ci zielenice-nitki wyrosły, a nie krasnorosty. A tych sinic jest troszkę, bez przesady(to żadna inwazja Big Grin). Wink

Duża podmiana(z 50%), i albo suplementacja azotem albo coś na sinice(chemiclean/erytromycyna).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Krasnorosty obrosły cały korzeń, który wyglądał fantastycznie. Szantrasje opanowały brzegi wszystkich roślin i doprowadziły kilka z nich do śmierci.
Całe podłoże, powtarzam całe podłoże było w sinicach a rośliny w zielenicach i przede wszystkim krasnorostach.
Ruki, piszesz że Chemiclean. Już kiedyś używałem go i jak widać do dzisiaj nie poradziłem sobie z sinicami.
Suplementować NO3 do baniaka?

Qbek. Podłoże nie ruszane, kilka miesięcy temu dałem 2 kulki pod korzenie. Świece od 12:00 do 21:00.
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Bo nic nie pomaga na sinice na zawsze, co pewien czas trzeba powtarzać kurację.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Chemiclean działa cudownie choć nie na przyczynę. A co gloniskami?
Ktoś coś poradzi?
Planuję dorzucić duuużo roślin i zobaczymy co będzie.
Ruki, zdarzyło Ci się że padła ryby znikała w zbiorniku w ciągu kilku dni?
Ja nie mam żarłocznych ryb, ślimaków mam śladowe ilości ale jakby mój samiec Macmasterii padł to w takim przypadku atak sinicowo-glonowy jest czymś normalnym.
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
W warunkach akwariowych ryba 5-8 cm rozkłada się całkowicie w 4-5 dni. Zwinniki i ślimaki na pewno to przyspieszyły. Wink

Oczywiście, że chemiclean nie usuwa przyczyny, jaką jest zaburzona równowaga pomiędzy azotem a fosforem. Ale łatwiej jest po jego zastosowaniu wyjść na prostą, dlatego że sinice nie będą zjadać całego azotu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ja mam trochę helenek i raz po powrocie skalara nie znalazłem... zniknął...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie wierze że moje zwinniki opędzlowały martwą rybę tak szybko. Ślimaków mam jak na lekarstwo..
===============
Pozdrawiam
damian
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości