• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Mój pierwszy kubełek

#1
Mam zamiar założyć tanganikę z muszlowcami, mam 102 l profilowane (kupione okazyjnie prawie nowe dlatego takie małe i profil). Muszę kupić filtr zewnętrzny. Muszę zadać pytanie może proste jak ktoś miał do czynienia z kubełkami ale mnie sprawia kłopot, od tygodnia nie wiem co kupić. Chciałam Eheima ale ceny wkladów i części są drogie. Tyle, że to Eheim i kusi mnie.
Byłam na 99 % zdecydowana na kubełek Unimax 250. Zdębiałam jak okazało się,że wkład chemiczny musiałabym zmieniać co miesiąc. Czy to faktycznie konieczne? Chciałam do filtra zastosować żwir dolomitowy lub grys koralowy , czy one mogą zastąpić oryginalne wkłady, co mogę z oryginalnych wkładów wyrzucić? Chodzi o to,żebym nie grzebała ciągle w filtrze i nie wydawała co miesiąc kasy na wkłady.

Ewentualnie podoba mnie się Tetra EX 800 (podobno te nowe nie ciekną,ale ta ma jeszcze więcej wkładów i tutaj tylko mam obawy jakie media kupować,  koszta i ewentualne zastosowanie coralitu czy dolomitu.
W tetrze napisali: Filtry Tetra FF skutecznie usuwają drobne cząsteczki i powinny być stosowane jako końcowy materiał filtracyjny. Przed użyciem przepłukać ciepłą woda. Filtry powinny być wymieniane regularnie ( co 4 – 8 tygodni)

Tyle jest różnych forów ale nic nikt nie napisał czy faktycznie wymieniacie te wkłady co miesiąc. Przecież to nie mało kosztuje ale główny problem ,że w moim Słupsku nic nie mają (dziura, że tylko w 1 z 6 zoologów wiedzą co to muszlowce.)
Pomóżcie bo w końcu nigdy nie kupię filtra.
Jeszcze tylko pytanie do kalibracji żwirku dolomitowego lub koralowego do filtra. W necie znalazłam Żwir koralowy biały 20mm 1kg i Żwir dolomitowy 2-4 mm, 2 kg Aquael, czy mogą być te frakcje i gdzie ma on być zasypany w filtrze np. Unimax czy w Tetra EX 800.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Miałem i Tetre ex1200, mam JBL e901 i Unimaxa 250.
Tetre- odradzam dla mnie filtr niezły , ale każde otwarcie, pasowało by łączyć z wymianą uszczelki, bo jest problem z nią.
JBL bardzo fajny, jednak jego przepływ spada po pewnym czasie jak wkłady nabiorą mocy urzędowej, ogólnie wszystko fajnie.
A co do unimaxa 250, Bardzo chwalony na różnych forach i muszę przyznać rację, mam go używanego wymieniłem wirnik i wszystkie możliwe uszczelki, kosztowało mnie to 35zł, gdzie w innych firmach sam wirnik kosztuje więcej, a co do wkładów to co chcesz to dajesz w końcu masz kosze to w czym problem?
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(25-11-2016, 21:46 PM)Kris1984L napisał(a): Miałem i Tetre ex1200, mam JBL e901 i Unimaxa 250.
Tetre- odradzam dla mnie filtr niezły , ale każde otwarcie, pasowało by łączyć z wymianą uszczelki, bo jest problem z nią.
JBL bardzo fajny, jednak jego przepływ spada po pewnym czasie jak wkłady nabiorą mocy urzędowej, ogólnie wszystko fajnie.
A co do unimaxa 250, Bardzo chwalony na różnych forach i muszę przyznać rację, mam go używanego wymieniłem wirnik i wszystkie możliwe uszczelki, kosztowało mnie to 35zł, gdzie w innych firmach sam wirnik kosztuje więcej, a co do wkładów to co chcesz to dajesz w końcu masz kosze to w czym problem?
Dziękuję.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dziękuję bardzo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Polecam osobiście do tego akwarium JBL 900e lub własnie Tetrę.
Filtra nie trzeba otwierać tak często. Ja otwieram swojego JBL-a raz na 7-10 misięcy. Mam tam głównie gabki i ceramikę. Jeżeli chcesz jakieś dobre wkłady na długo to proponuje Matrixa , jest swietny i utrzymuje w akwarium idealne parametry.
Pamiętaj że najlepszym filtrem biologicznym w naszych akwariach jest podłoże , dlatego ja bardziej skupiam sie na dobrej filtracji mechanicznej oraz kontroli parametrów , co pozwala mi na dłuższe odstępy w podmianach i rzadsze ingerencje w filtrację Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Żwir koralowy czy dolomitowy sobie odpuść - woda w Tandze nie jest co prawda aż tak miękka jak w Malawi, ale zatwardzanie jej wciąż nie jest uzasadnionym pomysłem. Chyba że masz wodę w kranie na poziomie kilku st. niemieckich twardości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ja mam eheimy i unimaxy 250. Unimaxy w akwariach 125 l. Jakosc eheimow o niebo lepsza, ale unimax jest akceptowalny, stosunek jakosci do ceny tez za nim przemawia. Problemem u mnie sa tylko cieknace zawory jak chce je odciac przy odpinaniu filtra, ale to sie robi raz na rok. Przy unimaxie 250 pomysl nad stlumieniem wyplywu w takim akwa jak masz. Ja przedluzylem deszczownice. Przedluzke kupujesz fabryczna za grosze. Jest tez chyba cichszy niz eheim, przynajmniej moje.

Po co chcesz wklady chemiczne? One traca wlasciwosci szybko i sa potrzebne wyjatkowo. Wywal z fabrycznych wkladow wate i wloz co tam chcesz. Zamknij i nie otwieraj az spadnie przeplyw.

Uwazam, ze za te cene unimax 250 jest bezkonkurencyjny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(25-11-2016, 21:58 PM)bpiotrow13 napisał(a): Ja mam eheimy i unimaxy 250. Unimaxy w akwariach 125 l. Jakosc eheimow o niebo lepsza, ale unimax jest akceptowalny, stosunek jakosci do ceny tez za nim przemawia. Problemem u mnie sa tylko cieknace zawory jak chce je odciac przy odpinaniu filtra, ale to sie robi raz na rok. Przy unimaxie 250 pomysl nad stlumieniem wyplywu w takim akwa jak masz. Ja przedluzylem deszczownice. Przedluzke kupujesz fabryczna za grosze. Jest tez chyba cichszy niz eheim, przynajmniej moje.

Po co chcesz wklady chemiczne? One traca wlasciwosci szybko i sa potrzebne wyjatkowo. Wywal z fabrycznych wkladow wate i wloz co tam chcesz. Zamknij i nie otwieraj az spadnie przeplyw.

Uwazam, ze za te cene unimax 250 jest bezkonkurencyjny.
Niestety zgodzę się z tobą choć jestem zwolennikiem JBL. ale dużo zalet ma własnie Unimax, a jeśli chodzi o części to niema na niego konkurencji, chyba że Chińczyk HWSmile Ale chińczykSmile
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Cześć Ela
Przy Twoim zbiorniku w ogóle zastanowiłbym się nad stosowaniem kubełka. Dlaczego? Twój zbiornik będzie z muszlowcami więc nie będzie "przerybiony" w dodatku muszlowce to nie brudzący roślinożercy. W takim zbiorniku zastosowałbym:
  • głowicę o wydajności min. 400 l/h 
  • z gąbką o dużych porach z minimum 5% objętością akwarium. Wymiary gąbki np. 15x15x25cm powinny w zupełności wystarczyć. 
  • 30% podmiany raz na tydzień 
Przy takim założeniu Twoje akwarium będzie zbilansowane - pamiętaj tylko nie umieszczaj tam zbyt dużej ilości ryb. 

Jeżeli koniecznie chcesz kubełek to ja osobiście polecam JBL. Tetra ma problem z zaworami i złączkami zaś w moim Unimaxie dość szybko padł wirnik. JBLe mam dwa. Jeden pracuje jakieś 7 lat drugi 2 lata. Bez żadnych awarii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja polecam Aqael Unimax 250. Bardzo dobry filterek, dobra cena i super serwis. Części zamienne w razie czego są dostępne bez problemu i z śmieszne pieniądze.
A jako złoże filtracyjne użyj ceramiki lub grys koralowy o gradacji ok1-2cm. I będziesz zadowolona. Na ryrkę zasysu załóż prefiltr z gęstej gąbki PPI45 i do kubełka będziesz zaglądac raz na rok.

Wysłane z mojego SM-T819 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości