• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Cutteri vs. meeka - ciekawe zachowanie

#1
Od kilku dni obserwowałem zachowanie młodych c.cutteri, które przygotowywały się do drugiego tarła. W środę złożyły ikrę na tym samym kamieniu (wielkości piłeczki pingpongowej) co poprzednio tylko, że tym razem z jego drugiej strony. W tym samym akwa pływaja jeszcze nanoluteusy, sajica i meeki. Oba tarlaki zgodnie pilnują ikry nie 
pozwalając na zbytnie zbliżanie się innych ryb ale z jednym wyjątkiem. Big Grin Zdziwiło mnie trochę, że samiec nano (dwa lub trzy razy większy) wraz z samiczką są odganiane na jakieś 70 cm, to samo para sajic nie jest tolerowana w pobliżu kamienia, ale meeki są nieruszane.
Zdziwiłem się jak samica gania po akwa za nano i sajica a meek jakby nie zauważała. Meek mam 6 sztuk bo czekam aż się jakaś para wyklaruje i tylko one pływają w tej części akwa. Pozostałe ryby przeniosły się w drugi koniec zbiornika. Nawet dzisiaj rano zanim 
włączyło się światło w akwa, ale panował tam jeszcze półmrok, widziałem jak samica cutteri ostro ruszyła do ryby, która znalazła się jakieś 15-20 cm od kamienia z ikrą i jak szybko podpłynęła tak szybko się wycofała. Intruzem okazała się meeka ale ona biernie czekała co zrobi cutteri, wcale nie przybierając pozycji obronnej. Po prostu tkwiła w bezruchu. I po chwili znowu pływały dość blisko siebie. Ciekawa rzecz, że te ryby nie występują chyba razem w naturze. W naturze z mekkami występują spilurusy i może dlatego ,że  cutteri i spilurusy są dość blisko spokrewnione i przy tym bardzo podobne - meeki nauczyły się radzić z bojowymi cutterami.Smile Fajnie się na to patrzy. 
Zobaczę co będzie jak pojawią się larwy a potem narybek.
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
poczekaj jak podrosną. ja miałem przez tydzień mekki z cutterami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Bardzo ciekawa obserwacja. Interesuje mnie co się stanie jak cutteri będą miały młode.

Jeżeli sielanka by się utrzymała to raz że potwierdza to bliskie spokrewnienie cutteri i spilurusa, a dwa pokazuje, że trzymanie ryb z jednego kontynentu nie gwarantuje udanej obsady akwarium zbiorczego - pielęgnice powinny pochodzić z tych samych siedlisk Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Są larwy i teraz cutteri są agresywniejsze. Przeganiają meeki na jakieś 20-30 cm od dołka z larwami, ale meeki po odpłynięciu kilku cm odwracają się i pokazują tą czerwień na podgardlu i cutteri odpuszczają. Fajnie to wygląda.
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Masz czym sfilmować? Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No nie za bardzo Sad
375 l (panamensis, nanolutea, septemfasciata)
160 l (amatitlania nanolutea)
96 l (Apistogramma ortegai, ex. sp. "Papagei")
96 l (Apistogramma erythrura)
96 l (Apistogramma cf. ortegai ex. sp. "Pebas")
63 l (Apistogramma sp. alto tapiche)
63 l (Xiphophorus variatus La Laguna)

 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości