• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pierwsze tarło skalarów

#1
Witam, 
Posiadam zbiornik 200l standard.
Obsada to 3x skalar, 4x akara marońska, 8x kirysek.
Zbiornik stoi od grudnia, od stycznia są w nim ryby.
Docelowo chcę mieć parę skalarów i akar plus kiryski.
Zakładałam już temat odnośnie akar. Niestety zdjęć nie mogłam i nie mogę wstawić, bo nie mam ich czym zrobić Smile
Ciągle miałam wątpliwości co do płci ryb. Dzisiaj rano gdy zapaliłam światło zobaczyłam ikrę na liściu żabienicy. W parę dobrał się skalar, którego miałam oddać sąsiadowi Smile Jeszcze parę dni, a pozbawiłabym się na własne życzenie dobranej samicy. A tak pierwszy raz mam skalary i pierwszy raz się wytarły. Radocha niesamowita.

I tu mam wątpliwości. Dzisiaj miałam podmieniać wodę. Powinnam się powstrzymać czy może to nie zaszkodzi ikrze i nie zestresuje rodziców?
Czy przy tej obsadzie jest szansa odchowania młodych w ogólnym zbiorniku? Biorąc pod uwagę, że para nie zje ziarenek.
Planuję wymienić ten litraż na 375l lub po prostu założyć kolejne akwarium i przenieść tam obecną obsadę.
Czy w większym zbiorniku jest sens trzymać trzeciego, niedobranego skalara? Będzie rozpraszaczem czy raczej para go zamęczy?

I wczoraj (nareszcie) dowiedziałam się, że u akar też jest para, bo tańczyła ze sobą w liściach innej żabienicy. A kolory miała przepiękne.
Lepiej zostawić 2 czy 4? W perspektywie postawienia większego akwarium.

Pozdrawiam Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jakie masz wymiary zbiornika i parametry wody?Jeśli chodzi o wysokość zbiornika dla skalarów minimum to 50 cm.Jakiej one są wielkości? Skalary lepiej trzymać w grupie.Jeśli chodzi o akary to się nie znam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
100x40x50. Woda twarda (wodociągi deklarują 19 stopni), bo nie mam możliwości podłączenia filtra RO. 
Ph ok 7,2, NO3 ok 10-15, NO2 0. 
Skalary mają jakieś 14-16cm wysokości. Są bardzo szczupłe, bo ich nie przekarmiam, a wręcz karmię oszczędnie.
Zastanawiam się czy po przeprowadzce do większego zbiornika lepiej zostawić tam parę czy dokupić 2-3 podrośnięte sztuki, żeby było małe stadko.

Widzę, że akary zmieniły miejsce godów na kamień pod żabienicą z ikrą skalarów. Teraz ciągle się tłuką ze sobą. 
Powinnam przenieść kamień?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nie masz możliwości? Czyżbyś nie miał kranu,prysznica,zlewu?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja przeniósłbym kamień w inne miejsce dla spokoju ryb.Większość osób napisze ci,że zbiornik za mały na skalary i parametry również złe.Moim zdaniem dokup skalarów ale dopiero w większym zbiorniku. Wielkość zbiornika nie powinna mieć wpływu na intensywność karmienia. Nie jestem specjalistą od skalarów ale miałem kilka sztuk, zwykłych sklepowych i trzymałam je na kranówce. Nie zauważyłem negatywnych skutków dla ich zdrowia jednak młodych nigdy się nie doczekałem. Ikra zawsze pleśniała .Inne ryby np z biotopu Ameryki centralnej wycierały się regularnie z powodzeniem w odchowanie narybku więc coś w tym jest.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(16-10-2016, 20:18 PM)schmeichel napisał(a): Ja przeniósłbym kamień w inne miejsce dla spokoju ryb.Większość osób napisze ci,że zbiornik za mały na skalary i parametry również złe.Moim zdaniem dokup skalarów ale dopiero w większym zbiorniku. Wielkość zbiornika nie powinna mieć wpływu na intensywność karmienia. Nie jestem specjalistą od skalarów ale miałem kilka sztuk,  zwykłych sklepowych i trzymałam je na kranówce. Nie zauważyłem negatywnych skutków dla ich zdrowia jednak młodych nigdy się nie doczekałem. Ikra zawsze pleśniała .Inne ryby np z biotopu Ameryki centralnej wycierały się regularnie z powodzeniem w odchowanie narybku więc coś w tym jest.
Nawet tzw." sklepowe skalary" do rozwoju ikry potrzebują pH lekko poniżej  7 . Inaczej ( poza nielicznymi wyjątkami ) ikra nie rozwija się prawdopodobnie z powodu małej żywotności plemników w wyższyn pH i niskiego procentowo zapłodnienia jaj . Swoje pary utrzymywałem w akwariach od 150 - 250 litrów  z małymi rybami towarzyszącymi . U przystępujących do tarła par skalarów żywienie ma kluczowe znaczenie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wet-agua- z pewnością taki fachowiec jak Ty wie to lepiej niż ja. Dlatego też pisałem,że nie jestem specem od skalarów. Dziękuję za poradę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(16-10-2016, 17:16 PM)Shazanel napisał(a): 100x40x50. Woda twarda (wodociągi deklarują 19 stopni), bo nie mam możliwości podłączenia filtra RO. 
Ph ok 7,2, NO3 ok 10-15, NO2 0. 
Skalary mają jakieś 14-16cm wysokości. Są bardzo szczupłe, bo ich nie przekarmiam, a wręcz karmię oszczędnie.
Zastanawiam się czy po przeprowadzce do większego zbiornika lepiej zostawić tam parę czy dokupić 2-3 podrośnięte sztuki, żeby było małe stadko.
Stawiając nowe akwarium warto rozważyć albo produkcję wody przez tzw. Armatkę Torfową (przepis znajdziesz na forum) albo zakup RO.

Kwaśna woda rybom akwariowym nie jest niezbędna do przetrwania, ale na pewno uprzyjemni im u ciebie pobyt i będzie szansa na udane tarło.

Wydaje mi się że przy udanym tarle nawet w 375 jedna para hodowlanych skalarów może być dość agresywna wobec innych osobników tego gatunku.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(16-10-2016, 20:39 PM)wet-aqua napisał(a):
(16-10-2016, 20:18 PM)schmeichel napisał(a): Ja przeniósłbym kamień w inne miejsce dla spokoju ryb.Większość osób napisze ci,że zbiornik za mały na skalary i parametry również złe.Moim zdaniem dokup skalarów ale dopiero w większym zbiorniku. Wielkość zbiornika nie powinna mieć wpływu na intensywność karmienia. Nie jestem specjalistą od skalarów ale miałem kilka sztuk,  zwykłych sklepowych i trzymałam je na kranówce. Nie zauważyłem negatywnych skutków dla ich zdrowia jednak młodych nigdy się nie doczekałem. Ikra zawsze pleśniała .Inne ryby np z biotopu Ameryki centralnej wycierały się regularnie z powodzeniem w odchowanie narybku więc coś w tym jest.
Nawet tzw." sklepowe skalary" do rozwoju ikry potrzebują pH lekko poniżej  7 . Inaczej ( poza nielicznymi wyjątkami ) ikra nie rozwija się prawdopodobnie z powodu małej żywotności plemników w wyższyn pH i niskiego procentowo zapłodnienia jaj . Swoje pary utrzymywałem w akwariach od 150 - 250 litrów  z małymi rybami towarzyszącymi . U przystępujących do tarła par skalarów żywienie ma kluczowe znaczenie.
Duży wpływ ma też zawartość różnych minerałów w wodzie. Kiedy jest ona twarda to osłonki jajowe ulegają wysyceniu i są trudniejsze do "przebicia" dla larw. Młode albo w ogóle się nie wykluwają albo wykluwają się wyczerpane/uszkodzone i zostają zjedzone przez rodziców.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(15-10-2016, 17:19 PM)Shazanel napisał(a): I tu mam wątpliwości. Dzisiaj miałam podmieniać wodę. Powinnam się powstrzymać czy może to nie zaszkodzi ikrze i nie zestresuje rodziców?
Czy przy tej obsadzie jest szansa odchowania młodych w ogólnym zbiorniku? Biorąc pod uwagę, że para nie zje ziarenek.
Planuję wymienić ten litraż na 375l lub po prostu założyć kolejne akwarium i przenieść tam obecną obsadę.
Czy w większym zbiorniku jest sens trzymać trzeciego, niedobranego skalara? Będzie rozpraszaczem czy raczej para go zamęczy?

Zależy jakie robisz podmiany - jaka ilość i jakie parametry wody ? Jeśli standardowo podmieniasz około 20% wody i jest ona o podobnych parametrach to nie będzie to miało wpływu na ikrę. Czy zestresuje to rodziców ? Zależ czy ryby są przyzwyczajone do "grzebania" przy akwarium - znam przypadki, że ryby się stresują samym podejściem do zbiornika i znam przypadki, że można niemalże zanurkować w akwarium a ryby nic sobie z tego nie robią Smile.
Przy takiej obsadzie ryb niestety nie ma szans na odchowanie narybku skalarów. Szczerze mówiąc nie znam przypadku udanego odchowania narybku skalarów w zbiorniku ogólnym.
Jeśli dobrała się para skalarów i jest w zbiorniku trzeci osobnik to niestety wcześniej czy później zostanie on zabity przez dobraną parę - chyba, że okaże się bardzo silny i on wyeliminuje któregoś z pary. Jeśli planujesz większy zbiornik to albo zostaw jedną parę, albo powiększ stado - co jak dla mnie jest lepszym rozwiązaniem Smile.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości