• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [wydzielony][S]Pterophyllum Altum

#21
Poczekam na resztę czyli Teo i właściciela tych "altumów" żeby nie robić zamieszania bo to moje zdanie i teraz H. Blehera zostało podważone że nie mam racji i oferowane tutaj ryby to altumy, szczerze? To ludzie którzy styczność mieli widząc te ryby u mnie i słysząc jak powinny wyglądać parskają śmiechem patrząc na te zdjęcia z "altumami" tutaj....

Wysłane z mojego E6653 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
O to teraz nie wiem czy moje to altumy czy jakaś mieszankaKrzyk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Robert spokojnie nie jest tak źle Smile

Dajmy Rochowi spokój bo go tu nie ma i brzydko kogoś kopać „zaocznie”.

Różnice które widzę na fotografiach dotyczą jedynie masywności korpusu oraz długości i kształtu płetw. Czy widzicie jeszcze jakieś inne różnice ? Pomińmy te które wynikają z jakości fotografii.
Ponieważ mogę się mylić dlatego zadam kolejne pytanie. Czy z kryteriami dotyczącymi cech altuma, które napisałem wyżej zgadzacie się ? Jakie cechy wyglądu altuma pominąłem?

Natomiast żaglowce pochodzące z górnego Rio Negro w pobliżu granicy z Kolumbią i Wenezuelą według mnie wyglądają inaczej niż te na fotografiach w naszym wątku. Bleher pisząc o Rio Negro miał na myśli odmianę czy formę P. scalare z jakiej rzeki, bo jest ich tam sporo? Może Wy wiecie lub osoby z którymi się konsultujecie ? Napisać żaglowiec z Rio Negro to podobnie jak żaglowiec z Amazonki, to dość względne określenie biorąc pod uwagę, obszar i bioróżnorodność jakie zajmują dorzecza tych rzek.
W uproszczeniu - żaglowce z północnej Brazylii w pobliżu granicy z Kolumbią, Wenezuelą pływające w górnym Rio Negro posiadają cechy pośrednie między P. scalare a P. altum i wyglądają podobnie ale inaczej niż te na fotografiach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
...... Teo czy Ty naprawdę i usilnie chcesz coś komuś przekazać w taki sposób jaki rozumiesz to Ty ? nie wiem w ogóle o czym Ty zaczynasz teraz pisać , nagle teraz Twoje zdanie zmienia się i jakieś różnice dostrzegasz ? dziwna sprawa .... po kolejne nie wiem czego Ty nie rozumiesz w tym co napisał Bleher ? dla uproszczenia mnie to rybka chłopie czy to Negro górne czy dolne czy jakie kolwiek bo nie rozdrabniam się narazie na takie szczegóły widzisz co on napisał ? P. Altum czy P. Scalare ? i nad czym chcesz dyskutować ? to teraz ja Ci opisze jak ja widzę prawdziwego altuma ... Według mnie to ryba majestatyczna "lekka" zgrabnej wysokiej i smukłej sylwetki ciało nie może być toporne i ciężkie a przede wszystkim zbliżone do okręgu , płetwy długie strzeliste z charakterystycznym zakończeniem w postaci pejsika kolor zależny od miejsca odłowu Atabapo płetwy ciemne ceglate , jaśniejszy wzór posiada altum z Inirida i Ventuari , pasy w delikatnie stonowanych kolorach równe i nie grube pomiędzy wyrazistymi pasami widoczne jaśniejsze , tak zwana półka czyli zadarty pyszczek najbardziej posiada również altum odłowiony w Atabapo , Inirida pysk delikatnie zadarty z zaokrąglonym czołem , przez oko przebiega pas który widoczny jest na czole ,przednia część oka w kolorze pyska środek w kolorze biegnącego pasu i ostatnia część oka z widoczną czerwienią , wąsy które posiada są nazywane nie raz nożycami długie, niekiedy widoczne czarne cętki (prawdopodobnie jedna z cech która mówi że ryba jest z naturalnego odłowu) ryba podczas wzrostu nie traci proporcji płetw do ciała i płetwy nie robią się krótkie gdy ryba jest starsza i rośnie , przyrost prawdziwego altuma jest dość powolny nie rosną tak szybko ale dość długo , altek może spokojnie do 6 lat sobie powoli rosnąć , jeśli warunki będą oczywiście sprzyjające mowa o sporym i wysokim baniaku w którym ryby będą mogły się wyciągnąć Wink dobieranie się w pary w wieku mniej więcej 4 lat , ryba przyciąga wzrok swoim zachowaniem ciekawym wyglądem i charakterem który niekiedy jest dość ciężki do zrozumienia Smile potrafią stawać wymagania w żywieniu i robić niezłe fochy .... resztę dopiszę później bo nie chce mi aktualnie gnębić klawiatury przez tyle czasu Wink p.s czytałem Twoje wypowiedzi na PKMD w których wnioskowałeś co innego względem wyglądu altuma Wink
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Nikt nie ma tu stu procentowych dowodów by podważać pochodzenie tych ryb i niepotrzebnie robicie zamęt w czyimś wątku, są zdjęcia i każdy ma swój rozum czy kupić je jako altuma czy nie. Chyba przepadacie za takimi dysputami nabijając wątek. Powiem tylko tyle że widziałem wiele altumów z odłowu lub ponoć z odłowu i te na zdjęciu mają cechy altuma ale czy to odłów to nie wiadomo (przydałyby się wyraźniejsze zdjęcie). Dojrzałe 4 letnie altumy wcale nie są filigranowe w ciele jak młode osobniki, są ogromne i masywne, a długość płetw zależy głównie od tego w jakim zbiorniku takie ryby są hodowane od małego, jeśli jest niski tj. 50cm płetwy są podobne jak na tych zdjęciach krótkie grubsze, tracą strzelistość. Ważne są regularne pręgi, zagięty pysk tzw siodełko, ogólnie kolory. Widziałem altumy WF rozmnażające się u pewnego uznanego hodowcy u nas w kraju i d... nie urywały, no może swoją wielkością.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Jak można olać to czy to altum czy nie kupić je w cenie nie tej ryby co brak ? To chyba mówisz o masywnych altumach od Simona z Niemiec Wink który naklepał różnorakiej popeliny i szerzy to w świat Wink na którymś z portali wręcz przy pucował się do tego że ryby które rozmnaża i handluje to krzyżówki P. scalare Rio negro i altuma dlatego pleni to na potęgę , altuma nie jest tak łatwo i na zawołanie sobie wytrzeć p.s najpierw dojść do ładu z parametrami w jakich może podejść do tarła i zapewnić mu spokój co w akwarium jest sprawą ciężką Smile kilka fotek Blehera z odłowionymi przez niego rybami od mały do dużych są toporne i ciężkie ? nie sądzę Smile

Pterophyllum Altum (Rio Atabapo)
Ph: 3,70, Conductivity: 5μs, Temperature 28.5°C
   

The real P.altum is easy to recognize, especially population from the lower Atabapo, from where I brought the first alive back into the hobby 1970...
   

Pterophyllum Altum (Rio Atabapo)
   

   
   
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Są, popatrz w tym worku, widziałem jeszcze większe i miałem okazję im się często przyglądać...wyglądem były idealne, o takich rybach mówię....O tym kto rozmnaża altumy u nas w kraju powinieneś wiedzieć jeśli się tak zajmujesz tymi rybami. Znam dobrych i sprawdzonych importerów którzy sprowadzają piękne ryby i znam tych kijowych. Mam wrażenie że podniecasz się czymś niedoścignionym tak jak ja kiedyś szukałem p. scalare sp. peru, które nie znalazłem idealne a jużnie wspomnę z odłowu w Polsce, za to znalazłem pełno "śmieci". To za ile są wystawione nie powinno ciebie interesować, jak właściciel nie sprzeda w tej cenie to zapewne spuści z tonu i tyle, a ty nie musisz ich wcale kupować, ba nawet na nie patrzeć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Nikt nie musi na nie patrzeć jak nie ma ochoty a tym bardziej nie powinien być wprowadzany w błąd ... czy tylko mi się tak wydaje i gdy ktoś próbuje coś wkręcić nikt nie powinien się tym interesować i ingerować bo jego to nie dotyczy ? no sorry ale nie chciał bym być jednym z gości którzy dostają kota w worku za sporą kasę Wink i wiesz czemu tak jest że coś co wygląda jak altum może nim nie być ? bo przy odłowie wszystko idzie do jednego wora i jeśli jest podobne to nikt się nad tym nie rozczula ... Wink

a czy ktoś mógłby zidentyfikować te ryby ?

   
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Kolego TomaszuAkwarystyko,

Po pierwsze - proszę mnie, ze swoimi poplecznikami, nie mieszać w Wasze ciemne interesy z jakimś rohem. Skoro sie nawzajem oszukujecie to mnie nic do tego. Nie znam człowieka.

Po drugie - odnośnie tego co wkleiłeś od Blehera - o ile to nie jest fałszywka. Moje ryby są dokładnie zgodne z tym co Bleher napisał na temat historii Skalara i Altuma w swoim artykule w NAN (nota bene polecam). Włącznie z rycinami, które tamże zamieścił.

A swoją drogą w kwestii wiarygodności tego Pana to proszę sobie przeczytać artykuł pt. "Definite guide to discus part one". W opisie 3 gatunków dyskowców napisał na temat Heckel'i co następuje: "The Heckel is on average the smallest of the three species. Adults are about 9cm/3.5” and rarely exceed 12cm/4.7” SL in nature.".

Tymczasem w moich akwariach pływają DZIKIE Heckel'e, które mają w chwili obecnej 17cm czyli prawie 50% więcej niż maksymalna wielkość Heckel'a, którą ustalił Bleher.
Ktoś mógłby powiedzieć, że moje są większe niż w naturze bo je futruję. I pewnie miałby rację gdyby nie to, że widziałem DZIKIE Heckel'e dwa dni po dostawie z Brazylli, które miały po 22cm i były wielkie jak patelnie. I były ich całe 2 box'y - czyli 16 sztuk. I jak się to ma do Bleher'owych 9cm czy maksymalnie 12cm ? To jest dwa razy więcej ! Zaznaczę, że posiadam także DZIKIE Green'y, których maksymalną wielkość Bleher także niedoszacował o jakieś, bagatela, 10 centymetrów.

Link do żródła:
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/fe...s-part-one


Z tego wynika, że w naturze nie wszystko wygląda tak jak opisuje Pan Bleher.
--------------------------------
http://ourboxers.pl
https://wawarium.pl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Przypominam, że jak już porównujemy rozmiary(ryb, oczywiście Wink), należy zwrócić uwagę czy jest to TL czy SL- w przypadku dyskowców różnica między TL a SL to, pi razy oko, około 20%.
Sam do Blehera mam stosunek obojętny, ale różnice w rozmiarach ryb z opisów naukowych do rozmiarów faktycznych są nie do uniknięcia. Holotyp, paratyp, do tego ilość badanych osobników i lokalizacja połowu- to wszystko jest dokładnie opisywane. I zawsze jakiś procent populacji wkracza w ten zakres "rarely exceed". Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości