• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [112l][Tanganika] Skaliste przedszkole

#1
Czołem.
Postanowiliśmy z moją lepszą połową założyć pierwszą Tangę nieco wcześniej i w mniejszym zbiorniku niż to mieliśmy w planach. Po kilku miesiącach studiowania tego biotopu wreszcie powstał w starym akwarium po BW Smile Oczywiście z rabami podobnie jak z pająkami zaczynamy od możliwie młodych osobników, żeby obserwować nie tylko zachowania, ale i wzrost ryb. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

Wymiary: 80x37x40 
Podłoże: piasek kwarcowy 0,5 - 1,2 mm 
Wystrój:
lewa strona: hardscape - 16kg "Black Grey stone", drobny szary żwir 10-20mm
prawa strona: muszlowisko - muszle Helix aspersa i Ryssota
Filtracja: JBL CristalProfi e900 (~4 kg koral naturalny frakcji 10 - 20mm) + prefiltr z gąbki 35ppi na rurce wlotowej
Kaskada (obecnie zdemontowana)
Ogrzewanie: grzałka AquaT 200W z termostatem
Oświetlenie: 2x świetlówka 18W Osram 
Flora: Pistia
Fauna: 5x Altolamprologus Calvus Black L2, 5x Julidochromis ornatus, 100 x świderki

Z góry uprzedzam falę krytyki pod kątem obsady. Jak sama nazwa tematu wskazuje owe "przedszkole" jest zbiornikiem przejściowym Wink Za ok. pół roku pojawi się coś większego. To tyle w kwestii wyjaśnienia.
Konstruktywna krytyka i wszelkie sugestie mile widziane Smile


Załączone pliki Miniatury
                           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Czy nic nie czytałeś o Tanganice? Czy wcześniej nie pytałeś o obsadę? Kto Ci sprzedał taka obsadę do zbiornika?Wiesz do jakich rozmiarów dorastają Twoje ryby?

Zbiornik, który masz nadaje się wyłącznie dla muszlowców. Na pewno nie dla gatunków, które masz. Altolamprologus calvus - samce dorastają do 15 cm, J. ornatus do 10-12 cm. Dla nich potrzebny jest zbiornik 150 cm długości!!

Szkoda, bo ciekawy zbiornik, ale obsada do wymiany i to już!! Zrób to zanim dojdzie do tragedii.

Kup Altlamprologus shell  i jakie muszlowce do towarzystwa, a to jak najszybciej oddaj/sprzedaj.


Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Czy czytałaś w ogóle to co napisałem w temacie? To nie są dorosłe ryby. Moje calvusy do tych niespełna 3cm rosły 9 miesięcy. 4 miesiące wytrzymają bez problemu w tym zbiorniku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wystrój mi się podoba, jednak obsada jest tragiczna. Na Twoim miejscu skorzystałbym z porad p. Marty (tak na marginesie, to autorytet w zakresie tego biotopu). Z obecną obsadą poczekaj na większe szkło, a ten ładny zbiorniczek zasiedl małymi alto i jakimiś muszlowcami (może ocellatusy?).
"Spokojnie i statecznie pływa po całym akwarium czerwona cychlida" - W. Dackiewicz, Tęcza w akwarium
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Calvusy są wielkości pięciozłotówki, najmniejszej agresji, ani terytorializmu nie wykazują, jeszcze daleka droga do tego. Tak spokojnych pielęgnic jeszcze nie widziałem Wink Do 2-metrowego szkła chciałbym wsadzić podrostki, a nie taki narybek, dlatego dzięki za uwagi, ale obsada pozostanie na razie bez zmian. Jeśli coś się zmieni w zachowaniu ryb to oczywiście może się to zmienić, ale póki co nie widzę takiej konieczności.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Jeśli te calvusy potrzebowały 9 miesięcy by urosnąć do 3 cm to raczej zdrowe nie są. Sad
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Tak twierdzi hodowca ja wiem tyle że rosną baaaardzo powoli. Wiem też, że osiągają dojrzałość płciową po 2 latach i wtedy zaczynają się parować i obierać terytoria. Więc długa droga przede mną.
Generalnie Calvusy na chore nie wyglądają, na początku były bardzo spokojne i płochliwe, teraz je widać na całym skalniaku no i zaczęły się gonić i broić po zmianie pokarmu. Bardziej mnie martwią Ornatusy... 2 sztuki mają poobgryzane płetwy, cała piątka w ogóle nie ma kolorów i nie wygląda to zbyt dobrze. Żałuję trochę, że kupiłem je od innego hodowcy, ale mądry Polak po szkodzie. Więc raczej miałbym wątpliwości co do Ornatusów czy coś im nie dolega.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie moja sprawa ale jednak się wypowiem. Oczywiście akwarium zbyt małe. Ale czy nie lepiej komuś kto jest nowy na Forum spokojnie wytłumaczyć o co chodzi zamiast używać wykrzykników i karcących słów.
To Państwo macie przewagę wiedzy a to zobowiązuje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(20-07-2016, 05:52 AM)Robert M. napisał(a): Czy nic nie czytałeś o Tanganice? Czy wcześniej nie pytałeś o obsadę? Kto Ci sprzedał taka obsadę do zbiornika?Wiesz do jakich rozmiarów dorastają Twoje ryby?

Zbiornik, który masz nadaje się wyłącznie dla muszlowców. Na pewno nie dla gatunków, które masz. Altolamprologus calvus - samce dorastają do 15 cm, J. ornatus do 10-12 cm. Dla nich potrzebny jest zbiornik 150 cm długości!!

Szkoda, bo ciekawy zbiornik, ale obsada do wymiany i to już!! Zrób to zanim dojdzie do tragedii.

Kup Altlamprologus shell  i jakie muszlowce do towarzystwa, a to jak najszybciej oddaj/sprzedaj.


Marta
Mam pytanie jakie dokładnie ryby można by połączyć w 112l zbiorniku coś może Pani zaproponować. Zawsze podobał mi się tego typu akwarium ale chciał bym żeby to też nie było parę szarych rybek. Oczywiście pytam jak na razie z czystej ciekawości? Może kiedyś uda mi się założyć trzeci zbiornikSmile
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie jestem szczególnie ortodoksyjny, więc jakby było w porządku to te 3-4 miesiące można by te podrostki tu przytrzymać ALE...
(20-07-2016, 21:15 PM)Triglav napisał(a): Bardziej mnie martwią Ornatusy... 2 sztuki mają poobgryzane płetwy, cała piątka w ogóle nie ma kolorów i nie wygląda to zbyt dobrze.
No więc może Alto wcale nie są takie spokojne i łagodne jak Ci się wydaje? Obgryzione płetwy ewidentnie świadczą, że Julido są atakowane.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości