• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Centralny zmiękczacz wody

#1
Witam, jako,że mam już serdecznie dość wszechobecnego kamienia w czajniku, na kabinie prysznicowej itd. planuje zamontować centralny zmiękczacz wody. Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, wiem,że raz na jakiś czas trzeba do niego wsypywać specjalną sól (taką jak do zmywarki?). Zastanawiam się czy (zakładając oczywiście,że parametry wody będą odpowiednie dla ryb) można wodę przepuszczoną przez taki zmiękczacz lać bezpośrednio do akwarium? Nie posiadam filtra RO i wożę jak taki beduin ją z zoologu - czy taki zmiękczacz załatwiłby sprawę?

Z góry dziękuję za wymianę doświadczeń Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Cześć, kilka lat używam takiego zmiękczacza. Jeśli chodzi o wodę użytkową spełnia swoją rolę - czarne płytki w łazience nadal są czarne, kawa ma piankę, itd. Smile. Jednak w mojej opinii jego zastosowanie w akwarystyce jest mizerne, ponieważ na wyjściu otrzymujemy niskie GH, jednak KH (buforujące pH) pozostaje bez zmian. Innymi słowy, bez filtra RO się nie obejdzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Są większe filtry Ro .Z rozbudowaną ilością wkładów + mineralizator , z dwoma wyjsciami na użytkową i akwarystyczna wodę . Odpad rozprowadzić do upustów (kibelek) .
Niestety bez przerobienia całej hydrauliki nie będzie to takie proste .
Sam jestem na etapie planowania ( tyle że mieszkanie i będzie prościej ) z tego typu filtrem i zbiornikiem na wodę Ro .
Do domu trzeba byłoby odp. Większy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Poczytaj tu: http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=3962
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Kompaktowy zmiękczacz wody na cały dom to dobra opcja. Zwłaszcza dla osób, które mają bardzo twardą wodę w domu co przejawia się wspomnianym przez kolegę kamieniem w czajniku czy osadami na armaturze. Zresztą to nie tylko, wystarczy poczytać http://www.zmiekczacze.com/twarda-woda/
Jak widać to nie tylko Twój problem bo osobiście znam kilka osób, które mają zamontowany zmiękczacz wody w domu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czy woda po przejściu przez taki zmiękczacz nadal jest bezpieczna dla ryb jak surowa kranowka?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Jak najbardziej jest bezpieczna, wszystkie stacje zmiękczające posiadają certyfikaty PZH i spełniają ostre standardy stosowane dla wody pitnej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Do picia się nada, ale następuje wymiana jonów wapnia na bodajże sodu. To takie oszukiwanie samego siebie, bo woda ma inny skład chemiczny niż RO, przewodność też będzie zupełnie inna.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Moja odpowiedź dotyczyła pytania czy woda jest bezpieczna dla ryb - oczywiście parametry na wyjściu ze stacji trzeba sprawdzić już sobie indywidualnie i ocenić czy nadają się do planowanych gatunków.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jeżeli "surowa" kranówka jest dla ryb odpowiednia to taka "obrobiona" w zmiekczaczu też będzie dobra? Twardości są mi obojętne bo zarówno płaszczki jak i cichle doskonale sobie w niej radzą.
A wiadomo że w domu będzie ładniej bez zakamienionych łazienek o czajniku i pracle nie wspomnę Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości