• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium ze slejki.

#1
Czesc wszystkim forumowiczom. Na wstepie przepraszam za brak polskich znakow, ale nie mieszkam w Polsce. Na tym forum znalazlem zacne grono fachowcow od ryb, akwariow itd. Dlatego zwracam sie do Was z prosba o podpowiedzi , porady , sugestje (to chyba to samo Smile) W miare mozliwosci staram sie jezdzic troche po roznych krajach , a ze jestem akwarysta to interesuje sie tez woda tj. :rzeczki,jeziorka, smrodki roznego typu. Zainspirowany ostatnia wyprawa postanowilem powiekszyc moj stan posiadania. Tzn.z dwoch baniek 180 galonow i 120 galonow zrobic jedna , ale nie razem (hehe Wink) posiadam stadko WC altum rio atabapo ktore wyhodowalem od malusienkich rybek. I tu zaczyna moj problem . Wymyslilem sobie akwarium ze sklejki. Wymiary w przyblizeniu na centymetry (gdyz tutaj uzywamy cali) to: dlugosc-250cm, szerokosc-105cm i wysokosc ok. 100cm. Calosc ma wygladac jak otwarte akwaria w zoo , cos na wzor paludarium. Tyl i boczne sciany ze sklejki tylko front zrobiony z akrylu. I tu moje pytanie: jaka grubosc akrylu przy wysokosci ok.100cm bez zadnych wzmocnien? Bylem u nas w oceanarium i mierzylem grubosc tafli w otwartych akwariach i uzyto tam 2 cale ,czyli 4,5cm. Jak myslicie , jaka jest odpowiednia grubosc aby nie przesadzic ale i sie nie bac ze cos tam pewnego dnia...tfu tfu . Druga sprawa to filtracja . Chce zrobic filtr z 55 galonowej beczki. Nie mam mozliwosci wstawic sumpa. Moje pytanie jest nastepujace: czy moja beka styknie na ten litraz a jesli tak to jaka pompe (chodzi mi o przeplyw) najlepiej zastosowac? Zgory dziekuje za zainteresowanie sie tematem , ciekawa dyskusje, wymiane pogladow, rozne podpowiedzi. Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Channa pl robił baniak ze sklejki. Poszukaj w goglach Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jak zbudować takie akwa, to wiem.Interesuje mnie grubość akrylu przy słupie wody ok 1 metra,bez górnego wzmocnienia i czy ok 200 litrów beczka wystarczy jako filtr.Pojemnosc akwa ok 2500 litrów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dlaczego akryl?
Co masz na myśli pisząc górne wzmocnienie?
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Chcesz zrobic taki baniak bez żadnej listwy spinającej tył z przodem?
Powodzenia Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Może nie jasno się wyraziłem. Akwarium będzie zbudowane z drewnianych nazwijmy to belek o grubości 2 na 4  cala.W takiej technologii stawia się tutaj ściany.Na to dopiero sklejka.Front ma być z akrylu,ale nie chcę dawać, górnej belki na froncie.Chce uzyskać efekt jaki można zobaczyć w akwariach w zoo,czy oceanariach.Woda nie będzie do górnej krawędzi, tylko kilka cm niżej
.Myślałem o użyciu 2 calowej grubości akrylu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ogólnie rozumiem, nie znam Twoich możliwości ale miej świadomość, że 2 calowej grubości akryl będzie miał cenę delikatnie mówiąc "z kosmosu". Nie wnikam w to. Nie pisze tego aby Ciebie zniechęcić ale trzeba mieć to na uwadze, dodatkowo akwaria publiczne to zupełnie inna kategoria - inne finansowanie, inne warunki w pomieszczeniu a co za tym idzie jeżeli chcesz tak duży zbiornik mieć jako odkryty to weź pod uwagę również parowanie wody - przy takiej powierzchni będzie miało wpływ na otoczenie.
Górna belka to nie zawsze musi wyglądać jak "belka" Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Już się orientowalem w cenie akrylu i znalazłem producenta,który ma rozsądne (w porównaniu do innych) ceny.Wyliczylem sobie orientacyjny koszt i wychodzi na to, że conajmniej połowę taniej niż gotowe akwa o podobnym litrazu. Druga kwestia to nie miałbym możliwości wnieść takiej banki do piwnicy.No zobaczymy.A jak myślisz grubość akrylu ok?Pytam gdyż pomiędzy 2 cale, a 2 i pół jest nieduża różnica w cenie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Nie mam pojęcia, nie miałem do czynienia z tak grubym akrylem, sądzę, że ciężko będzie o zdanie czyjekolwiek na temat akrylowych "szyb". Pozostaje jedynie podpatrzeć gdzieś u kogoś podobne rozwiązanie.
Kiedyś przymierzałem się do budowy akwarium ze sklejki ale z frontem ze szkła, ostatecznie zdecydowałem się na sklejenie akwariów samodzielnie ze szkła, głównym powodem przez który zrezygnowałem ze sklejki to jej późniejsze uszczelnianie. Po pierwsze wizja babrania się w żywicach po drugie brak doświadczenia, które dało by mi rozwiązania na całkowitą pewność szczelności na lata.

Jeżeli rozpoczniesz prace to mam nadzieję, że podzielisz się fotorelacją i zdobytymi doświadczeniami.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości